şükela:  tümü | bugün
 • saglam bir icada imza attigini dusundugum amerikadaki basarili profesor;
  http://www.haberturk.com/…091&cat=200&dt=2009/11/09
 • cep telefonuna mikroskop* ekleyen türk bilimadamı. 2009 yılında lens ve wireless ile ilgili yaptığı araştırmalarla technology review tarafından 35 yaş altı öncülerden seçilmiştir.

  http://www.youtube.com/watch?v=vh5h6usqufe
 • "e.i.r.s. newest member dr. aydogan ozcan has been announced this month by popular science magazine as one of the worlds most brilliant young scientists to date."

  http://internationalresearchsociety.wordpress.com/…
 • obamanin elinden genç bilim insanları ve mühendisler başkanlık kariyer ödülünu alan ataturk fen lisesi mezunu turk profesor
 • turning your smartphone into a microscope adlı podcasti şuradan dinlenebilir.
 • amerika’da 2012 yılında 'dünyanın en parlak bilim insanı' seçilen ve önemli bir buluşa imza atan türk doktor. kendisi, kanser ve alzheimer hastaları için istenen 1000 dolarlık testleri 10 dolarlık cihazla 10 saniyede yapıyormuş.

  http://www.ntv.com.tr/…bulus,5onhx8datekdfni2ijga2g
 • karşısına çok nadir geçtiğim aptal kutusunda tesadüf eseri programına denk geldiğim bilim insanı.

  kendisini mühendis olarak tanımlıyor. meslektaşız yani. fakat bir fark var. adam, mesleğimizi para kazanmak için değil hayatın doyum noktasına ulaşmak için kullanıyor. yaptığımız işi öyle güzel anlatıyor ki hayatı sorguladığım şu dönemde sorgulamama yeni bir boyut getirdi. dünya'yı bu adamlar mı kurtaracak bilemeyiz. fakat dünya'nın lezzetine bu adamlar erişiyor.

  başarılar seninle olsun güzel adam. senin gibi meslektaşlarımın çoğalması ümidiyle.
 • "koç üniversitesi rahmi m. koç bilim madalyası" almış bilimci.
  türkiye'nin gerçek anlamda gurur duyabileceği kişilerden biri.

  ‘tele hastane’nin mucidine madalya:

  --- spoiler ---

  bu yıl ilk kez verilen koç üniversitesi rahmi m. koç bilim madalyası sahibini buldu. ödülü fen, mühendislik ve tıp alanında ses getiren çalışmalara imza atan prof. dr. aydoğan özcan kazandı

  geliştirdiği ‘kan tahlili yapan cep telefonu’ sayesinde, popular science’ın ‘dünyadaki en parlak 10 bilim insanı’ arasında gösterdiği özcan’ın çalışmaları uzaktan sağlık hizmetleri alanında çığır açtı.
  --- spoiler ---

  (bkz: koç üniversitesi rahmi m. koç bilim madalyası)
 • --- alıntı ---

  kaliforniya üniversitesi (los angeles) ve howard hughes sağlık enstitüsü’nde profesör olarak görev yapan aydoğan özcan, kaliforniya üniversitesi mühendislik fakültesi’ne bağlı biyo-ve nano-fotonik laboratuvarı’nı yönetiyor ve kaliforniya nano sistemleri enstitüsü’nde yardımcı direktör olarak çalışmalarını yürütüyor.

  33 adet yayımlanmış patenti ve 20’den fazla onay bekleyen patent başvurusu olan özcan’ın bir kitabı ve önde gelen hakemli dergi ve konferanslarda yayımlanan 450’den fazla makalesi bulunuyor.

  uluslararası fotonik topluluğu (spıe), amerikan optik topluluğu (osa) ve elektrik ve elektronik mühendisleri enstitüsü (ıeee) asli üyesi olup, hesaplamalı görüntüleme, algılama ve tanı konularına yaptığı üstün katkılardan dolayı: “us presidential early career award for scientists and engineers”, “ınternational commission for optics prize”, “photonics society early career achievement award”, “biophotonics technology ınnovator award”, “army young ınvestigator award”, “nsf career award”, ulusal sağlık enstitüsü (nıh) tarafından verilen “nıh director’s new ınnovator”, “navy young ınvestigator”, “elektrik ve elektronik mühendisleri enstitüsü fotonik topluluğu genç araştırmacı ödülü”, “national geographic emerging explorer”, “national academy of engineering, grainger vakfı frontiers of engineering ödülü” ve “mıt (massachusetts teknoloji enstitüsü) 35 yaş altı araştırmacı” ödülü gibi alanlarında en prestijli ödüllere layık görülmüştür.

  --- alıntı ---

  alıntının kaynağı: şurda.

  inanılmaz bir bilim adamı.