şükela:  tümü | bugün
  • dün bir cumartesi kahvaltısında bilkent üniversitesi genç girişimciler kulübü olarak bizi ağırlamış başarılı girişimci. bu adam için söylenecek çok fazla şey olabilir, genç yaşta elde ettiği başarılar anlatılabilir fakat hepsinin sonunda varılacak en önemli nokta şudur kanımca: silikon vadisi'nde hatırı sayılır böyle bir başarıya ulaşmasına karşın dinamiğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. bu, ileride çok daha güzel işler yapacağının garantisi olabilir.

bilişim girişimciliği üzerine orijinal fikirleri olduğuna inananlar mutlaka bu adama ulaşmalı, bir şekilde. ne kadar çok şey biliyorsanız bilin, bu adamdan alacağınız ekstra şeyler olduğunu düşünüyorum.
  • kendisini amerikan ruyasi gibi anlatan. bir baska feto hikayesi. ibrahim abisiyle isini gormustur. amerikan ozentisi bir tiptir, zaten bilkentte baba parasiyla okumus bir eleman. all about execution vs gibi amerikalilardan ogrendigi seyleri anlatir. go for it vs. shibuya crossing i hayatinda yeni gormus yeni yetmedir, amerikan ekoluyla yetistim falan der.
  • bir de herif yalan atan bir elemandir. geldim sf e 2 sene arkadasin koltugunda kaldim ibrahimin kanepesinde yattim falan diye anlatir. halbu ki herif araya bayagi bir start up cakmistir.
  • tesadufen youtube icinde videolarına rastladigim ve bana tekrar "yetenegin bilgin ne kadar super olursa olsun dogru yerde degilsen hiçbir zaman kazanamasın" mottosunun ne kadar dogru oldugunu hatırlattı.
    kisaca; bu kisi silikon vadisine hayatı boyunca gitmeseydi turkiye'de yasasaydı su an ki durumunu sadece ruyasında gorurdu..yani bilgin yaratıcılıgın fikirlerin projelerin ne kadar iyi olursa olsun dogru yerde ve zamanda degilsen sonuc gelmez..
    tek avantajı sektorun kalbine yerlesmis olmasi.
  • cüneyt özdemir tarafından kendisiyle kısa bir röportaj yapılmış kişidir.

şirketin değerlemesini 100 milyon + olarak dile getiren ve bunun kendisi için çok küçük bir rakam olduğunu söylesen kişidir aynı zamanda.

alta videosunu salıyorum, izleyinde ağlayın eyy insanoğlu .

mobil action
  • cüneyt özdemir'in röpotajı sayesinde tanımış olduğum genç girişimci.

ciddi bir şekilde sıfırdan başlayıp fikirleriyle milyon dolarlık adam haline gelmiştir. her gence ilham olabilecek hikayesi vardır.

gören herkes adama mesaj atıp iş istiyormuş. iş istemek yerine örnek alıp harekete geçmek daha mantıklı sanki.

unutulmamalı ki türk mühendisleri dünyaya bedel. türk insanı isterse her şeyi yapar.
  • hikayesi kolpa gibi duran girişimci. cebinde kuruş parası olmadan, şirketi olmadan, şirketinin adını bile belirlemeden, yapacağı işle alakalı teknik bilgisi sıfırken ebay'ı bağlamış, onların için vereceği hizmete karşılık 90 bin dolarlık anlaşma ile kariyerine başlamış. kazandığı para helali hoş olsun ama hikayesinde açıklar var gibi.
  • ebay ile görüşmeye hangi sıfatla gitti anlayamadığım eleman. iş görüşmesi diye gidip şirketim var muhabbeti nasıl olmuş.
  • hikayesinde baya bir açıklar var.

yazılım bilmiyor ve alakasız bir bölüm mezunu. abd'de beş parasız, bir anda şirket kurup zengin olmuş.

eğitimi nerde aldın, bu alanda kendini nasıl gelistirdin, evde yatarken ebay'i bağlayacak yeterliliği ne ara ve nasıl sağladın. hepsi soru işareti, acayip kopuk bir hikayesi var.

adamı sağda solda silikon vadisi'ndeki başarılı girişmci olarak lanse ediyorlar ancak tek anlattığı, bilkent'ten mezun oldum, hiç birsey bilmiyordum, şirket kurdum zengin oldum.
  • röportajını izleyip bankada 100k dolarım olduğu halde vize sıkıntıları nedeniyle abd'de kalamayıp geri dönen biri olarak önce ağladım, sonra kendime bildiğim tüm küfürleri ettim. açık ve net.
    ama kendisinin anlattığı hikayede 3 çok önemli eksik kısım var ki zaten tüm hikayenin dönüm noktası onlar.
    okuyorsa buraları ya da bir arkadaşı okuyorsa cevap verirse editlerim.

1-hangii vize türü ile abd'ye gelip okuyup çalışmadan 2 sene boyunca yatabildi? böyle bir imkanı veren vize yok. turist vizesi ile gelsen maksimum 6 ay yatarsın sonra kaçaksın. öğrenci vizesi ile gelse 2 yıl boyunca san fransisco üniversitelerine dünya kadar para ödemesi lazım ki sürekli abd'ye geldiğimde hiç param yoktu diyor.

2-san francisco gibi abd'nin yaşaması en pahalı şehrinde arkadaşının koltuğunda da yatsan 2 yıl boyunca ne yedin ne içtin birader demezler mi adama? bunun cep telefonu faturası var 3 öğün yemeği var içmesi var. 730 gün boyunca her gün besleyen arkadaşın mı vardı insanı babası beslemez çalışmasa.

3- üçüncü dünya ülkesi üniversitesinden mezun ve 2 yıldır yatan birisi olarak hangi sıfatla ebay ile iş görüşmesi yapabildin? ebay kalkıp da hangi muhteşem vasfına dayanarak gel aykut bizde çalış dedi?
    en önemlisi de ebay'in 6aylık 90bin dolar ödemek istediği app analizi konusunu sen nerden öğrendin? bilkent uluslararasıilişkiler'de ders olarak okutulmuyor herhalde bu konu.ee naptın? 2 yıl arkadasının kanepede yatarken kitaptan mı çalıştın nerden hakimsin bu app analizi konusuna??

bu 3 sorunun cevabı zaten herşeyi belirleyen dönüm noktaları.

açıkcası ben de 2 sene boyunca cebimde param olmadığı halde san fransisco'da yaşayabilecek bir fırsat bulsam, vizem yanmasa, okula para ödemesem böyle milyon dolarlık bir fikir üretecek kadar zeki olmasam bile ya da ebay ile iş görüşmesi yapamasam bile inanın bu 2 senelik sürede illa ki gel birlikte bir iş kuralım birşeyler yapalım diyecek insanlarla arkadaşlık kurar bi şekilde orada kalıcı olurdum.

o yüzden aykut kardeş sen şu meşhur hikayenin başlangıç detaylarını da bizimle bir paylaş. herşey senin anlattığın gibi o kadar kolay değil abd'ye ilk kez giden birisi için. hiç param yoktu 2 sene yattım sonra ebay ile görüştüm. yok yaaaa harbi mi? başkaları gidip orada 2 sene yattıktan sonra ancak in n out burger'in mağaza müdürüyle görüşebiliyorlar patates soyma işi için.