• 21. yy'da çaresizliğimizin utanç vesikası olarak, tarihin kara sayfalarında her daim hatırlanacak son karesiyle bizi nefessiz bırakan bir melek.
  • liberal bir dava uğruna ölmüştür. ırkçılıktan, ranttan öldürülmemiştir.
  • ölümüyle insanlık turnusoluna dönüşen, rahmetli yavrucak.

fotoğrafı, ölen tüm masum yavrucakların simgesi olmuştur.

oğlum, acın hep sızlayacak bende. kılıç yarası gibi, geçse de izi kalacak, arada sızlayacak hep.
  • kırmızı üstü, mavi şortu, o minik ayaklarıyla yüreğime basa basa cennete giden çocuk.

böyle zamanlarda cennetin gerçekten olmasını diliyorum. ama sadece çocuklar için olsun cennet. sadece çocuklar girsin o büyük beyaz kapılardan. bu tarafın tüm kiri, pisliği kalsın bu tarafta. elinde şekerlerle balonlarla başka çocuklarla buluşsunlar. öyle uzun uzun yeşillikler olsun. salıncaklar, parklar, deniz olmasın, belki küçücük bir dere... büyük olan hiç bişey olmasın. herşey küçük olsun. annelerini özler o yaşta çocuklar anneler gelsin görsünler sarılsınlar, koklasınlar... huzurlu huzurlu koyunlarında uyusunlar... anneler gitsin. uyanınca tekrar oynamaya başlasın çocuklar... herşey çocukların istediği gibi olsun. herşey çocuklar gibi olsun...

oğlum benim. içimi yaktın... sıyrılan belinden öperim. çocuklar en çok ordan gıdıklanır.
  • babasının ablası kanada'da yaşamaktaymış. eşini ve iki çocuğunu kaybeden babaya kanada sığınma teklifi vermiş. ailesinin cenazesini kobane'ye geri götürecek olan baba ise bu teklifi kabul etmeyeceğini ve kobane'de yaşamaya devam edeceğini söylemiş.
    acısı çok taze ve ağır, ama umarım bu teklifi kabul edebilir bir gün.

edit: halanın verdiği röportajla birlikte daha önce kanada'ya sığınma için başvuruda bulundukları fakat kanada'nın reddettiği ortaya çıkmış. kanada hükümeti "belgeleri eksikti" diye savunuyor bu durumu. aylan öldükten sonra belgelerin eksikliğinin bir önemi kalmamış sanırım ki babaya sığınma teklifini kendileri vermişler.
    her şeye rağmen bu teklifi kabul etmesini diliyorum babanın. umarım ablası onu ikna eder.
  • yavrucak.
  • hiç aklimdan cikaramiyorum seni...o kadar masum o kadar gunahsizsin ki...

kalk diyesim geliyor, kalk nolursun kalk. korkma ben varım demek isterdim.

nur icinde uyu.
  • aynen ayaz bebek olayında olduğu gibi, öldürdüğümüz çocuk. yaşamının, anısının karşılığında, ölmekten başka söz etmekten utanç duyacağım çocuk.
  • uzun zamandır kendimi bilinçli olarak olan bitenden soyutladığım için geç haberdar olduğum melek. deniz kıyısındaki cesedini ve twitter'daki hashtagleri görünce dayanamayıp okudum hakkındaki haberi. neye üzülsem bilemedim. dünyadaki ırklar arasındaki akıl almaz yaşam kalitesi farkına mı? savaşların hiçbir zaman bitmeyeceği gerçeğine mi? yoksa aylan'ın ölmek için henüz çok ama çok küçük olmasına mı?
  • aklıma iki gündür iran yöresinde, bir ananın bu masum yavrucak gibi reyhan adlı kızının boğuluşunun arkasından yaktığı ağıtı düşüren çocuktur. ah be aylan belki arkandan ağıt yakacak bir anan kalmadı ama milyonlarla insan içi parçalana parçalana arkandan sessiz ağıtlar yaktı.

"reyhan mavi gözlü yanakları al renginde bir gilek kızıdır. bir gün koyunları otlatırken sürüye kurt saldırır ve reyhan koyunları kurtarmaya çalışırken suya düşer ve ırmak onu hazar denizine götürür. köylüler her ne kadar onu bulmaya çalışsalar da reyhan'ın ayakkabısı ve yağlığından başka bir şeyi bulmazlar. kızının ölümüne inanamayan acılı anne 50 yıl deniz kenarında kızını bekler. bu hikaye dilden dile dolaşır, sineden sineye nakledilir ve böylece "deniz kızı reyhan" sonsuzlaşır.

iran'ın kuzeyindeki gilan yöresi doğası, yemyeşil ormanları ve deniziyle tam anlamıyla karadeniz'i anımsatır. gilek dilini anlamak anadili farsça olanlar için de çok zordur, onun için bazı bölümler çevirilmemiştir. sanırım pek çevirmeye de gerek yok, duyguları dokuduğu ağıtların dili her millette aynıdır, ayrılık ve gözyaşından başka bir şey içermez ağıt şarkıları!"
hesabın var mı? giriş yap