şükela:  tümü | bugün
  • insan hakları ve mazlumlar için dayanışma derneği (mazlum-der) genel başkanı.
  • mazlum-der içindeki kürtçü kanadın önde gelenlerinden. 2007 genel seçimlerinde dtp adına konya bağımsız milletvekili adayıydı.
  • türkiye barış meclisi ve çatı partisi aktivisti diyebiliriz kendisi için. hatta kendimizi alamayıp günlük gazetesi genel yayın yönetmenlerinden biri olduğunu bile iddaa edebiliriz. keyfimize kalmış.
  • yıldırım türker'in islamcı entelektüellerin eşcinsellik konusunda yapmış oldukları söz-birliğine karşı örnek verdiği, sağduyu sahibi bir kişi.

türker'in yazısında şöyle anılıyor:

<< bir süre mazlum-der başkanlığını sürdürmüş olan ayhan bilgen’e bakalım iyisi mi.
    kendisi bu toprakların yetiştirmiş olduğu en kıymetli düşünce adamlarındandır. bir müslüman olarak bilgen’in bu konudaki fikirlerini okumalı kaplan.
    “ö.kabul’ konusu, insanın yetkilerini aşar. ben kim oluyorum ki, başkalarının kimliğini kabullenmeyeyim? insan dindarlaştıkça tevazusu da artmalı. eşcinsel karşıtı açıklamalarda kur’an’da sözü edilen lut kavmi referans alınıyor. oysa orada bir cinsel yönelim değil tecavüz vakası var. kur’an’da sözü edilen livata olayını getirip türkiye’deki eşcinsellik meselesiyle ilişkilendirmek ciddi bir kıyas sakatlığıdır.” “insanların cinsel yönelimlerinin hangisinin kamuda görünür olup olmayacağına dair görüş bildirmenin kendisi yanlıştır . eşcinsellik bağlamında görünürlük tartışılıyorsa, bu da ayrımcılıktır. neden heteroseksüellerin görünürlüğü tartışılmıyor da eşcinsellerinki tartışılıyor? hastalık veya günah da haddi aşan tanımlamalardır. eşcinseller kendilerini nasıl tanımlıyorsa, esas tanım odur. eşcinsel imam da pekâlâ olabilir. yeter ki o, bunu kendisi açısından tutarlı görsün. ben, ‘madem eşcinselsin, nasıl olur da din adamı olabilirsin’ diyemem.”
    “darbecileri tartışacaksak, o zaman erkek egemenliğini tartışmalıyız, eşcinselliği değil. dolayısıyla militarizmin yanına konacak son kimliktir eşcinsellik. dindarlık da bir tercih, eşcinsellik de. ikisinin de mükafatını ve cefasını kişinin kendisi alır. kimse ona ne mük afat ne de ceza kesebilir. neyi, k imin adına cezalandırıyorsunuz?” >>

http://bit.ly/9cnflt

ayhan bilgen'in bu tartışmayı yaptığı yazının orijinalini ise bulamadım, bulabilen varsa bir el atarsa çok maklube geçer.
  • yıldırım türker'in yazısı irfan aktan'ın seri röportajlarına referansla başlıyor ve oradan da devam ediyor. anladığım kadarıyla ayhan bilgen'in sözleri de bu röportajdan alınma. ayhan bilgen'in ne düşündüğünü merak ediyodum mazlumder'in açıklamasından beri, bawer çakır'a daha kısa konuşmuştu. bunun gibi çeşitli kısa kısa haberler var ama irfan aktan sorana kadar da ayrıntıya girmemiş demek ki...
  • gazeteci sıfatıyla katıldığı bir konferansta, öncelikle gazeteci ruşen çakır'la olan inanılmaz fiziksel benzerliğiyle dikkatimi çekti. zamanında mazlumder'in başkanlığını yapmış olduğunu da orada öğrendim. ki öncesinde zaten hakkında pek bir bilgi sahibi değildim. fakat kendisiyle ilgili sonradan bilgi edinme arayışına girdiğimde "islamcı" bir kimlikte olduğuna dair bilgilere acayip şaşırdım. zira o konferansta tanıştığım kişi tipik islamcılardan tamamen alakasız, daha çok sol sosyalist kimliğe yakın birisiydi.
  • bugün kuğulu'da gezi direnişi kapsamında yapılan söyleşiye konuk olmuştur... çoğulcu söylemleriyle çok başarılı bir konuşma yapıp direniş'e destek vermiştir, sağolsun.
  • atanmış gazete şeflerine demokrasi dersi verdi demin... iki gözümdür.
  • 2013 yılı açık toplum vakfı danışma kurulu üyesidir. mülkiye mezunudur.