• cumartesi kadıköy üçlememizin en son halkası.

1. nazım hikmet kültür merkezi;
    2. neruda bar veya zeytin bar;
    3. ayık 24.

nazım ile başlayan cumartesi günü, dost ve yoldaşlar ile başlayan tatlı sohbet ile devam eder.

eğer yanımızda hale varsa --zeytin ile kavgalı-- neruda'ya, yoksa zeytin'e gideriz. orada da adnan, ali, hatice ve diğer can dostlar varsa takılırız. güzel başlayan sohbet, siyaset tarihi ile renklenir, tadından yenmez hale gelir.

gecenin sonunda, dorock xl'e gitmeyeceksek, ayık 24'e uğrar, beyran çorbasını mutlaka içeriz. ortaklarından kadir de can yoldaşımız ama bize bir hayrı dokunmadı, alın şu çorba da bizden demedi, indirim yapmadı. canı sağ olsun.

ayık 24;

severek gittiğimiz, sıcacık ve kalitesinden herhangi bir şey kaybetmeyen mekan. yaz günlerinde burası doluysa hemen karşısındaki kafeye oturup, burası için sipariş verebilirsiniz.

severiz kendilerini...
  • buraya büyük bir arkadaş grubu olarak birbirimizden habersiz bir şekilde farklı zamanlarda sık sık gittiğimizi fark ettim geçenlerde. 7/24 açık oldukları için sanırım.

her neyse. ben genelde az mercimekle başlayıp şırdana geçiyorum. şırdanı taze oluyor. arkadaşlar ayak paçayı seviyor. o da taze oluyor. bi' de kadıköy'ün göbeğinde olması çok iyi. garsonları incelikli adamlar. bize mi denk geldi mi bilmiyorum ama masaya konan tırnak pideler çok taze ve sıcacıktı. mmhhh.

tekraren; şırdanı taze oluyor.
  • kadıköy'e giderken aç gitmeme sebep olan mekan. uğradığım ilk ve genel olarak ilk ve son mekan.
    en çok çorbalarının hastasıyım. kelle ayak karışıkları çok iyi. bir adanalı olarak şırdanlarını da beğeniyorum.
    işletmecileri de genelde orada. beyaz saçlı bir eleman var, çok cana yakın. çorbacı diyip geçmeyin entelektüel bir arkadaş.

velhasıl, seviyoruz bu mekanı.
  • bizim kadir'in mekanı. kadıköy'ün en güzel ve temiz çorbacılarından biridir.

instagram sayfası da şu:

https://www.instagram.com/ayik.kadikoy/

kadıköy gecelerimizin ilk durağı, tantuni yemek için uğradığımız yaprak tantuni olup, son durağımız da ayık'tır. ayık'sız bir gece, asla tamamlanmış bir gece değildir.

ayık'a gittiğinizde beyran'ı mutlaka tavsiye ediyorum. beyranın yanı sıra, şırdanı ve kebapları da güzel. ilk açıldığında döner yapıyorlardı. denemiştim, ama hoşuma gitmemişti. sonradan, beyranı keşfettik. içli köftesi ve katmeri de çok güzeldir. katmer, bana çok büyük geliyor. iki kişi paylaşınca rahat doyuyor. zira, dün gece, canımız katmer de çekti. masada dört kişiydik. ortaya iki tane geldi. gayet de güzel doyduk. ustasının ellerine sağlık.

özellikle, hafta sonu gece yarısından sonra burada yer bulmak biraz zor oluyor. ayık'taki tüm masalar doluysa, no panic, karşısındaki mekanın masalarına oturun ve siparişinizi verin. sorun olmaz. yazın biz öyle yapıyorduk...

ayrıca, bu mekanın benim açımdan yeri ve önemi büyüktür. bundan iki yıl önceydi. entel görünümlü bir kadın, sokaktaki romen çocuklardan birini kolundan tutup götürmek istiyor. ama, esnaf yetişiyor ve polis çağırıyorlar. o günden sonra, ayık'ın ekibi o çocukları kendi mekanına aldı. bir gece mekana uğradığımızda iki minnak gördük. biri sarışın bir kız, 6-7 yaşlarında, diğeri de 4-5 yaşlarında bir oğlan. önlerine boyama kitaplarını koymuşlar, karınlarını da bir güzel doyurmuşlar. çocuklar, annelerini bekliyorlardı...

mekanın sahipleri de çalışanları da insan gibi insandırlar.

bir de, ayık'ın logosundaki baykuş ilginçtir... baykuş, her yaptığınızı gözlemliyor...burada, bir sovyet öyküsüne ve "gelenek"e gönderme vardır (doğru düşünmüş müyüm, kadir?)
  • kemik suyuna çorbaları enfes. iki üç parça et ile değil bol bol servis ediyorlar.
    ciğeri leziz.
    çöp şişi vasat.
    şirdanı henüz denemedim.

edit: burası da standart lezzetini koruyamayan işletmeler arasına girmiştir.
    kemik suyu lezzetinden eser kalmamış.
  • çorba ve şırdan konusunda başarılı bir kadıköy işletmesi.
    bütün yemeklerine en az 3-4 tl zam yaptıkları için gitme sıklığımı azaltmaya karar verdim.
  • kadıköy'ün en başarılı çorbacısıdır kendileri. çorbaları lezzetli, doyurucu ve ikramı boldur. kadıköy çarşı durağına da çok yakın. şırdanı güzel diyorlar denemek lazım.
hesabın var mı? giriş yap