şükela:  tümü | bugün
  • ay yüzeyinde silinemeyecek derecede derin ve belirgin izler bırakacak eylem. kaynamış yumurtayı el ile ya da bıçak ile ortadan ikiye bölüp tekrar birleştirdiğimizde yumurta üzerindeki bölünme izi tamamen kaybolmuyor, ne kadar ayarlarsanız ayarlayın o iz görünüyor. bu şekilde ikiye bölünmüş ay'ı iz bırakmadan birleştirmek mümkün değil yani. peygamber ya da tanrıysanız o başka tabi.

ay yüzeyi, uzunca bir süre izlesem de herhangi bir bölünme izi göremedim ben.

yeryüzünde on binlerce yıl önce meydana gelen doğa olaylarının(kıta hareketleri, buzulların oluşumu ve erimeye başlaması, dağların hareketi, fay hatları vb.) izini bugün bile görmek mümkün. ama ay için bunu söyleyemiyoruz. hem de öyle yüzeysel fay hattı felan değil; ikiye bölünmüş ve sonra bir daha birleştirilmiş.
  • a / y
    a y

iz kalıyor.
  • çok enteresan bir iddia. ayrıca yıl olacak 2017 bu arada.
  • yahu adamlar ayın 2 ye bölündüğüne inanıyor iz kalmayacağına inanması pek zor olmaz herhalde.

çocuk istismarı yasalaşmaması için bir şeyler yapalım.. burdan
  • bölünebileceğine inanıyorsun da iz kalmayacağına mı inanmıyorsun?
  • bir mucizedir ve inanma meselesidir. fiziksel olarak kanıtlamak mümkün olmasa da, nasa kayıtlarına geçen yarık ve çatlaklar görülüyor ay yüzeyinde. yaklaşık 1400 yıl önce gerçekleşmiş ve kur'an'da da zikredilmiştir. o zamanlar bu olayı görüp inanmayan ebu cehil ile bugün söylenti aşamasına indirgeyip dalga geçenler aynı kafadadırlar. alaycı bir tavırla "ay'ı ikiye bölersen belki sana inanırız" demişler ve nihayetinde allah, peygamberinin bu mucize isteğini bir şartla kabul etmiştir. bu şart şöyle, "eğer bu olayı görüpte yine inanmazlarsa artık onların kalpleri mühürlenecek ve isteseler de iman edemeyecekler" şeklinde idi. düşünün ki o zamanlar bilim denilen karadelikler manzumesi yok iken insanlar bu olaya "gözümüze büyü yaptın" demişlerdi. bilimin çok ileride olduğu günümüzde ise böyle bir mucizeyi görecek olsa bir ateist, kıyas yapacağı husus ve diyeceği aynen şu olurdu: ay illüzyonu.
    (bkz: ay illüzyonu)
    yani bu bir ispat meselesi olsaydı ay öylece kalacaktı, ikiye ayrılmış halde. fakat allah insanların gayb'a inanmalarını istedi. elbet ona da bir kulp bulurlardı inanmamak için tabii.

bu olay bir ispat meselesi değil inanma meselesidir dedik... kızıldeniz'i ortadan ikiye ayıran mucize, nuh tufanı gibi hadiseler dünya tarihine mal olmuş büyük havadislerdir. aynı allah ve aynı mucize kudreti ay için de güneş için de geçerlidir; son peygamberine ayrıca güneşi geri döndürme mucizesi de vermiştir.

ben bu olayları görmediğim halde inanıyor ve yargılamıyorsam bu benim için inanma ve hidayet meselesidir. fakat islama ve peygamberine inanmak için ay mucizesini görmeye gerek yok. bugün kapitalist ve faizci ekonominin dünyaya ve insanlığa verdiği zararı islam 1400 yıl önce (ön görüp) yasaklayarak ayrı bir mucize göstermiş oldu. faizli ekonominin enflasyona nasıl dönüştüğünü anlamak için de ekonomist olmaya sanırım gerek yok.

--- spoiler ---

amerikalılar bu çatlağa 'radley rille' adını vermişlerdir. bu çatlakla alâkalı olarak apollo-15’le gerçekleştirilen derinliğine araştırmalar, bugüne kadar halka açıklanmadığına göre anlaşılan, bundan sonra da açıklanmayacaktır.
    --- spoiler ---

ay mucizesi gerçektir ve kalben inanırım. fakat kur'an'da bu olay hakkında, "kıyamet yaklaştı ve ay ikiye yarıldı" yazmaktadır. bu konu ise müfessir zevatın bileceği iştir. müslümana düşen gayb'a inanmaktır.

zorunlu edit: gelen mesajlar nedeniyle geniş bir anlatıma ihtiyaç duydum. şu an bu olayı görse yine inanmayacak olan kişi bilime inandığından, bu ayrılmanın bilimsel bir açıklaması olmadığı için yine inanmayacaktı.
  • zırvalık.
  • gayette ispat meselesidir. götünden mucize uydurup, inanma meselesi diye çomarları kandırmaya çalışanlar iddia ettiği mucizeyi ispatla mükelleftir. oldu o zaman ben de yarra yering dini tanrısı x873kald34 hazretleri efendinin saturn u 4 e bölüp, 3 le çarpıp sonra tekrar birleştirdiği iddia edeyim ama ispatla diye sıkıştırılınca da saçma sapan bir feylesofi ile "aaa şimdi bu aslındaaaa bir ispat meselesi değil, inanma meselesidir" diye zırvalayayım.

(bkz: yav he he)
  • imkânsızdır. hiçbir canlı bunu yapamaz.