aynı isimde "ayla" başlığı da var
  • --- spoiler ---

küçük ayla'ya türkçe okuma-yazma öğrettikleri sahnede, kitaptaki ali ata bak yazan satırın altında "ali atay" yazdığını görmedik, fark etmedik sanmayın;)
    --- spoiler ---
  • bir erkek olarak hüngür hüngür ağladım, bunları da ağlayarak yazıyorum o nasıl bir filmdi!
  • en iyi türk filmleri listesinde birinciliği hak eden film. izlerken gram gözyaşı dökmesem de her yönüyle çok beğendiğim bir film. izlemeden yorum yapıp, sivrizekalı takılan bebelerin lafını kaale almayın. kesinlikle izlenmeli ve izlettirilmeli.

filmin en sevmediğim yanı çetin tekindor un bu filmde rol alması. nedendir bilmiyorum ama bu herifi göründe içimde mehmet ali erbili görmüşçesine tiksinme hissi uyanıyor. şimdiden söylüyorum, bu film oscar a aday olur da, az bir farkla oscarı kaybederse sorumlusu çetin tekindor dur.
  • film güzel. bir filmden umulan her şey var. bi sürü hisse dokunuyor, size bir hikaye anlatıyor, bir dünya kuruyor, cezbediyor, merak ettiriyor. izlemeye, arşivlemeye, hatırlamaya çokça değer.

--- spoiler ---

film bana göre iki kısma ayrılıyor. süleyman askerin gençliği ve yaşlılığı. gençlik kısımları çok sahici, naif. içine alıyor, inandırıyor. yalnız yaşlılığa gelince bıçak gibi kesiliyor bu sahicilik. hatta sanki o gençlik başka biri yaşlı adam başka biri. film boyu gördüğümüz, inandığımız hikaye yaşlılıkta eğreti kalıyor. bu anlamda tek diyebileceğim, her filmde çetin tekindor olmak zorunda mı, olur. isim olmak her rolü en iyi şekilde giymek değil ki. bazen olmuyor o kimya.

film, gençlik sonrası kaybettiği sahiciliği ancak filmin sonunda süleyman asker ve koreli kızın gerçek buluşmasında yeniden hatırlatıyor. hayatın gerçekliği ve bi hikayenin film gibiliği en üst seviyeye çıkıyor.

o değil de ulan ne vardı ali de gitseydi o konsere!
    --- spoiler ---
  • filmi izlemedim ama tahminimce sonunda cinli cocuk hayatini kaybediyor.

tanim: merakla beklenen film.
  • çetin tekindor'un filmdeki tüm güzelliklere gölge düşürdüğü yapıt. bu seviyede bu kadar kötü oyunculuk inanılır gibi değil. buna rağmen final sahneleri duygu yoğunluğuna sokuyor tüm izleyenleri.

ayrıca filmin özellikle ilk yarısı türk yapımlarının ortalamasının çok çok üzerinde. nice böyle yapımlara.
  • merakla bekliyorum hele hele burdaki yorumlari okuyunca daha da merak uyandırdı.
    hanim'ı da alıp gideceğim umarim gözlerim dolmaz..
    erkek adam ağlamaz modelini korumam gerekiyor.
  • 8-9 sene oncesi kadardi. suleyman amca birsekilde yonlendirilip ofise gelmis ve patrondan ayla’yi bulmak icin yardim istemisti. konuyu detaylandirirken aglamisti. nerden nereye... basarili film. seyircisi bol yolu acik olsun.

edit : tarih duzeltildi. tesekkurler (bkz: sayin basbakanim al ben bir esnafim)
  • bence çetin tekindorun yerine şener şen oynatılmalıydı... ilk yarısı çok iyi olan film.
  • beni mutlu eden filmlerdendi. oscar alabileceğini sanmasam da birçok sahne bence başarılıydı. tavsiye olunur.

--- spoiler ---

meraklısı için radyoda çalan suzinak eser, "ne çok çektim hasretini bilsen ah ben"dir. sözleri de şöyle:

ne çok çektim hasretini bilsen ah ben.
    nerde kaldın gelmez oldun sevdiğim sen.
    yanıyor senin aşkınla her an bu ten.
    nerde kaldın gelmez oldun sevdiğim sen.

hatırlatma için y e ke teşekkürler.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap