şükela:  tümü | bugün
  • bir yuruyu$ karari mar$i. sozlerini de yazayim tam olsun:

aylardan kasim gunlerden cuma
    saat dokuzda cikti cati$ma
    mevziye indim mevzi karanlik
    mevzi degil bu sanki mezarlik
    azrail ile ettim pazarlik
    $ehit olmadan alma canimi
    ana bilmeyiz baba bilmeyiz
    bu vatan icin dagdan inmeyiz
    kahpe pkk dinle bu mar$i
    i$te geliyor askerin $ahi
  • acemi yetiştiren ulaştırma birliklerinde söylenen versiyonu aşağıda mevcuttur ki ki; yakın zamanda yüksekovada unimog sürerken pek çok kez mırıldanacağım;

aylardan kasım günlerden cuma
    saat 9 da çıktı çatışma
    girdik mevziye mevzi karanlık
    mevzi değil bu sanki mezarlık

azrail ile yaptık pazarlık
    doğuya giden şoförleriz biz
    ana bilmeyiz baba bilmeyiz
    bu vatan için can veririz
  • askeriyede dillendirilen en içli, en melodik, söylemesi en keyif veren, en çok eşlik edilen marş.

sabah koşularında peçeteyle istek yollarcasına emir komuta'dan bu parçayı isterdik. bu marşa sıra gelince herkes tek yürek, tek ses söylerdi. en çok ses bu marşta çıkardı. bilhassa yankı yapabilecek bina yanlarından geçerken, 130 kişinin tüm gücüyle bağırdığı bu marş, efsanevi bir etki yaratabiliyordu. o an oracıkta çatışma çıksa, rambo gibi tarayası geliyordu insanın sağı solu. aşırı gaz bir marştı. rütbeliler genelde söyletmezlerdi bu parçayı. yasak derlerdi.
  • alma canımı alma canımı şehit olmadan alma canımı
    alma canımı alma canımı yari görmeden alma canımı

gibi bir bölümü vardır ki sorgulatır insana hangisini istediğini. "allahu allah" melodisiyle söylenir.
  • eğitim birliklerinde askeri gaza getirmek için söylenen marşların başında gelir. gerek uygun adım yürürken gerek hafif tempo koşar adım yürürken gür bir sesle söylenir.
  • takımıma söyletmekten en çok keyif aldığım marştı. gördüğüm kadarıyla birden çok versiyonu varmış, bize piyade okulunda öğretilen hali şöyle;
    ''
    aylardan mayıs günlerden cuma
    saat dokuzda çıktı çatışma
    pusuya düştük pusu karanlık
    mevzi değil bu sanki mezarlık

atlı birlikler gökten indiler
    şehit ruhları alıp gittiler
    aylar hep mayıs günler hep cuma
    dalgalan bayrak şehit kanıyla ''

yiğit askerlerim arkamda, koşar adım, dağları inletir sesimizi batumdan duyururduk bu namelerle.

askeri motive edici özelliği yüksektir.
  • kasımı cumayı falan bilmezdik.. bizdeki * versiyonu şöyle bir şeydi:

pusuya düştük, pusu karanlık
    pusu değil bu, sanki mezarlık
    azrail ile ettik pazarlık
    doğuya giden komandoyuz biz

ana bilmeyiz, baba bilmeyiz
    vatan için biz, dağdan inmeyiz
    azrail ile ettik pazarlık
    ölüme giden komandoyuz biz
    ---

sanırım nerede olduğumu ve ne amaçla orada bulunduğumu bu yürüyüş marşından sonra tamamen anlamıştım.. bestesi muazzamdır (bkz: allah hu allah) ve öyle ince bir ayarı vardır ki, temponun hızı dinleyen ve söyleyen kişiyi coşturup kanatlandırırken, küçücük bir düşüşle ağırlaşması gönlü gam ve kederle doldurur..