şükela:  tümü | bugün
 • erzincan'ın üzümlü belediyesine bağlı çayırlı köyünün 3000 metre rakımlı tepelerinden birinde yer alan krater gölü.altınızda 4x4 aracınız ya da traktörünüz yoksa ulaşmanın tek yolu uzun dağ yürüyüşleridir.ortalama 2 saatlik yürüyüş sonucu araçların gelebileceği son noktadan göle ulaşabilirsiniz.göreceğiniz manzara size her şeyi unutturacaktır.eğer oltanız yanınızdaysa kırmızı pullu alabalık dahi tutabilirsiniz.gölün derinliği 60-70 m civarıdır.yolun üzerinde sadece hakkari'de görünebileceği söylenen fakat aygır gölü etrafında sıkça rastlayabilceğiniz ters laleler mevcuttur.haziran ayında dahi gölün etrafında kar mevcuttur.güneşin doğuşuyla beraber bu göl sizi kendine alıkoymaktadır.görünesi, gezilesi, resmi çizilesi, fotoğrafı çekilesi bir göl.
 • (bkz: haldizen)
 • volkanik koninin tıkanması nedeniyle magmanın başka bir noktadan yeryüzüne fışkırması sonucu oluşan göle maar gölü deniyor. süphan dağı'nın kenarındaki aygır gölü de maar tipi bir oluşumdur. tam krater gölü diyemesek de volkanik göl yani. laf aramızda, gidilip görülmesini salık veririm. aynalı sazan, sarı sazan, gümüş balığı, kaçmışlardan alabalık yetişiyor, kenarında bilinçli bir dağcı + eski atletin işlettiği temiz bir alabalık tesisi var.

  (bkz: aygırgölü)
  (bkz: ünlü atlar/@ibisile)
 • aynı isimli bir göl sivas ili, ulaş ilçesi yağdonduran mevkisinde de bulunur. tecer dağından eriyen kar sularının biriktiği heyelan set gölüdür.

  hemen yanı başından malatya sivas demiryolu geçer. suyu içilebilecek kadar temizdir. karayolu ile ulaşmak biraz zordur. çok iyi bir yürüyüş rotası olabilir.

  olta balıkçıları için alabalık, tatlı su kefali, kadife, aynalı sazan gibi çok fazla çeşitliliği olan bir cennettir.

  mayıs ayında giderseniz hayran kalacağınız bir deneyim yaşarsınız.
 • kars'tan, ardahan'ın göle ilçesine giderken görülebilecek olan göl.

  ağaçlandırma yok, turistik tesis yok, ihtiyaç gidermek için yeterli alan yok ama bolca balık mevcut. gittiğimde başıboş bir kayık duruyordu sadece kenarda.

  değerlendirilmeyen, yazık edilen bir başka doğa güzeli...