• bu maaşı hak eden bir çok meslek grubundan bir çok değerli çalışan insanımız vardır şüphesiz ki. benim bu başlık özelinde değinmek istediğim haklarını gerek miktar gerek sosyal haklar olarak günbegün azalan bir ivmeyle almakta olan bir meslek grubuna mensup doktorlar.ayağımın tozuyla belirtmiş olayım doktor değilim.

doktorluk değersizleştirilen ve kazancı
    azalan bir meslek haline geldi. memur doktorlar giderek azalan maaşlarını
    kanıksadı. mecburi hizmet ve tam gün nedeniyle hem eğitim hastanelerinin hem de üniversitelerin akademik kadrolarına nitelikli genç akademisyen
    bulmakta zorlanıldığını duyuyor ve okuyoruz.

bunlara ek olarak devletin eliyle doktorların çalışma hayatlarına yenilikler getirildi.bunlardan bir tanesi performans uygulaması.performans uygulamalarına göre yapılan her işlemin puanları farklı imiş, ee bazı branşlar ağızları ile
    kuş tutsa dahi belli miktar maaşı geçemez ki. dolayısıyla para kazanmak isteyen bir doktorun bu sistemde sürekli ve çok hasta bakıp, sürekli tetkik istemek durumunda kalacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek . sadece hasta bakımı ile ilgilenen merkezlerle, eğitim ve araştırmanın yapıldığı merkezlerde de farklı kuralların işlediğini düşünmüyorum.bu noktada anlatmak istediğim husus sen doktorun maaşı ile oynarken vatandaşın parası ve huzuru ile de oynamış oluyorsun. neticede hepsi devletin yani hepimizin cebinden ödenmektedir.

kişisel olarak, herkesin aynı maaşı almasının anlamsız olduğunu düşünüyorum, yapılan işlerin de bazı farklılıklar taşıdığının bilincindeyim. ama maaşların bazalde %80-90 aynı olması gerektiğini ve performansın maaşın ana belirleyicisi değil, tatlandırıcısı olması
    gerektiğini düşünüyorum. kişisel olarak bir saat anatomi-farmakoloji dersi anlatmakla, bir ameliyat-muayene veya işlem yapmak arasında uçurum olmaması gerektiğine inanıyorum.hayırlı forumlar ,bol kazançlar:)
  • ulan denizcilerdir be denizciler 20 değil 40 bin versen yine azdır zira o adamlar çalışmıyor hayatlarını para karşılığı satıyor.
  • işini hakkıyla yapan doktor, pilot ve bilişimcilerdir. hatta fazlasını bile hakedenleri vardır.

düşünün pilotsunuz;
    karda kışta sıcacık yatağınızı, evinizi, ailenizi bırakıp günler sürecek bir yolculuğa çıkıyorsunuz. bayramda aileniz bekliyor ama siz başka diyarlarsasınız. yerine göre tehlikeler atlatıyorsunuz ve yüzlerce insanın sorumluluğunu alıyorsunuz. üstelik atmosferin belli bir tabakasının üzerindesiniz ve yemediğiniz radyasyon kalmıyor.

düşünün doktorsunuz;
    kazada ikiye bölünmüş bir insanla uğraşıyorsunuz. görmeye bile dayanamayacağınız pis hastalıklarla uğraşıyorsunuz. insanın içini açıp mikro düzeyde cerrahi işlem yapıp hastayı kurtarıyorsunuz vs.

düşünün bilişimcisiniz;
    gece gündüz kod yazıyorsunuz veya sistemlerin kesintisiz çalışmasını sağlıyorsunuz. bu sistemler ve yazılımlar sayesinde milyonlarca insanın işlerini yapmak saniyeler sürüyor. yazışmalar ışık hızında yapılıyor. devlet veya şirketler milyarlarca lira tasarruf ediyor (ulaşım, posta, haberleşme vs.) tozlu rafların tarih olmasında en büyük role sahip oluyorsunuz. herkes bu kadar zaman ve paradan tasarruf ederken siz çok az para kazanıyorsunuz. doktorlar ve pilotlar yine iyi kazanıyorlar bir şekilde.
  • yazılımcılar diyip önden fikrimi beyan edeyim.

genel olarak doktor ve pilotlar yazılmış.
    tıp her geçen gün gelişiyor, yeni bir çok alet ve makine üretiliyor ve doktorlar bu makinelerle hastalıkları daha net teşhis edebiliyor ve çözüm üretebiliyor. o makinelerin bir çoğunun arka planı yazılıma dayanıyor. ayrıca pilotların kullandığı uçaklar içinde bu geçerli.

günümüz teknolojisinde her şeyin arka planı yazılıma dayanıyor.

bu yüzden yazılımcılar 20 bin değil daha fazlasını hakediyor.
  • alınan maaş alınan riske göre hak edilmeli. hangi mesleğin riski daha yüksekse o meslek daha yüksek maaşı hak etmeli. buna içinizden geldiği gibi siz karar verin...
  • bu saydıklarınızı yetiştirenler öğretmenler.
    bir de bu maaşı meslek değil mesleğini iyi yapan insan almalı. o yüzden mesleğini layığıyla yapan tüm öğretmenler sonuna kadar hak eder.
  • doktor olmazsa yazılımcı - pilot ölür.
    yazılımcı olmazsa dünyadaki hemen hemen hiç bir alan gelişemez.ne uçak uçar , ne röntgen çekilir..
    pilot olmazsa bir şekilde ulaşımını sağlarsın , gerek deniz gerek kara yolu. ucunda ölüm de yok , kaos da yok..

kendi kanaatimce özetlersem ; doktor ve yazılımcı birbirine bağımlıdır ve 20k hakediyor.
    pilot istemiyorsa uçurmasın kardeşim ben 1 saatlik yolu 10 saatte de olsa bir şekilde gidebiliyorum..

gel gör ki başlangıç yazılımcı maaşı 2400 :):):):):):):):)
  • hekimlerdir. çoğu meslekten daha uzun bir eğitim sonunda riskleri çok, çizgileri ince bir konuda çalışırlar. yoğun çalışma saatlerine ve psikolojik etkisine değecek bir maaş almayı dibine kadar hak ederler.
  • (bkz: futbolcu)
  • uzatmadan söylüyorum: ortalama 3,150 €
    buralarda birbirinizi yemeyin.
hesabın var mı? giriş yap