• editle diye o kadar çok mesaj geliyor ki inanamazsınız*. bunun nesini editliyim. 5000tl olmuş 863 dolar. (ki 714 gördük)
    (bkz: cumhurbaşkanımızı en çok benim sevmem)
    ---------------------------

ilk entrynin girildiği tarih olan 30.01.2012'de (belki başlık başa kaldı) dolar satış "1,79" imiş

yani 2793 dolar maaş demek. o sırada tam aylık akbil 120 tl (200 biniş) imiş. (istanbul'da değilim hatam varsa düzeltiyim.) yani maaş ile 5000/120=41 defa aylık akbil alınabiliniyormuş.

şimdi dolar "2.7" ve 5000tl 1815 dolar. galiba mavi kart denilen aylık akbil 170 tl olmuş. yani 29 defa aylık akbil alınabiliniyor.

alınabilen akbil %30 düşmüş. maaş %35 düşmüş.

kısaca başlık (2793*2,7=)7500tl maaş alıp toplu taşıma kullanan adam olarak değiştirilmeli.

kimse uyarmadı editi: dediğim gibi istanbullu değilim, az önce kendim fakettim. ama güncel mavi kart tarifesi 180 biniş imiş. bu da 200 binişin 189tl olması demek.

tabi bu da alınabilen akbilin 26,4 adet olması demek oluyor. yani alınabilen akbil de %35 düşmüş...

gramajdan da giden bir %5 var... akbil olarak güncellenmesi gereken aylık gelir (189*41=)7749 tl...

aklı olan dolarla değil akbille maaş almayı düşünebilir...

debedit: ...and 7th debe goes to... angry engineer...
    angry engineer: hi sedet, hi kanzuk... hi everyone...
    (merhaba sedet, merhaba kanzuk, herkese merhaba)
    while it was a very enjoyable job during all that calculations and shit... (tüm bu hesaplamaları ve kahretsin pis işleri yapması çok zevkliydi) ...i didnot assume this entry will go this point... (emme bu entrynin te buralara gelmesini hiç eyyorlamamıştım)
    ..today i would like to thank fed, tcmb, goverment and my bro kadir for providing all the numbers... (bugün bana bu rakkamları sağlayan fed, tcbm, iktidar ve kadir abime teşşekkürü bir borç biliyorum) ...thank you everyone, and j lo, you look hot in that shit... (herkeşlere teşekkür ediyorum, hey j lo taş gibisin gülüm) ...thank you, thank you very much... (tişikkürler, emme çoohk tişikkürler...
  • bogota belediye başkanının dediği gibi, bir şehrin gelişmişlik düzeyi dar gelirlilerin otomobil satın alabilme oranıyla değil, zenginlerin toplu taşıma kullanma oranıyla ölçülür.
  • siz hiç akşam trafiğinde mecidiyeköy'e gittiniz mi? ben gittim, kör oldum.
  • benim bu. ruhum fakir olduğundan değil, toplu taşıma kafayı çalıştırmamı sağlıyor. ayrıca toplu taşıma şehirliliktir fakirlik değil.
  • aylık 5 bin tl'lik toplu taşıma kullanan insan olarak okuyup, beynimi yaktığımdır.

10 dakikadır hesap yapıyorum allahsızlar!
  • toplu taşıma kullanmanın gelir ile değil, kültür ile alakalı olduğunu bilmeyenler.

edit
  • şehir insanıdır, alnından öper, madalyasını takarım. bir başına daha rahat gidecek diye bu trafiğe bir araba daha sokmayan, çevreye de duyarlı bir fert olabilir belki de.
  • ulaşım ağı gelişmiş bir bölgede yaşayanların en zengininden en fakirine doğa için, kendi çocuklarının geleceği için yapmaları gereken küçük bir fedakarlıktır.

hem toplu taşıma araçları insanların sosyal ilişkilerini geliştirir.
  • (bkz: aylık 5 bin tl nin sanıldığı kadar büyük bir para olmaması)
  • trafik çilesini çekmek istemeyen insandır. ayrıca istanbulda en iyi araba, park edilmiş olandır.
hesabın var mı? giriş yap