şükela:  tümü | bugün
 • seneler evvel inci sözlük'ten ismini hatırladığım şahıs. serkan'a giydirmesiyle dikkatimi çekti. yeni geldiyse hoşgelmiş.
 • sergey dvortsevoy'un yönetmenliğini yaptığı kazakistan yapımı film, yabancı filmde oscar adayı.

  moskova'da yasa dışı çalışan bir kadının aldığı borcu ödemek için verdiği mücadaleyi konu almakta.

  bizim ayla'nın yapamadığını yaptı. *
 • bu seneki oskar aday adaylarından. son listeye kalamamış, adayların hepsini izlemedim ama aday olamamış olmasına şaşırdım. epey sert bi film, dardenne kardeşleri sevenlerin bu filmi de beğeneceğini düşünüyorum. başrol oyuncusu samal yeslyamova da cannes'da en iyi aktris ödülünü almış. 10 yıl aradan sonra oynamış bu filmde ve sadece ikinci filmi. bu açıdan da roma'nın başrol oyuncusu yalitza aparicio'yu hatırlattı.
 • samal yeslymova tek başına almış sırtlamış filmi.. film başladığı andan itibaren içine çekiyor seyirciyi. yönetmeni , görüntü yönetmeni, kameramanı, ışıkçısı vs. herkes çok iyi iş çıkarmış. puanım7.8/10
 • yamulmuyorsam menekşe rengine verilen bir diğer isim. yasemin de olabilir. yok ona karan diyorlardı sanki. bilemiyorum altan. zaten renk kültürüm çok zayıftır. neyse bari sözlük anlamını vereyim de boşuna okumuş olmayın.

  eski dilde "deniz kenarı" ya da "ev ortası" anlamına gelir.
 • öyle bir film ki bu sizi gercekciligi ile boguyor. resmen ümügünuzu sikiyor. aktuel bi kameranin 1 saat 40 dakika boyunca bu kadar araliksiz sahane kompozisyonlar yaratip seyirciyi anafor gibi icine cekmesi muazzam. ozellikle sesler inanilmaz, filmin sonlarina yaklastikca seslere tahammulunuz kalmiyor siz de bir ayka oluyorsunuz. zaten soylemeye bile gerek yok; zirvenin zirvesi bir noktada da oyunculuk ve oyuncu yonetimi var.

  kisaca, safdie kardeslerin uslubunu sevenlerin begenecegi, sahane film.
 • umut ülkesinde hayata tutunma mücadelesi veren ayka’nın hazin hikâyesi. film boyunca ağlamaya bile vakti olmayan ayka'nın finaldeki gözyaşları insanın içini parçalar. ayrıca sscb dağılması ile o ülkelerdeki insanların çalışmak için neden ülkemize akın edip üç kuruşa razı olduklarını çok daha iyi anlıyor insan.

  --- spoiler ---

  kadının kan ter içinde iş ararken , bir iş için kart veren kadının yerine gittiğinde "düşünerek zengin ol" eğitimi için mi geldiniz diye sormaları veya ışık almayan camları bile açılmayan bir pansiyonun isminin " gün ışığı" olması çok hoş bir ironiydi.

  --- spoiler ---
 • rusya’da göçmenlerin hayvandan bile değersiz olması, egemen kültür tarafından dışlanması, etnik ayrımcılığa, istismara ve şiddete maruz kalması gibi sosyolojik sorunlar filmde çarpıcı şekilde anlatılmış. sesler ve görüntüler rahatsız edici.

  --- spoiler ---

  yaralı köpeğin yavrularını emzirme sahnesi, ardından yaralı bir annenin (ayka), film sonunda bebeğini emzirmesi. en etkilendiğim sahneler buydu. ağlatan cinsten.

  --- spoiler ---
 • bu akşam 21:30’da trt2’de gösterilecek film.
 • çekimleri 7 yılı bulan, yaşanmış olaylardan esinlenen film. izlerken insanı yoran, rahatsız eden filmlerden.