şükela:  tümü | bugün
  • imç nin arka tarafında bi rum ortodoks kilisesi. küçük mü küçük. her ayın birinde buraya giden ( çoğu kadın ) insanlar mumadağında bulunurlar,(para verirler) oradaki bi görevliden dilek için anahtar alırlar (para verirler) sıraya geçip papaza kendilerini kutsatırlar (para verirler), oradaki çerçeve kilitlerini anahtarlarıyla açıyomuş gibi yaparlar, inanır mısınız çerçevelerin içine bile para sıkıştırırlar, ayazmadan su içer, şişelere doldurur eve götürür oraya buraya serperler, orada bulunan yaşlı rum madamlar şu dernek bu dernek adı altında yardım parası toplar,istanbul sosyetesi ve özellikle ünlüler arasında baya revaçtadır bu kilise. bi diğer adı da meryem ana kilisesi imiş.
  • kiliseye gidenlerin söylediğine göre, kilise müdavimlerinden ayşe arman hamfendinin hamile kalması da bu kilisenin gerçekleştirdiği mucizelerden biriymiş. gazetedeki köşesini de buradan aldığı dilek anahtarına borçluysa, kilisenin mucizlerinden değil lanetinden bahsetmek gerekir.
  • bugün atv ana haberde uzunca bir haberinin yapılmış olmasından dolayı artık 70 milyonun duyduğu kilise. korkarım ki ayşe armanın yazısından sonra oraya akın eden hanımlarımızın -ki aralarında sadece teyzeler değil gençkızlar da var- sayısı bine onbine katlanacaktır. haberde de dediği gibi allah akıl fikir versin.***
  • bizans zamanından kalan ve camiye dönüştürülmemiş tek kilisedir.
  • bu kiliseye gidenleri, boyunlarında dileklerini temsil eden anahtarlarından tanıyabilirsiniz. "bu ne" diye sorduğunuzda da klasik olarak "söyleyemem" cevabı alırsınız.
  • tanrı anası nın (bkz: panaghia) (bkz: mother goddess) evi.

    geçen sene mayıs ayının birinde dilek dilemek için gittiğimde gördüğüm kalabalık, geçen pazar, belki de ayın biri olmaması nedeniyle, yoktu. hatta kilise kapalı idi, in cin çeşitli toplu oyunlar oynuyordu. kiliseye bitişik bilmemne spor kulübü bişi bişi derneğinin kapısını çaldık. bir de baktık burası baya bildiğimiz kahve imiş. içerde okey, kağıt gırla. içerden sorduğumuzda, kilisenin bakıcısı/bekçisi olduğunu düşündüğümüz bi adamcağız oyundan kalktı ve bize kapıyı açtı. bi anlamda kiliseye gitmek için kahveden adam çaardık. ilginçti tabii. neyse, gittik anahtarımızı teslim ettik, kendi benliğimizden kaynaklanan isteğimizin, irademizin kudretine teşekkür ettik, kendimizi evrenle bir bütün olarak resmettik, meditasyon yaptık döndük geldik. bir şeyi çok istersen olurmuş, test ettik, semeresini aldık.
  • 2006'nın ilk günü pazar ayinine katılmayı planladığım kilise..
  • justinianus'un theodora için inşa ettirdiği kilise.