şükela:  tümü | bugün
  • ruşen çakır'ın türkiye'deki islamcı akımları incelediği bir kitabı.
  • metis yayınları tarafından 1989 yılında yayınlanmıştır. biraz gazeteci üslûbuyla yazılmış başarılı bir kitaptır ancak tanıl bora'nın benzer çalışmaları daha başarılı olup miliyetçi muhafazakar akımlar üzerinedir.
  • 1989 yılında yayınlanmış olan, ruşen çakır tarafından kaleme alınmış, o dönem itibariyle, türkiye'deki cemaat ve tarikatlarla ilgili en somut ve en yalın bilgilerle donatılmış faydalı bir eserdir. ruşen çakır, bu kitabın yazım aşamasına kadar, islami cemaat ve tarikatlarla epey içli dışlı olduğunu söyleyip çevresindekilerin ''kendisinin de modaya uyup hidayete ereceğinden'' korktuğunu itiraf eder.

bundan yirmi iki yıl evvel yayınlanmış bu kitabın, islami hareketin/kesimin seyri açısından okunması gerektiğini düşünüyorum.
  • 10. basımı -ocak 2012 itibariyle- kitapçılarda arz-ı endam etmektedir.
  • türkiye'deki islami cemaatlerin siyasal ve toplumsal örgütlenmesi ve iç yapılarıyla ilgili ruşen çakırın yazdığı kitap. cemaatlerin nasıl örgütlendiği ve topluma karşı nasıl bir refleks geliştirdiğini genel hatlarıyla öğrenmek için yeterli bilgiyi sunar. okuması kolaydır.
  • ilk basımının metis yayınlarından 1990'da yapıldığı yazılı olan kitap. geçenlerde ruşen çakır kitabın 25. yılı dolayısıyla bir video da yayınlamıştı. çakır'ın o günkü tespitlerinin büyük bir kısmının bugünlerde doğrulandığı söylenebilir. yanıldığı yerler de var elbette ama haksızlık etmemek gerekir. akp'yi öngörememiş örneğin ki sanırım çok normal... ilginç olan şu ki, kitapta bahsi geçen isimlerin bir kısmı bugün siyasal veya sosyal aktör olma niteliklerini koruyorlar. dolayısıyla bir klişe olması pahasına söylemeli; bugünü anlamak için okunmalı.
  • haftasonu alacağım ve okuyacağım kitap. en son dün adanadaki süleymancıların yurdunda çıkan ve ruhumu acıtan yangından sonra artık cemaatleri tanımam, öğrenmem gerektiğine kanaat getirdim.

demokrat partiden bugüne ülkede etkin bi şekilde rol alan cemaatleri gerçekten bilmek istiyorum. nurcuları, süleymancıları, mezilcileri ve adını bilmediğim türlü cemaatleri gerçekten merak ediyorum.

kendi sırça köşkümde iyi kötü çıkarımlarım var ama cemaatçilerin yaşadığı gerçekle ne kadar uyumlu bilmek istiyorum artık.

aklın önüne ne geçiyor da gözleri büyülüyor. anlamam lazım.

bugün ruşen çakır süleymancılarla ilgili bir periscope yayını hazırlamış. dinledim. gene de aklımın almadığı noktalar var- bariz tutarsızlıklar var- : diyor ki süleymancılar şu anki hükümetle ciddi ayrışmalar yaşadı. zamanında mehmet ağarın demokrat partisine destek verdi, mhp ye destek verdi. hatta siyasete ciddi anlamda girmedi. ama buna rağmen liderleri ak partinin kuruluş ekibinde yer aldı.
    ve artık ben anlamak istiyorum.

ne tür bir itici güç "düşmanız " ama gene de al gülüm ver gülüm yapalım der, ama "can güvenliğini koruyacaksın" demez. gerçekten mi fıtrat kavramına inanırlar. kafam cidden almıyor.

evladım var ve o ailelerin yaşadığı acıyı tahayyül etmeye çalışamıyorum bile. düşüncesi aklımı oynatmama sebep olur gibi geliyor.

eğer bu kitap yerine daha faideli olacabilecek bi kitap önerisi olanların önerilerini cidden bekliyorum.