şükela:  tümü | bugün
  • çok kuvvetli bir lazerle belki mümkündür.

lazer derken ağda lazeri demiyoruz. yani anti maddeyle çalışan bir lazer düşünün. lakin ne kadar enerji gider tahmin edemiyorum. gw cinsinden tahmini rakam söyleyenler olursa güzel olur. ha ayrıca dünyanın tersine dönmesi için gereken enerji ne kadar onuda merak ediyorum. malum güneş süreli doğudan doğuyor. biraz batıdan doğsun sevinsinler.

not: bunun içind gw cinsinden enerji yazılırsa daha kolay anlaşılır.
  • doğru zamanda ve doğru yöne vuruş yapmak kaydıyla şu an sahip olduğumuz nükleer enerjinin 1,5 milyon katına ihtiyacımız var.

http://www.slate.com/…_to_push_the_moon_out_of.html
  • (bkz: space 1999)
  • saglam bir goktasinin carpmasi ile mumkun olan enerji. venus'un kendi ekseni etrafinda donus yonunun bu sekilde degismisligi var.
  • (bkz: neden)

ne istiyorsunuz güzelim uydudan yahu.

cevap: (bkz: çok)
  • beyler geyiğinizi bölüyorum ama ay diye küçümsediğiniz o şey tidal lock denen nane ile mevsimlerin çok daha stabil olmasını sağlıyor.

ay giderse, sen belki gene doğardın ama evden çıkarken giyeceğin kıyafeti bilemezdin şerefsiz.
  • dogru noktasina etki edecek 10 milyar ~ 10 trilyon megaton arasi mertebede tnt patlamasi sonucu aciga cikan enerji olarak hesaplanmistir. olçek olmasi icin belirtelim: bugun dunyada mevcut nukleer bonbelerin toplaminin 7 bin megatonun altinda oldugu dusunuluyor.
    kaynak
  • hangi zaman aralığında, hangi toleransla?
    bir bakıma ay zaten yörüngesinden çıkmış durumdadır. her sene dünyadan bir kaç mm. daha uzakta ölçülüyor.
    şu an mükemmel bir yörüngede dengede olduğunu farzedersek, bir tüy tanesi bile, çok uzun zaman aralığında bu dengeyi bozmaya yeter.
  • dandik geyik türetmek için ıkınanlara eksiyi verirken tarif edilmez bir haz yaşıyorum.

(bkz: yapacağınız geyiğe kuasar girsin)
  • "biliyorsunuz bu ayın pek bir numarası yok." beyanından sonra okumadığım başlık. ay'ın etkilerini de sırf hazır bilgiye erişme diye yazmıyorum ameka. git biraz araştır ve kültürlen.

(bkz: ekşi sözlük sığırlarla mücadele timi)