şükela:  tümü | bugün
 • pitbull'larin dengesiz, kendi sahibini bile tanimaz hale gelip saldırabildikerinin ispati bir haber. bu ve benzeri melez saldirgan turlerin yokedilmesi gerekiyor. sahipleri de agir sekilde cezalandiririlmali.

  aydın'ın kuşadası ilçesinde, boya işleri işleri yapan halil cici (50), 'hektor' isimli 'pitbull' cinsi köpeğinin saldırısına uğradı. sahibinin iki kolundan da ısırdığı 'hektor' polis ekiplerince vurularak öldürülürken, ağır yaralanan cici, hastanede tedaviye alındı.

  olay, saat 13.30 sıralarında, kuşadası ilçesinde meydana geldi. evli ve iki çocuk babası halil cici, oturduğu 3 katlı apartmanın bahçesinde beslediği köpeğine mama vermek için pitbull cinsi ‘hektor’ isimli köpeğinin yanına gitti. hektor bir anda sahibi halil cici’ye saldırdı. köpeğin iki kolunu ısırdığı cici kanlar içinde yere yığılırken, durumu gören üzeyir a. komşusunun yardımı etmeye çalıştı ancak hektor ona da saldırdı. hektor’dan kaçan üzeyir a. durumu polise bildirdi. olay yerine gelen polislerden biri, sahibini kollarından defalarca kez ısıran köpeği, tabancayla vurup, etkisiz hale getirdi. köpek olay yerinde ölürken, kanlar içindeki halil cici, sağlık görevlilerince kuşadası devlet hastanesi’ne kaldırıldı. buradaki ilk müdahalenin ardından durumu ağır olan cici, aydın atatük devlet hastanesi’ne sevk edildi. kollarındaki birinci derece yaralanma ve aşırı kan kaybı nedeniyle cici’nin bir süre hastanede tedavisine devam edileceği bildirildi. polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

  https://www.sozcu.com.tr/…ak-zorunda-kaldi-5278405/
 • ısırmamıştır ya sahibi ile oyun oynamıştır(!) pitbull gibi uysal bir hayvan yapmaz o dediğiniz şeyi.
 • zerre kadar üzülmedim. darısı diğer pitbull besleyenlerin başına
 • köpeklerin de insanlar gibi karakteri vardır. huylusu olur, huysuzu olur. ama dünyanın en iyi huylu köpeğine sahip olsanız bile köpeği eğitmek gerekir. çocuğu da eğitmek gerektiği gibi.

  bazı cins köpekler agresiftir evet, ama bu agresiflik ya koruyucu köpek olmalarından, ya çalışan köpek olmalarından gelir. yani sahibiyle sağlıklı bir bağ kurmuş, minimum temel eğitim almış (ağız kontrolü, tuvalet kontrolü gibi), düzgün davrandığınız bir köpek eğer genetik psikolojik sorunları yoksa ısırmaz. pitbull da ısırmaz, rottweiler da ısırmaz, kangal da ısırmaz.

  köpek köpek olduğu için, biz de insan olduğumuz için, köpeği eğitmek, ona düzgün davranmak bizim sorumluluğumuz.

  böyle bir hikaye duyduğumda şunu düşünüyorum,
  - sahibi düzgün eğitim vermedi muhtemelen.
  - sahibi eğitim veriyorum zannederek köpeğe vurdu, bağırdı.
  - köpeği muhtemelen bir yerde bağlı tutup yemeğini suyunu verdi, aklına gelince başını okşadı, bunu köpek sahibi olmak sandı.
  - belki köpeğin doğuştan gelen mental problemleri vardı, çok zahmetli ve özenli bakım ve eğitim gerektiren, sahibi bunu fark etmedi ya da umursamadı.

  köpeğin cinsi ne olursa olsun, böyle yaparak bir köpeği saldırgan bir köpek haline getirebilirsiniz.

  koruyucu cins bir köpek alıp, ona sosyalleştirmezseniz, düzgün eğitim vermezseniz saldırgan olur ama yine sahibine değil, etrafa saldırır. çünkü sahibini ve bölgesini koruma içgüdüsü vardır. eğer ki yoldan geçenin, kapıya gelenin filan tehdit oluşturmadığını öğretmezseniz, köpek kendi bölgesi bellediği yerde güvende hissetmezse başkasına saldırır. ama bu cins köpekler bile sahiplerine saldırmazlar.

  bir köpeğin sahibine saldırması için o sahibin çok uğraşması lazım. köpeğe yavruluğundan beri çok ters davranmış olması lazım.

  - köpek sürüdeki (ailedeki) yerini bilmezse;
  bazen yemek veriliyor bazen verilmiyorsa, kurallar konuyor ama bazen uygulanıyor, bazen uygulanmıyorsa, köpeğin kafası karışır, ne yapacağını bilemez, kendisi sürü lideri olmaya çalışır, agresifleşir.

  - köpeğe şiddet gösteriliyorsa,
  bazen hepimiz köpeğimize sinirleniyoruz, ama eğer bu vurmaya, sürekli bağırmaya, elini kolunu kaldırıp köpeğin üstüne yürümeye dönüşüyorsa köpek bu tavrı öğrenir, ona göre gardını alır. köpekler cezalandırmayla hiç bir şey öğrenmezler. ödülle öğrenirler. havladığında "sussana be!" diye bağırmakla anca siz de o havlamaya katılmış ve destek vermiş olursunuz. en az 3 saniye sessiz olduğunda ödül verip "aferim" filan diyerek sessiz durmayı öğretmek mümkün. aynı şey tuvalet için de geçerli. köpeğin burnunu çişe sürmekle, bağırmakla, poposuna vurmakla filan köpek öğrenmez, doğru yere çişini yaptığında överseniz nereye çiş yapacağını öğrenir. köpekler cezayla öğrenmezler. cezalandırılan köpek ancak mutsuz olur, niye cezalandırıldığını anlamaz, sizin adaletsiz olduğunuzu hisseder, sürüdeki yeri konusunda kafası karışır.

  - köpeğin psikolojik problemleri varsa,
  sahibi de önemsemiyor ya da bunu fark etmiyorsa bu problemleri daha kötü hale getirebilir. işte o zaman köpek sahibine bile saldırabilir.

  yine durduk yere saldırmaz. önce kaçmaya çalışır. evden kaçar, bahçeden kaçar, zincirinden kaçar. tuvalet yapılmayacağını bildiği yere tuvaletini yapar, sahibinin yasakladığı objeleri parçalar, farklı şekillerde protesto eder. eğer sahibi bunu anlayamıyorsa, elbetteki köpeğin bu davranışı sahibini daha da öfkelendirir. eğer sahibi hala köpeğin sorunlarına yardımcı olmak yerine şiddete başvuruyorsa, köpeğin üstüne yürüyüp köpeği köşeye sıkıştırdığında köpek saldırır.

  bu noktada artık sahibi o köpeği resmen zorla saldırmaya zorlamış sayılır.

  bu noktadan geri dönüş artık çok zordur çünkü sahibinin o köpekte yarattığı ya da körüklediği psikolojik problemleri tedavi etmek için köpek eğitiminde uzmanlık, sahibinin o ana kadar hiç göstermediği gibi bir sabır ve anlayış gerekmektedir. bu durumda da çoğu köpek zaten barınaklara teslim edilir, orada da "saldırgan köpek" oldukları için uyutulurlar.

  bunun köpeğin pitbull olmasıyla hiç alakası yok. bunu husky'e, labrador'a, akita'ya yapsanız da bu böyle olur. pitbull gibi koruyucu köpekler için (aynen kangal için de olduğu gibi) belli bir kural çerçevesi vardır, eğer yabancılara karşı hassasiyeti olduğunu, bölgesini koruma konusunda hassasiyeti olduğunu bilip ona göre davranırsanız dünyanın en tatlı hayvanı olur. bunları umursamayacaksanız köpek almamanız gerekir.

  pitbull diye suçlamak anlamsız. hatta bu tür durumlarda köpeği suçlamak tamamen anlamsız. köpek köpektir. onun ne yapacağı tamamen sahibinin ne yaptığına bağlıdır.

  hem adama hem köpeğe yazık olmuş. bu konuda ülkecek çok cahil ve umarsızız.. insanın içi acıyor.
 • genetik psikolojik bozuklugu olan bir kopek irkinin saldirisi
 • koyu bir hayvansever olarak yine de üzüldüğüm haber. tamam pitbull canavardır hayvan değil kabul ediyorum. neyse; üzülme halil kardeşim. geçmiş olsun. pitbull beslenecek hayvan değil. kendine daha sakin bir itbul...
 • pitbull aslında iyidir,
  sevgi ile beslenirse alaaeıaşeıfaeşıfjaşdkfljaeşıfşaaışfçz......