şükela:  tümü | bugün
  • o sezon ligin ilk 16 maçında 9 galibiyet 3 beraberlik 4 mağlubiyet alan hocaların hocasının, türkiye kupasında yeni malatya'ya da yenildikten* sonra; silkelenip(!) adeta bir sihirli değnek dokunmuşcasına kalan 18 maçtan 17 galibiyet ve 1 beraberlik çıkarmasıdır.

daha şimdiden altın harflerle tarihe geçen bu galibiyet serisi futbol sahalarında ve tarlalarda ender görülür bir başarıdır. hangi sezondan bahsettiğimizi söylemeye gerek yok, tüm dünya , üzerinden seneler geçtiği halde kendisinin ve kulübünün bu aziz ve şekip başarısını konuşmaktadır. o da zaten mütevazi duruşunu; "ben bu işi zirvede bırakırım arkadaş" mottosuyla perçinlemiş, kendisine alex ferguson'un man. united'daki görevi de dahil sayısız dünya kulüplerinden, hatta 2014 dünya kupası öncesi bir çok milli takımdan teklif edildiği halde başka bir kulüpte teknik adam olarak bir daha görev almamıştır. bu sayede de sadece sarı lacivertli sevenlerinin değil, tüm türk futbol taraftarlarının gönlünde tahtını perçinlemiştir.

edit: kupa maçı sonrası demiştim, öncesi de dahil pardon, aziz yıldırım'ın çıkıp konuşmaya başladığı aralık ayından itibarendi bu seri.
    (bkz: order 61)
  • baslangici ve bitisi sivasspor maclari olan, arasinda besiktas ve galatasaray deplasmanlari bulunan efsanevi basari. seri galibiyetlerin arasina bursaspor beraberligi girmistir. tuttugunuz takimin bu seri galibiyetlerdeki payini gorebilmeniz icin asagida listelenmistir.

17. hafta 18 aralık 2010 fenerbahçe 1 – 0 sivasspor
    18. hafta 22 ocak 2011 medical park antalyaspor 0 – 1 fenerbahçe
    19. hafta 30 ocak 2011 fenerbahçe 2 – 0 trabzonspor
    20. hafta 5 şubat 2011 manisaspor 1 – 3 fenerbahçe
    21. hafta 14 şubat 2011 fenerbahçe 2 – 0 kayserispor
    22. hafta 20 şubat 2011 beşiktaş 2 – 4 fenerbahçe
    23. hafta 26 şubat 2011 fenerbahçe 2 – 0 kasımpaşa
    24. hafta 7 mart 2011 gençlerbirliği 2 – 4 fenerbahçe
    25. hafta 13 mart 2011 fenerbahçe 2 – 0 konyaspor
    26. hafta 18 mart 2011 galatasaray 1 – 2 fenerbahçe
    *27. hafta 3 nisan 2011 fenerbahçe 0 – 0 bursaspor
    28. hafta 9 nisan 2011 eskişehirspor 1 – 3 fenerbahçe
    29. hafta 16 nisan 2011 fenerbahçe 1 – 0 gaziantepspor
    30. hafta 24 nisan 2011 bucaspor 3 – 5 fenerbahçe
    31. hafta 1 mayıs 2011 fenerbahçe 2 – 0 istanbul b.b.
    32. hafta 8 mayıs 2011 kardemir karabükspor 0 - 1 fenerbahçe
    33. hafta 15 mayıs 2011 fenerbahçe 6 – 0 mke ankaragücü
    34. hafta 22 mayıs 2011 sivasspor 3 – 4 fenerbahçe
  • bence o hızla şampiyonlar ligi'ni de kazanırdı ama önünü kestiler :/
  • takımına, kulübe yapılan onca saldırıya rağmen, 2 sezon içerisinde de avrupa kupası yarı finali oynatarak bu başarısını perçinlemiştir. aynı süre zarfında 2 türkiye kupası ve 2 türkiye ikinciliği elde etmiştir. takımının bu yıllarda ligde aldığı puanlar 68 ve 61'dir. bu iki sezonun ilkinde kadrosunun en güçlü futbolcularını kaybetmiş, 2. yılında ise 64 maça çıkan kadronun yorgunluğuyla boğuşmuştur.

bu süre zarfında ise; 2011 yılını 82 puanla tamamlayan trabzonspor'un aldığı puanlar sırasıyla; 56, 46 ve 53'tür.

bu bağlamda şu söylemler daha çok önem kazanmaktadır;

(bkz: trabzonspor için oynadık)
    (bkz: hurşut meriç) - gençlerbirliği eski futbolcusu
    (bkz: serkan çalık) - gençlerbirliği eski futbolcusu

(bkz: trabzonspor'a borcumuzu ödedik)
    (bkz: ibrahim yazıcıoğlu) - bursaspor eski başkanı

(bkz: trabzonspor şampiyon olsun istiyorum)
    (bkz: ünal aysal) - gs yeni başkanı
    (bkz: adnan polat) - gs eski başkanı
    (bkz: arda turan) - gs eski kaptanı
    (bkz: mehmet ali şahin) - tbmm başkanı

(bkz: trabzonspor'un kupası için ince ince çalışıyoruz)
    (bkz: faruk özak)

(bkz: bülent ataman)
    (bkz: tolunay kafkas)

ve daha niceleri.
  • öyle efsanevi bir başarıdır ki, devamında uefa fenerbahçe'yi toplam 3 sezon avrupa'dan şutlamak zorunda kalmıştır.

ünlü futbol alimi altan tanrıkulu'nun da söylediği gibi avrupa'da barcelona'yı durdurabilecek tek takım olduğu için fenerbahçe'nin önü kesilmiştir. gerçi daha sonra barcelona'yı durdurmayan takım kalmadı ama olsun.

bu arada, ''o sezon beşiktaş'ı galatasaray'ı da yendik demek ki şike yokmuş'' diyen dahilere de allah'tan akıl fikir diliyorum. aynı savunmayı isviçre federal mahkemesi'nde de yapın da adamlar neşelerini bulsun biraz.
  • sol bekinde andre santos, sağ bekinde gökhan gönül, defans ikilisi lugano-yobo olan, orta sahasında emre belözoğlu, alex de souza ve ileri uçta mamadou niang, rotasyonda miroslav stoch, issiar dia gibi oyunculara sahip takımla yakalanmış başarıdır. bu kadrodan epey kayıp verdikten sonraki sezonlarda da şampiyonluğa oynamış, haliyle galatasaray'a geçilmiş ama sıralamada gene trabzonspor'un üstünde yer almış, bir avrupa yarı finali görmüştür.

peki sizin takımınız ne yaptı amına koduklarım? fenerbahçe'nin 2011 sonrası ligi ilk ikide bitirdiği iki sezon boyunca, şampiyon olduğu 2013-2014 sezonunda trabzonspor ne başarı elde etti? o sezon o kadar puan topladıktan sonra neden orta sıralarda sürünüyor yıllardır takımınız? "işte efenim oyuncularımızı gs aldı". çok da sikimde, vermeseydin. o 17 maçın 17'sini de oturup izlediniz mi? bir tane rakibinizin kalecisi 90'da korner atışına geldi mi (bir hafta sonra rakibinizle el ele tribüne gitti mi)? bir tane rakibiniz gaziantepspor gibi 90 küsür dakika ölümüne direndi mi de konuşuyorsunuz dürrükler?

açın izleyin amına koduklarım, özellikle son haftalara doğru hem fenerbahçe'nin, hem trabzonspor'un oynadığı maçları tek tek izleyin. hangi takım daha büyük dirençle karşılaşmış onu söyleyin.

ve siz her boka maydonoz gaasaraylı ibneler, size de kafam girsin.

edit: bir tane götelek de kadıköy'deki trabzon maçından bahsetmiş, en az dört kırmızı varmış da bilmem ne. hani trabzon'un orta sahayı geçemediği, lugano'nun kendisini çekiştiren iki kişiyi sürükleye sürükleye kafaya çıkıp gol attığı maç :)
  • şampiyonluk düğümünün çözüldüğü fenerbahçe-trabzonspor maçında fenerbahçe'nin 5 kırmızısı verilmeyip hükmen mağlup olması engellendiği için olmuştur. bunun yanında trabzonspor'un 10 tane de penaltısı verilmemişti. *
  • bunun doğal bir başarı olduğuna inanan saf insanların hala daha yaşadığına az önce şahit olduğum olay. şikecilerin sözlükteki paralı adamlarını demiyorum tabii ki, onlar kendi yöneticileri itiraf dahi etse ezberletilmiş şekilde "ama sizi de yendik o sene, ama biz bazı maçlarda çok zorlandık, siz güle oynaya kazandıınız" derler. trabzon'un bir maçını bile izlememiş olduğu her satırından bellidir de, hala burada aldıkları paranın hakkını vermek için yırtınırlar. aç izleymiş, izledim yavrum, izledim; o sezon tüm maçları izledim ve o yüzden de 3 temmuz 2011'den çok önce yazacağımı yazdım, aç oku araştır biraz.

bir de bunların "ertesi sene o kadrodan epey kayıp verdik" diyen versiyonları var ki; bahsi geçen tüm oyuncuları öküz fiyatına okutup, borsada manipülasyonun alasını yapıp, fenerbahçe yıkılmaz demagojisiyle taraftarlarını her anlamda sömürdüklerini ve ekonomik anlamda şike sürecinden en karlı çıkan takımın fenerbahçe olduğu gerçeğini utanmadan unutturmaya çalışırlar.

not: bir de okurken gülmemek için zor tuttum kendimi, yazmayayım uzatmayayım dedim ama dayanamadım, bir guiza vardı o kadroda, eksikliğini aykut kocaman ile beraber daha hala hissediyorlardır, hatırlatmak istedim.

öyle havaya kuşa edit: sen şike ile hile hurda ile rakibinin hakkını çal, ötesinde adaleti sağlaması gereken kurumlar; en başta hükümet ve tff olmak üzere her fırsatta rakibinin elini kolunu bir güzel bağlayıp, iki tekme de kendisi atsın, ekonomik anlamda kolunu kanadını bir güzel kırsın, her fırsatta ceza manyağı yapsın, sabır taşı olan hocanı bile isyan ettirsin verdiği saçma sapan cezalarla; bir de üstüne sana her türlü iltimas geçsin, her türlü ekonomik kıyaktan nasiplen, zaten zenginliğinden gelen gücünü iyice katla, ondan sonra gelip utanmadan "sonraki sezonlar ilk ikiye dahi giremedin" diye eski türk filmlerindeki baba parasıyla atar yapan ergen rolleri oyna burada.
  • şampiyonluğa oynadıkları sezondan sonra ilk ikiye dahi giremeyen takımın taraftarlarınca garip karşılanmaktadır. madem o kadar büyüksün her sene şampiyonluğa oyna da görelim değil mi.