1. 1939 doğumlu, radyo günlerinden yâdigar bir ses san'atkârımızdır. senelerini verdiği kurum * tarafından en çok takdir göreceği ve istifade edileceği devrinde, tasarruf gerekçesiyle işine son verilmiştir. saçma sapan projelere para harcayan trt'nin bu değerleden tasarruf etmesi anlaşılmayacak bir şey değildir ancak aynı trt'nin "unutulmayanlar" köşesinde, bugün ayla büyükataman'a yer vermesi hakikaten izahı güç bir olaydır.

    ek: bu tasarruf saçmalığından; merhum recep birgit, feridun darbaz, fahrettin çimenli gibi san'atkârlar da nasibini almışlardı. onları da "unutulmayanlar" köşesinde dinleyebiliriz demektir.
  2. klasik türk müziğinin muhteşem bir yorumcusudur. seslendirdiği bir eseri başkasının daha etkileyici okuyabileceğine ihtimal veremiyorum. en azından etkiye maruz kalan ben iken. sözlerin anlamına göre süslemeleri, bir opera yorumcusu gibi vurguları, inişleri çıkışları, türk müziğine, komalara derin hakimiyeti, sade, pürüzsüz içten yorumu, hiç bitmeyecek kadar kuvvetli nefesi... eserin her anını en derinden hissettiriyor...
  3. uzun yıllar önce yumurcak veda filmi sayesinde tanıma şansına sahip olduğum, muhteşem sesli sanatçı. o filmde yumurcak'ın annesi rolündeki filiz akın bir sanatçıyı oynuyordu ve filmde ayla büyükataman'ın birçok şarkısına da yer verilmişti bu yüzden. kendisinin öyle büyülü bir sesi var ki hangi şarkıyı yorumlarsa yorumlasın dinlediğimde tüylerim diken diken olur her zaman. yorumladığı tüm şarkılar gerçekten efsanedir ve bir şarkıyı kendisinden dinledikten sonra başkasından dinlemek istemezsiniz. artık yeşerecek bir dalım yok, feryat, ne birleştik ne ayrıldık ve aklıma gelmeyen birçok efsane yorumu vardır. kısacası sanat müziği seviyorsanız tüm eserlerini beğenirsiniz. bunun dışında çoğu kişinin seslendirdiği olmaz böyle şey yorumu da tapılasıdır, en az emel sayın yorumu kadar başarılıdır.

    artık yeşerecek bir dalım yok
    ne birleştik ne ayrıldık
    feryat