• ilginçtir ki 5 liraya kapak olmadan önce hakkında sadece 2 entry girilmiş(ya da kalmış) bilim adamı. eh sonuçta sözlükte bile 2 entry ile bahsi geçmişse vatandaşın onu tanıma ihtimalini düşünmek bile istemiyorum doğrusu. muhtemelen "lan haydar senin peder'in resmini 5 liraya, ananınkini* de 50 liraya basmışlar keh keh keh" gibi muhabbetlerin dönmesi kaçınılmazdır.
  • 1933 senesinin haziran ayında ankara erkek lisesinde, mustafa kemal atatürk tarafından tarih sınavı olmuş öğrenci.

o günü yazıya döken samih nafiz tansu'ya' göre atatürk en çok aydın sayılı'ının cevaplarından memnun olur ve mühendis olmak isteyen aydın'a tarih okumasını öğütler. aydın ise hemen karar veremeyeceğini, ailesi ile konuştuktan sonra karar verebileceğini söylemesi atatürk'ün hoşuna gider, "aferin..aydın sen adam olacaksın" der. sınav çıkışı atatürk, aydın sayılı'nın mükafatlandırılmasını ister reşit galip'ten. reşit galip avrupa'ya yollayalım önerisini reddeder ve şöyle der :" hayır bu amerika'ya gitmeli. yalnız o başkaları gibi değil.evvela kabul etmedi. çok güzel" der.

devlet desteği ile amerika'ya giden aydın sayılı pek çok önemli esere imza atmış ve ordinaryus profesör doktor aydın sayılı olarak bilim dünyasında yer almıştır.

mustafa kemal atatürk'ün tarih sınavı yaptığı sınıfta aydın sayılı'nın sınıf arkadaşı olan 2 tanıdık isim daha vardır bunlar : orhan veli ve oktay rıfat'tır.
  • ortaçağ islâm dünyasında ilmî çalışma temposundaki ağırlaşmanın bazı temel sebepleri isimli makalesini bir türlü bulamadım, bulabilen birisi bana iletirse sevinirim.

düzenleme: makaleyi buldum, dileyen linkten ulaşabilir.
  • bu toprakların yetiştirdiği en büyük şahsiyetlerden olup ilim irfan yuvası olarak nitelendirdiğimiz avrupa'dan bilim tarihi'ni getirerek memlekete fevkalade hayırlı bir iş yapmıştır.velhasıl bu topraklar onun kıymetini bilememiş ve kendisi bu dalı tam olarak gençliğe tanıtamadan aramızdan ayrılmıştır. yaptığı çalışmalar ilgilenenlerin zihninde derin izler bırakmıştır. umarım getirdiği bu kutsal bilgiyi geleceğe taşıyacak kuşaklar çıkar.
  • bugün rastladığım bir olayda kendisi rahmetle anılmıştır.
    şöyle ki pek kültürlü bir üniversite öğrencisi elinde 5 tl kendisi hakkında aynen şöyle demiştir: "tipe bak lan, ne biçim kafası var ya. bu adam neyi bulmuş?"
  • magnum opus'u olan, the observatory in islam, aşılmasını geçtim elli yıldır türkçe'ye bile çevrilmeden öylece beklemektedir!
  • ilginç hayat hikayesi, okunması gereken kişi.
    http://www.biyografi.net/…siayrinti.asp?kisiid=3669
  • orhan veli ve oktay rifat'ın lise sınıf arkadaşıdır.
  • hayatta en hakiki mürşit ilimdir adlı kitabı bilimsel araştırmalarda yöntem ve bilim tarihi üzerine cumhuriyet tarihinde yazılmış ilk ve en yetkin kitaptır.
  • türkiye'de (belki de dünyadaki) ilk bilim tarihi doktorasına sahip bilim tarihi üzerine önemli eserler vermiş, çok değerli ordinaryüs (bkz: 5 lira).
hesabın var mı? giriş yap