• ilk defa duyan bir insan olan ben için üniversitenin fotokopi bölümünde "aydıngel,aydıngel" diyerek dolaşmama sebep vermiş,aydın isimli fotokopi görevlisinin "nereye geleyim?" diyerek dikkatini çekmemi sağlamış cisim.
  • taşınırken, toplanırken filan dikkat edilmesi gereken kağıt, zira diğer kağıtlara oranla daha pis kesiği vardır*...
  • buru$unca, katlanma noktalarindan izi kaybolmayan kagit.
  • şehir ve bölge planlaması okuyan bir öğrencinin ismini duyduğu an içinde birşeylerin kalkması muhtemel kağıt türü.
  • bir oyuncak vardi aydinger kagidindan kucukken ben, boyle rula seklinde sarmislardi bir cubugun ustune, firlatinca uzardi falan. sonra soyle bir diyalog gecti hayatimin soundtrackinden. yas ortalama 5 civari.
    ben: bizde yapabiliriz bundan di mi? bu kagidin ne ozelligi var ki?
    anne-baba: aydinger kagidi o yavrum, bulacan, kesecen.. al iste oyna bunla.
    ben: aydinger mi? o da ne?
    anne-baba: bunu icat edenin adi aydinmis, gerizekaliymis.........
    ...............................ve yillarca buna inandim ben.
  • geleneksel çizgi filmde kullanılan bir kağıttır aydınger ve biraz pahalıdır. (artık daha da pahalıdır herhalde.)

bilgisayar sistemine geçmeden önce -yirmi beş yıl öncesinden söz ediyorum- kullanılan aydınger kağıtlarını özenle silip yeni çalışmalar için hazırlamak ayrı bir iş koluydu bizim stüdyoda.

abim -ölmüş abim- kağıt başına para ödemeyi vadettiği için mahallede herkes (bir gecekondu mahallesinde ellerinde silgilerle sabahlara kadar kağıt silen insanları hayal edin diyeceğim ama gerçekten biraz gerçek dışı görünüyor) bu işin uzmanı kesilmişti.

güzel günler miydi bilmiyorum tabii, mutlulukla hatırlayamıyorum hiçbir şeyi ben. (ne zaman yaratıcı olmam istense ben de o aptal dereyi ve dağın ardından yükselen güneşi çizdim.)

o kadar kötü yetiştirildim ki kaybettiğim zamanı telafi edecek fırsatım olmadı.

tepemde çıplak, sarı bir ampül yanıyor, birikmiş tüm tortuları bir gecekondu evinin küf kokan odasında aydıngerden silmeye çalıştığım çizimler gibi yok etmeye çalışıyorum.

ne diyeyim! umarım daha beter olurum.
  • rapidoyla felan cizim yaparsin bu kaada. silgileri var simdi silinio yannis olunca ama eskiden permatikle kazinirdi hatalar. autocad cikti mertlik bozuldu tabi
  • uzerine rapido (veya muhtelif murekkepli kalem) ile yazilsin/cizilsin diye icat edilmiş, 'ayh yanlis oldu' durumunda hatali murekkeplenen kisimlarinin jilet marifetiyle 'kirt kirt' efektiyle kazinabildigi yari saydam kagit cinsi, muhendisin, mimarin, teknik ressamin mesai arkadasi

(bkz: aydinger kagidi)
  • eidinger kağıdının okunduğu gibi söylenmiş, sonra söylendiği gibi tekrar yazılmış hali. * * * aydın olma durumuyla alakası yoktur.
  • bu kağıt üzerindeki yanlışları silmek için şu şekilde zahmetli ama kesinlikle iz bırakmayan bir metod vardır:

1. hatalı yer aydınger silgisiyle silinir.
    2. jilet ya da maket bıçağı vb ile kazınır.
    3. kazınan bölge yumuşak bir kurşunkalemle (b, 2b, onlar yoksa hb) karalanır.
    4. aydınger silgisi ile tekrar silinir.
hesabın var mı? giriş yap