şükela:  tümü | bugün
 • gümüşhane - bayburt yolu üzerinde tabelasını görebileceğiniz, yola 12km uzaklıkta bulunan yeraltı şehridir.

  yerleşim yerinin ortasında aynı adlı bir parkın içinde bulunur. 2010 senesi için 1tl bedel karşılığında merdivenlerle aşağı inersiniz. ne yazık ki size girişte verilen broşürde şehir, havalandırma sistemleri, odalar vs hakkında bilgi yer almamaktadır. halbüse national geographic dergisinin bu seneki sayılarından birinde olduğu gibi bir şema vs olsa çok daha iyi olurdu.

  bildiğiniz ampüllerle aydınlatılmış tünel boyunca bazen eğilerek, bazen de dik şekilde ilerlersiniz.

  tünelde serin serin gezdikten sonra başka taraftan çıkıyorsunuz. parka geri dönmek için yer üstüne çıkınca sola dönün. şaşırmayın.
 • bayburt'un aydıntepe ilçesinin merkezindeki parkta -girişi - bulunan yeraltı şehri. yanlış hatırlamıyorsam 95 yılına kadar ziyarete açık değildi. o yıldan sonra yaklaşık 50 metrelik kısmı ziyarete açıldı. birkaç sene evvel de şu anki mesafe ziyarete açıldı. (yaklaşık 300 350 metre) bazı kesimler yeraltı şehrinin daha da uzadığını söylüyor ama bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum.

  eğer yolunuz bayburt'a veyahut trabzon - erzurum taraflarına düşerse bayburt'a gelmeden 12 km içerde aydıntepe ilçesine uğrayarak ziyaret edebilirsiniz. ücret 1-2 lira bir şeydi. eğer isterseniz para da vermeyebilirsiniz.

  buranın güzelliği ve ne amaçla yapıldığını anlamaya çalışmak sizi şaşırtabilir. bir diğer mevzu ise bu güzel mirasın pek bilinmiyor olması. eğer bu yeraltı şehri bayburt'ta değil de trabzonda olsa idi turist kalabalığından içeri giremezdiniz. bayburtluların ve bayburtlu yetkililerin bu konuda lobi, reklam, tanıtım çalışması yapması gerekiyor.

  eğer oraya kadar gidip de yeraltı şehrinin yanındaki tarihi camiyi ziyaret edip kültür mirası koruması altında olan caminin minberini, kapısını ve kürsüsünü inceleyebilirsiniz.

  http://www.aydintepeyeraltisehri.com/

  ayrıca (bkz: baksı müzesi)
 • büyüleyici bir yer. kimler tarafından ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi yok. bu yeraltı şehri bayburt değil de herhangi bir ege şehrinde olsaydı çok ilgi çekerdi. bayburt un şansızlığı işte.

  http://www.haberturk.com/…ydintepe-yeralti-sehri/12