şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcesi operation sealion olan almanlarin elinde patlamis hareket. cesitli oyunlarda dibine kadar simule edilmistir.
 • hitler in hicbir zaman yapmayı dusunmedigi, hesaba katmadıgı harekat. nitekim william schirer in nazi belgelerine dayanarak yazdıgı kitapta bu acıkca gorulmektedir. hitler tum avrupa yı istila ettikten sonra barıs teklifinin ingiltere den gelecegini hatta churchill in barıs icin kendisine yalvaracagını dusunuyordu. fakat barıs talebi ingiltere tarafından gelmeyince hitler aslında planında hic olmayan hareketa basladı. aslında buna tam olarak basladı denemez, cunku yine luftwaffe ile yapacagı saldırılarla ingiliz halkını bıktırarak barısa zorlamak istiyordu. nitekim 1940 yılında londra ya ve güney ingiltere ye agır hava saldırıları yapılır, fakat ingiliz hava kuvvetlerini hitler hic hesaba katmaz. ve bu nedenle hitler donanmadan bir turlu istila için onay alamaz. bunda ingiliz hava kuvvetlerinin alman donanmasına yaptığı saldırılarında etkisi büyüktür.

  hitler ingiltere istilası icin onay alamayınca tarihin en buyuk savas harekatı olan ve savasın gidisatını tamamen degistirecek olan operation barbarossa yı yapmaya karar verir.
 • orijinal ismi seelöwe olan harekat.

  hitler'in kafasinda her an sovyetlerin almanya'yi i$gal edecegi fikri oldugundan ve bu yuzden seelöwe'ye, dogu cephesi yuzunden yeteri kadar dikkatini veremediginden dolayi harekati suresiz ertelediginden soz edilir -ki zamanin alman komutanlari da bunu dogrulami$tir zaten-hitler'in generalleri konu$uyor / liddel hart -

  yani, bu harekat yapilamayinca gozler sovyetlere -operasyon barbarossa'ya- cevrilmemi$tir. sovyet rusya i$gali en ba$indan beri planlaniyordu. sadece bir zaman meselesiydi.. (hatta hitler siyasi vasiyetinde sava$i her zaman daha erken bir yilda ba$latamadigindan dolayi pi$man bir goruntu cizmi$tir. ve erken yil olarakte 1938 ba$larindan bahsetmi$tir. yani $oyle kafadan bir $eyler yaparsak 38'de sava$ cikiyor, 39'un sonlarinda veya hadi bu az oldu dersek 40'in ortalari ve sonlarina dogru bir sovyet i$gali olabilirdi diye atabiliriz. yani kisacasi ne kadar erken o kadar taze bir ordu o kadar gucsuz ve tecrubesiz bir du$man. hmm.. evet guzel bir "ati$" oldu mantik cercevesinde)
 • battle of britain'in almanlarin elinde patlamasinin da etkisiyle vazgecilen harekat..
 • kara ordusunun ve donanmanın anlaşmazlığı sonucu süresiz olarak ertelenmiş operasyondur.ordu harekat yöntemini geniş kıyı şeridinde çok piyadeyle yapmayı benimsemişti.bu sayede berbat durumdaki ingiliz homeguards gücünü tek bir sahile toplayamayacak, alman seferi kuvvetleri rahatça köprü başı tutabileceklerdi. fakat deniz ve hava kuvvetlerinin durumunu gözönünde tutmadan yapılan bu teklife donanmadan hemen itiraz geldi. belirlenen güne kadar yeterli çıkarma aracı toplamak imkansızdı, toparlansa bile bu almanya'nın tüm ulaşımını felç ederdi.ayrıca geniş alana yapılacak amfibik saldırının güvenliğini sağlayacak yeterli savaş gemisi yoktu kriegsmarine'in elinde.sonuç olarak donanma dar kıyı şeridinden az askerle saldırıyı savundu.fakat kara ordusu dar sahil şeridinde askerlerin en iyi ingiliz birlikleriyle karşılaşacağını, bunun orduyu kıyma makinesine sürmek olduğunu belirterek planın iptalini istedi.
  wehrmacht'ın talebi olumlu karşılandı.
 • gözden kaçırdığım başka bir olay yoksa, ikinci dünya savaşı boyunca hitler'in ağzından ''barış'' kelimesi yalnızca bu harekat planlandığı sıralarda çıkmıştır. 19 temmuz 1940 tarihinde reichstag'daki ünlü konuşmasında ingiltere'yi işaret ederek ''yenilmiş olarak değil, mantık çerçevesinde konuşan galip bir lider olarak'' konuştuğunun altını çizerek, bu savaşın gereksiz olduğunu, iki ülkenin anlaşabileceğini söylemiştir. ancak aynı gün, o tarihten bir ay sonra ingiltere bombardımanına başlayacak olan lutwaffe komutanı hermann göring'i reichsmarschall (reichsmarschall des grossdeutschen reiches/büyük alman imparatorluğu mareşali) rütbesine terfi ettiren de, yine kendisidir.

  harekâttan önce ingiltere'nin bombardımana tutulması ve olası direncin azaltılması planlanmaktaydı. hermann göring de ''hava 5 gün açık olsun, bir tane bile ingiliz uçağı bırakmam'' diyerek hem bombardımana, hem harekâta hazır olduklarını belirtiyordu. ancak işler almanya'nın istediği ve beklediği gibi gitmedi. düzenlenen hava operasyonlarında düşürülen 733 ingiliz uçağına karşılık almanlar 1733 uçak ve bir o kadar pilot kaybetmişti. 13 ağustos 1940'ta başlayıp 31 ekim 1940'a kadar süren 68 günlük bombardıman da tam anlamıyla fiyasko ile sonuçlanmıştı.

  ingiltere'nin direnişi her ne kadar bu harekâtı erteletmiş (hiçbir zaman gerçekleşmeyecekti) olsa da almanya-ingiltere muharebeleri denizde ve havada hız kesmeden, hatta bilakis, daha da şiddetlenerek sürmüştür. 1941 yılının mayıs ayına kadar sürecek olan alman hava saldırılarında almanya 4 binden fazla uçak kaybetmiş, buna karşılık ingiltere ve italyan hava kuvvetlerine ait 3 binden fazla uçağı da düşürmeyi başarmıştır. keza denizlerde de abd'nin ingiltere ile müşterek hareket etmesine rağmen almanya, ingiltere'yi denizden tam bir ablukaya alıp; 1940'ta 5 milyon ton, 1941'de 4.5 milyon ton, 1942'de (abd-ingiltere toplam) 8.5 milyon tonluk ticaret gemilerini batırmayı başarmıştır. bu tablo 1943 yılından itibaren değişmeye başlayacak ve abd-ingiltere müşterek hava operasyonları ile alman toprakları üzerinde günde binden fazla uçak ile bombardıman gerçekleştirip sanayi bölgelerini vuracak ve almanya'nın üretim hızını keseceklerdi. bu sayede denizlerdeki ve havadaki üstünlüğü de kendi lehlerine çevirmeyi başarabileceklerdi.

hesabın var mı? giriş yap