şükela:  tümü | bugün
  • türk islam sentezi'nin önde gelen isimlerindendi 1980'lerin başlarında. eski tercüman gazetesinde ifadesini bulan, faşizme yakın bir tür muhafazakarlık/tutuculuk akımının teorisyenleri arasında sayılır. eline düşen hastaları nasıl tedavi ettiği konusunda ise pek bilgi yok.
  • en tipik sağcılardandı. cetvelle çizilmiş, kalıba dökülmüş sanki sipariş verilmiş... öyle bir sağcıydı işte.
  • post-modern dr.mengele diye adlandırıldığını da duyduğum prof.
  • gönen, 1927 -...., ......
    istanbul üniversitesitıp fakültesi'ni bitirdi. 1961-1980 yıllarında aynı fakültede kursu başkanlığı yaptı. mesleği ile ilgili derneklerde görevler aldı. bir vitrinde gördüğü zeiss körüklü fotoğraf makinasını babası okul hediyesi olarak aldı. fotoğraf çekmeyi, film ve kart banyolarını hazırlamayı, banyo ve baskı yapmayı kendisi gibi fotoğrafa meraklı olan annesinden öğrendi. portre ve doğa fotoğraf çekmekten hoşlanırdı.
  • kendisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için sefa saygılı'nın kaleme aldığı "ayhan songar" kitabına bakmakta yarar var.
  • 1927 yılında gönende dünya ya geldi. 2 temmuz 1997 yılında istanbul da vefat etti. ülkemizin en meşhur psikiyatristlerindendir. 1961 yılında profesör oldu. cerrrahpaşa tıp fakültesi psikiyatri anabilim dalı başkanı oldu. sibernetik, çeşitleme gibi eserlerinin yanında çok sayıda mesleki kitabı vardır. çektiği fotoğraflarla da kendinden söz ettirmiştir.
  • "çok ucuza ikinci el kitap varmış" diye gittiğim bir kitapçıda, sibernetik denilen kitabını 2 lira gibi bir paraya aldım. daha fazla para verseydim şu an kendimi daha da kötü hissedebilirdim. belki bir şeyler öğrenirim diye geçirdğim gerginlik dolu, hiç de cool olmayan ve boşa geçirdiğim zaman beni mahvetti. ama kitap, matematik, dijital ve allah hakkında hiç bir fikri olmayan insanlar için bilgilendirici olabilir. allah mı? yahu bazı teknik ya da bilimsel bilgiler edinirim diye alıp okumak için zaman harcadığın bir kitapta neden allah reklamı yapılır? neden "böyle böyle bi makine şöyle manyak çalışıyor mühendisi var, sen de makinesin senin de mühendisin var ne sandın yarraaam" ya da " bu kuşun şurası böyle delicesine perfekt işte tam da bu yüzden yaradan ahanda şurda" gibi şeyler yazılır ki? gerçi çıngıraklı yılanın bile olduğu indekste allahın olmaması olabildiğince garip zaten.

ama: tevhid ilminin türkiye'ye tanıtılmasında büyük emeği geçen yetkili bir kalemmiş.
  • necip fazıl'ın iyi arkadışıymış. büyük doğuda yazıları var.
    söyle bir anısı vardır:
    necip fazıl hastalanır. fenalıklar geçirirken ayhan songara telefon eder, gel, ölüyorum filan der. songar atlar bir taksiye varır necip fazılın evine, elinde fotograf makinesi, necip fazılın ölmeden önce son fotografını çekecek. fırçayı yer tabi.
  • bebekken havale geçirmiş bir insan bugün zihinsel engelli bir birey değil de işinde gücünde normal bir insan olmuşsa, bu rahmetli sayesindedir. *
  • gürültünün insanlarda bağımlılık yaptığını iddia eden ünlü bir psikiyatrist. iddiasının sebeplerine tam olarak vakıf olmasam da yine de hak vermemek elde değil. korkunç ve aklın almayacağı kadar büyük bi kirlilik içinde hayatta kalmaya çalışıyoruz.