şükela:  tümü | bugün
  • bugün karşılaştığım tip. bakkala girdiğimde hunharca alışveriş yapıyordu. şampuan, çamaşır deterjanı, ton balığı, pudra şekeri, diş macunu ıvır zıvır ne varsa doldurdu masanın üstünü. hayır bir de bizim bakkalda herşey olması gerekenin üçte ikisi kadar daha pahalı.
    oradaki varlığım bakkalcı dayının sikinde bile değil o an, alışverişi yapan elemana buz torbasının prezentasyonunu yapmakla meşgul. altı üstü bir paket sigara alıcam diye sessizce izledim bakkal dayının elemanı sikişini. tuvalet kağıtlarını pazarlarken verdiği bir esi fırsata çevirip girdim konuya:

- camel var mı dayı gri paketten?
    -kalmadı pazartesi gelir. (siktir git oyalama beni der gibi bakar bu sırada)

amını ırzını siktiğimin camel'ı zaten bulunmuyor ki. bir buçuk lira daha az ödeyeceğiz diye bakkal bakkal dolanıyoruz kafada deli sorularla.

neyse bu tipi bakkal çıkışında kıstırdım. dedim "ne ayaksın olm az ilerde migros var gidip ordan yapsana alışverişini ne bu hoşaf herifi besliyorsun?"
    tam cevap verecek gibi oldu o sırada araba çarptı çocuğa. ağzı bi tarafa, burnu bi tarafa, poşetler bi tarafa dağıldı gitti.
    sebebini öğrenemeden öldü dağ gibi adam. :(

sebebi neydi ki?
  • zengindir.

bu mahalle bakkalları şişe suyu bile a101'den alıp kar koyup satıyorlar.
  • öncelikle maddi çıkışı olmadığından, bakkaldan veresiye alıyor olabilir.
    küçük esnaf ölmesin anlayışını benimsiyordur.
    bakkal akrabadır, çenesini çekeceğime suratını sikeyim gidip ... abiden yapalım alışverişicidir.
    yahu ne gerek var avm ye süpermarkete bizim bakkalda her şey var hemde binanın altındacıdır.

bence; aylık alışverişi ortalama bir ailenin haftalık alışverişine denk gelmesi sebebiyle, marketten niye almadığını sorgulamayan kişi.
  • veresiye yazabilen tip.
    (bkz: kredi kartı tıkanmış tip)
  • bakkalda kesin multinet sodexo kıl tüy bişey geçiyordur. günlerce aç gezerek biriktirmiştir garibim. fakirdir lan. sevin onu. borç para vermeyin ama
  • bakkal'ı her malın iyisinden getiriyordur.

bizim bakkal öyle mesela. meyvenin, sebzenin en iyisini getiriyor. en iyi yumurtayı oradan alıyorum. aradığımız her şey var. ve en enteresan olanı hiç bir koşulda etiket değiştirmiyor. bir mal kaç liradan satışa çıkmışsa hep o fiyattan satılıyor. hep aldığımız ıslak mendil, büyük markettlerde 10 liraya gelmişken bakkalımızda hala 9 lira. neden? çünkü bitmedi daha. bitince yenisi 10 liradan satışa çıkacak.

o yüzden markete gitmek yerine bakkaldan alıyorum. torbaları dolduruyorum. parasını ödüyorum. abi bunları bizim eve gönderiver diyorum. ve hoop aldıklarım eve gidiyor. bu kadar basit işte.
  • kağıda listeyi yazıyorum ve whatsapp'tan mahalle bakkalı rasim abinin oğlu sertaç'a gönderiyorum. yarım saat sonra sertaç elinde poşetlerle hepsini kapıma getiriyor. ne internette menü menü dolaşma derdi var ne de kasada sıra bekleme sıkıntısı. hizmet ayağıma geliyor. verdiğim para da hepi topu 400-500 tl civarında oluyor. marketten alsam 50 tl daha ucuza alırım ama onu da hizmet bedeli say.
  • gece saat ikide bizim bakkal açık. demleniyor eleman içeride, ben de yazın karpuzumu, bayat ekmeğimi, peynirimi, yumurtamı ve nutellamı alıyorum. ha benim aldığım bir hafta gidiyor bir ay değil ama, yani benim vaktim bu, işten gelince uyuyakalmışım ve uyandığımda da acıkmışım. sağ olsun mahalle bakkalı. bir de özdilek var yazın 12 ye kadar açık sağ olsun. gece yaşamayı sevenlere özel.