• nedir bu halin, nerelerdeydin, sakin aglama ardindan, sen yarattin beni gibi parcalariyla taninan turk hafif muzigi sanatcisi. 1985 yilinda gecirdigi bir trafik kazasi sonucu oldu.
 • nereden aklıma geldiyse tam da 3 hafta önce "sen yarattın beni" isimli hakikaten berbat ama duydukça sanki 70'li yıllardan bir gülşen bubikoğlu filmi seyrediyorum tadını yaşatan şarkısını indirdiğim, dönemin modasına uygun olarak platin sarı saçlı kaşsız hatun...

  yuh bana... öldüğünün bile bilmiyordum doğrusu.. allahım 20 sene olmuş...
 • aylin urgal'ın asil ismi rezzan'dır, asıl soyadı da soyurgal’dır, alışıldık bir şekilde bu isim bir yıldıza yakıştırılamadığı için olsa gerek, kendisine daha izmirli, daha sosyal demokrat ve daha modern bir isim olan „aylin“ uygun görülmüş, soyadından da soyu atılarak dönemin türkiyesi için paritesi yüksek bir müsteâr isim bulunmuş olur.

  1950'li yıllarda doğduğunu tahmin ettiğim aylin urgal, izmir fuarı'nın izmir fuarı olduğu yıllarda, birol soyurgal ile tanışır ve onun topluluğuna şarkıcı olarak katılır. dikkatli gözlerin gözden kaçırmadığı şey bir tesâdüf değil, evet, rezzan ile birol zamanla birbirlerini çok severler, birbirlerine söz vererek evlenirler.

  1975 yılında ilk aylin urgal plağı, a yüzü "nerelerdeydin" ve b yüzü "paran pulun senin olsun", ali kocatepe'nin sahibi olduğu 1 numara plakçılık'tan yayınlanır. 1977 yılında aylin urgal, kokpite girerek burnunu yaptırır, tabî daha o zamanlar henüz oblomov'u okumamıştır hanımefendi, yeni burun ile ilk uzunçalar yine aynı yıl, 1977 yılında "sakın ağlama ardımdan" piyasaya sürülür. 1978 örovizyon türkiye elemeleri'ne bir selâmi şahin şarkısı ile katılmaya niyetlenen aylin hanım, sebebini bilemediğim bir sebeple bu niyetini bozar. bu şarkı daha sonra a yüzüne "sevgili dostum" eklenerek bir 45 devirli plak yapılır ve bu 45'lik, hanımefendinin son plağı olur.

  1979 yılında aylin urgal, tevfik ve uğur isimleri verilen ikizlerini doğurur, doğumdan sonra birkaç yıl piyasadan elini ayağını çeken aylin urgal, galiba '81 ya da '82 yıllarında ankara'da sahneye çıkmaya başlar. o yıllar türkiye cumhuriyeti tarihinin en şizofrenik yıllarıdır; mâlum, piyasa hakimiyeti yavaş yavaş arabesk'e devredilmeye başlamıştır. işte böyle bir dönemde, 1981 olsa gerek, aylin urgal bir ara intihara teşebbüs eder, çok şükür bu teşebbüsünde muvaffak olamaz. bir süre daha sahnelerde çalışmaya ara verir, tâ 1985 yılına kadar! 1985'in ocak ayında ankara goldfinger'da şarkı söylemeye başlar, nisan 1985'e kadar...

  aylin urgal, nisan ayında goldfinger'i bırakır, istanbul'a dönmeye karar verir, 29 nisan 1985'te, ankara'dan bindigi 06 ag 587 plakalı otobüs istanbul'a varmak üzere bolu dağı'na tırmanmışken, kış mevsimlerinde sis ve buz nedeniyle birçok ölümlü kazanın meydana geldiği meşhûr uçurumdan aşağıya yuvarlanır, kazada hayatını kaybeden 34 kişi arasında, çok yazık kî rezzan soyurgal da vardır. birol soyurgal dul kalmış, henüz 6 yaşındaki ikizler tevfik ve uğur soyurgal da biricik annelerini yitirmişlerdir.

  allah rahmet eylesin.
 • "sen yarattın beni" lp sini yana yana aradığım ama piyasada bulamadığım, muhteşem sesli türk hafif müziği sanatçısı.

  düzenleme: oh be nihayet buldum. gözüm aydın...
 • 23 kisinin öldügü, 21 kisinin yaralandigi kazada can vermis solist. (bkz: bolu dagi) otobüs 350 metre asagi yuvarlanmis ve otobüsün enkazi 200 metre capinda alana yayilmistir. otobüsün söförü 8/8 suclu bulunmustur. iki senelik yargilama sonunda firma 14 milyon tazminata mahkum olmustur. ucak fobisi olan aylin urgal sürekli karayolunu tercih edermis. (bkz: kemal sunal)
 • onun söylediği yardan haber yok/bu nasıl dünya aynı zamanda melodramatik radyo tiyatrosu piyeslerinin aranılan parçalarındandır. hümeyra'nın yardan haber yok'u daha eski (1974), ve daha dayanıklı (entel) tabii.

  ölümüyle ilgili bir görgü tanığının iddiası: "kazayı yapan varan otobüsüydü bakacak mevkiinde uçuruma uçmuştu otobüs, ben yer bulamadığım için as turizm otobüsüne binmiştim. arkadan geldik, kaza geçirildiğini öğrenince varan tesislerine uğradık. kazayı haber verdiğimiz tesis müdürü biz tesisi işletiyoruz bir şey yapamayız dedi. varan 3 gün içinde otobüsleri yeni kurduğu şirkete sattı ve ölenlerin yakınlarına 5 kuruş ödemedi o tarihten beri varan'a binmem."

  (bkz: trafik kazası)
  (bkz: bolu dağı)
 • bir elin parmaklarini gecmeyecek sayida plak cikarmistir ama cogu basarilidir.

  hey dergisinin vefat haberi
 • paran pulun senin olsun parçasını hey douglas sayesinde keşfettim. süper.
hesabın var mı? giriş yap