şükela:  tümü | bugün
 • ayıp denen bir şey var!

  ve bunun varlığı sayesinde, herhangi bir şeyi de ayıp addedebiliyorsun rahaaatça. argümanın da bu. ayıp denen bir şeyin varlığı! kafasını siktiğim.
 • türkiye'nin, dünya çapinda çesitli basarilar kazanan sporcularina yaptigi sey.

  önce bu yetenekli çocuklarin esamesi okunmaz, hiçbiri desteklenmez, sayin basbakanlar isimlerini dahi bilmez... sonra, aile destegi görenlerin, kafaya takip bir yolunu bulanlarin hepsi, birer ikiser yurtdisina gider. orada egitilirler, desteklenirler, burslar murslar alirlar ve olimpiyatlara, sampiyonalara, yarismalara katilirlar. basarili olduklari an, birden milli sporcumuz olurlar. gururumuz olurlar. "ülkemizi basariyla temsil etti", "türkiye adini dünyaya duyurdu" olurlar. tüm yurtta ve dis temsilciliklerde ayakta alkislanirlar.

  sonra sayin basbakan, adlarini ögrenir. onlari huzuruna kabul eder. ellerini sikar, yanaklarindan öper. sonra disisleri bakani, onlara plaket verir. sonra turizm bakani, basin toplantisi yapar, tebrik ve takdir eder. sonra gazetelerde boy boy fotograflari çikar. çilginca bir sahiplenmedir gider. yüzsüz yüzsüz, türkiye'nin sporda ne kadar iyi oldugu, nasil da gelistigi konusulur. sonra sporcularimiz, çalistiklari ülkelere geri döner. yeni sampiyonalar için çalisirlar. sonra yine türkiye'yi basariyla temsil ederler.

  sonuç: türkiye, gereken önemi vermedigi için, armutlar gavuristanlarda piser, türkiye'nin agzina düser ki, buna ayip denir.
 • ayıp olan, daima her şeyde ayıbı görmektir. ayıbı görmeyen gayb ehlidir
  (mesnevi i, 2074).
  kendi ayıbıyla uğraşana ne mutlu. başkasının ayıbını söyleyen, o ayıbı kendisinden uzak görmesin (mesnevi ii, 3064).
  *
 • k koy kaybolur der ananem...

  edit: bunun aslı "kaf" koy kaybolur/muş.
 • ayıp yorgan altında olur.
  diger davranıslar icin ayıp deniyorsa aslında cogu durumda (özellikle yasca aranızda fark olan insanların dedigi durumda) ne diye ayıp olsun ki denebilecek bir durum vardır ortada,zira bazı eskiden "ayıp" tabir edilen seyler günümüzde ayıplıgını yitirmistir.
  bu durumla ilgili tartısmalar süregelmektedir.kimileri bunu yozlasma olarak adlandırırken kimileriyse modernlesme demeyi yeglemektedir!
 • ülkemizde kız çocuklarının büyürken en çok duydukları sözlerden birisidir. 5 yaşında altında kilotlu çorap olduğu halde abuk bir biçimde oturamazsın. takla falan atma sakın eteğin açılır "ayıp" derler. yaptığın şeylerin çoğu ayıptır. eğer erkek kardeşin varsa görürsün ki onun pipisi ayıp değil. konu komşuya gösterilebilir. kısacası dişi beden yaşı dikkate alınmaksınız "ayıp"tır.
 • bir başka insanı üzmektir.
 • ''ey her sırra vakıf ve kelamı latîf olan allâh, kötü bir işin ayıbını bizden gizleme. iyi işi de bize ayıplı gösterme ki, onu işlemekten soğumayalım.''

  *
 • iğrenç bi kavram. keşke yarın kanun hükmünde kararnameyle bir şeyin ayıp olması yasaklansa. ilk 20 gün içinde çağ atlamazsak gelin bana, garantisi benim.