şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aydınlatma yönetim sistemlerinde üç tip sensör teknolojisi kullanılmaktadır. bu teknolojiler kullanılan alanın büyüklüğü ve alandaki hassasiyetine göre tercih edilirler.

  pir (pasif kızılötesi) teknoloji

  pir teknoloji, vücut ısısı ve hareket gibi kızılötesi enerji kaynaklarına reaksiyon vererek hareketi algılar. sensörler, enerji kaynağı ve ortam arasındaki farklılıkları algılayarak kullanıcıların varlığını tespit eder ve bu alanların aydınlatmasını açmak için sinyal gönderirler. verimli kullanım için, pir sensörleri kapsama alanı içinde doğrudan görüşe ihtiyaç duyar.

  ultrasonik teknoloji

  bu hareket sensörü, hareketi algılamak için ultrasonik ses dalgalarını kullanır. sensörler, alanda bulunan nesnelerden yansıyacak ultrasonik ses dalgaları gönderir ve ses dalgalarının geri dönme süresini hesaplar. alanda bir hareket olduğunda, bu ses dalgaları sensör alıcısına farklı frekanslarda dönecektir, bu da sensörün hareketi algılamasını sağlar. bu teknoloji, sensörün direkt görüş alanında olmadığı ya da aktivite seviyesinin düşük olduğu ortamlarda kullanım için idealdir.

  dual teknoloji

  birden çok algılama teknolojisi kullanan hareket sensörleri genellikle dual teknoloji ya da hibrit aygıtlar olarak adlandırılır. bu sensörlerde genellikle pir ve ultrasonik teknolojiler bir arada kullanılır. aydınlatmalar, iki sensörün de hareket algılamasıyla açılır ve en az bir sensör hareket algılamaya devam ettiği sürece de açık kalır.