• zaman gazetesi, istanbul üniversitesi'nden prof. dr. halil murat özler ile röpoortajj yapıp, nasa'nın son çalışmalarının bu olayı kanıtladığını iddia etmiş.

şimdi hocamız iddiasına dayanak olarak nature'da yayınlanan bir çalışmayı gösteriyor [1]. bu çalışma yine nature'da ayrıca herkesin anlayabileceği dilde yazılmış, daha temel bir özetle ayrıca kendisine yer bulmuş [2]. neyse, ay'ın yarılması günümzden yaklaşık 1400 yıl önce meydana geldiği iddia edilen bir mevzu. ama hocamızın bu iddiasına dayanak olarak aldığı bahsi geçen makalede bakıyoruz ki, ay üzerindeki yarıklar 3.5 milyar yıl önce oluşmuş.

makaleden ilgili yerlerin kepslerini şu tivitte onlayn sirkülasyona soktum: https://twitter.com/…emal/status/637775740679884800

dine bilimden kanıt getirmeye çalışmanın pek tutmamasına mı laf edeyim, koskoca profesörün, ordaki koskoca 3.5 milyar yıl şeysini görmemesine ya da pas geçmesine mi laf edeyim bilemedim. ama tüm bunlar (haberi görünce orjinal makaleye bakıp, 3.5 milyarı farketmem vs.), evimde oturduğum yerden sadece 10 dakikamı aldı.

[1] http://www.nature.com/…/n7520/full/nature13697.html
    [2] http://www.nature.com/…not-an-impact-crater-1.16041
  • biliyorum, bu espiri belki 1365423454 defa yapılmıştır ama aktarmazsam çatlarım;

(bkz: laughing moon)
  • güneşe gülmesindendir.
  • gerçekten bir mucizeler bütünüdür aslında bu olay. hatta "ay'ın yarılması mucizeleri" demek daha doğrudur.

bu mucizeler şunlardır:
    1. kendisinin allah (allat, allatu, al lat) adlı bir tanrı tarafından görevlendirildiğini söyleyen kimsenin, parmağıyla ay'ı yarması.

2. koskoca ay yarılırken, ay'a "tanrıça" diye tapınan ve sürekli gözlemleyen bir çok millettin bunu görmemesi. haberlerinin bile olmaması.

3. olaya sadece olayı gerçekleştiren kişiye iman edenlerin "gerçek" gözüyle bakıp, olay anında orada bulunanların hiç etkilenmemesi.

4. olaya tanık olan insanların, evren tarihinde bir daha hiç rastlayamayacağı "bir uydunun ayrılıp birleşmesi" olayına tanık olmasına rağmen iman etmemesi; yani bu kadar etkileyici bir olayın, kimseyi etkilememesi.

5. dünya'nın 4'te biri kadar büyüklüğü olan ay ikiye ayrıldıktan sonra, iki parçasının dünyadaki iki tepenin üzerine gelmesi.

6. ay ikiye yarıldıktan sonra dünya'ya hiçbir yerçekimsel etkide bulunmamasının sağlanması.

7. ay'ın ikiye yarılmasına ve sonra birleştirilmesine rağmen bunlara dair herhangi bir fiziksel kanıtın bırakılmamış olması.

ancak asıl mucize ne biliyor musunuz?
    21. yüzyılda hala bu arap hikayelerini gerçek sanıp, inanabilen insanların var olması. bu o kadar büyük bir mucize ki, türümüzün aslında ne kadar zeki olup olmadığı konusunda size çok net bir fikir verebilir.
  • inancın bilimsel olması elbette gerekmez. kaldı ki mucize olmasa doğal olsa neden inanılsın. burası kişini kendisine kalmış. ancak bu konuda bir yanlış anlama var gibi duruyor.
    bu olay kuran'da kamer suresinin hemen başında geçer.
    ilginç olan ise bu olayın hz muhammed zamanı olduğu kuran-ı kerim'de net değildir. çoğu çevirmen o yıllarda oldu diye çevirirken bir çoğu da kıyamet öncesi ay yarılacak diye çevirir. artık bu kısım ilahiyatçılara kalmış.

ayetin kelime çevirisi yaklaşık: "saat yaklaştı ve ay yarıldı." dır.

buradaki saat çoğu kişi için zaten kıyamettir. surenin bütününe göre zaten o yıllarda değil kıyametten bahsediliyor. konu nasıl bu hale geldi bende anlamadım.

kimilerine göre de ay'ın yarılması tamamen bir metefordur.

daha ayrıntılı olarak (bkz: #158438231)
  • benim diyen dansözlere taş çıkartan ve hulahop çevirir gibi kıvıran şakirtlerin inanılmaz yaratıcı mazeretler ürettiği iddiadır.

kanıt nerede? bana ay'ın çatırt diye ortadan ikiye bölünüp, sonra tekrar birleşerek tekerlek kaşar peyniri gibi bir hal aldığına dair nasa onaylı bir kanıt getirin aga.

yoksa buhar olun gidin. yemin ederim ağzımdan çıkanı kulağım duymaz.
  • cüppeli bi arkadaşla "peygamberlik" hakkkında konuşurken (inançlar ispatlanamaz özünden yola çıkarak, ama "mucizeler var?!" dediği için) bu konuyu kısaca konuştum...

dedim ki;
    1. gök cisimlerini izlemek insanlığın en eski bilimidir.
    2. bu konuya kafayı takanlar, dünyanın her yerinde kayıt tutmuştur.
    3. elbette onlarca, yüzlerce belki binlerce kayıt yok olmuştur.
    4. konuyla ilgili ayet vardır.
    5. ilgili ayet hakkında islâm alimleri bile ikiye yarılmıştır !
    6. konuyla ilgili hadisler bilim dışıdır; biri "ay ikiye bölündü yarısı dağın bu yanına yarısı görünmeyen yanına düştü!..." diyor mesela.
    7. sumerler bile 5 bin yıl önce güneş ve ayı izliyordu.
    8. ay, dünyanın her yerinden görülebilir.
    9. gezegenin başka hiç bir yerinde ayın yarılmasına dair bir kayıt, bilgi ve efsane anlatılmamıştır.

dedi ki;
    "abi sadece hz. muhammedin yanındaki inanmayanlara gösterilmiş olabilir!"

sustum.
    yani bildiğin "ilüzyon"
    çevredeki on - onbeş kişiye gösterilen bişey.

e o zaman ne diye islâm tüm insanlık içindir diyebiliyorsun?
    ineğe tapan adam der ki; bana ne amk?!

tanım: ilginç bi yarılmadır.
  • bu olaya inanmamak dinden çıkarır. ön bilgi bu. sonra da yolsuzluk konusunda inanmamız ya da inanmamamız gereken konuların nasıl dikta edildiğini düşünün.

bunları yaptınız mı?

o zaman bir daha 'bu ülkede dinin siyasete alet edilmesinin önüne geçilebileceği' gibi ütopik bir düşünceye kapılıp gitmeyeceksiniz demektir.

keşke bertrand russell yaşasa da türkiye'nin şu hali ile ilgili birkaç kelam etseydi.
hesabın var mı? giriş yap