şükela:  tümü | bugün soru sor
 • necip fazıl kısakürek'in tek romanı. harika bir sekansla başlar. kot pantolon üzerine nefis bir tespit vardır mesela başında: şu meşum pantolon; burjuva ve ihtilalcilerin ortak kıyafeti...

  roman kısaca, bir aşk ve çelişkiler yumağı etrafında naci adlı kahramanın başından geçen mistik tecrübeleri ve akabinde geldiği noktayı anlatır. necip fazıl'ın tarzına uygun bir doğu-batı, hak-batıl çelişkisi romanın ana eksenidir. bu yönüyle peyami safa'nın romanlarına benzer. propaganda kokar ama sürükleyici bir metindir.
 • necip fazıl kısakürek'in ölümlü hayatından... esinlenilmiş diyorlarmış. rivayetin rivayeti anasını satayım, ben de bilmiyorum. ama şu var: romandaki naci, necip fazıl; âbid de abidin dino olabilir çünkü naci'nin fikirleri necip fazıl'ın fikirleriyle, âbid'in ressamlığı da abidin dino'nun ressamlığıyla alakalandırılabilir. isimler zaten benziyor. kör değilsiniz, gördünüz. başka küçük detaylar da var ama değinmeye lüzum yok. dilerseniz otobiyografi niyetine okuyabilirsiniz yani.
 • --- spoiler ---

  sapşal bir biçim, boş veren bir edâ... güya kendinden habersiz ve yapmacıktan uzak... ama sahte,sahte üstü sahte... her çizgisi, her hareketi, ortada görünmez bir rejisör elinden çıkma... hani şu (blucin) dedikleri, balıkçı pantolonu vârî, moskof ve amerikan melezi sıkı kılıf var ya?.. şu, dizden yukarı ön tarafının rengi kasten uçurulmuş ihtilâlci pantolon?.. darlığı ve bazı noktalardaki uçukluğu yüzünden vücudu kapamaya değil de hayal ötesi açmaya, çıplaklıktan daha ileri yorumlamaya yarayan kılıf?.. öyle uygun ki, solcu kızın mizacına!.. ve... ve mahsus bakımsız saçlardan, boyasız dudaklara, en basit mimiklerden en hurda muaseret tavırlarına kadar her hareketin ölçüsünü kaydeden bir lûgaritma tatbikçiliği... sunu demek ister: «ben kendimle,ferdiyetimle mesgul değilim! nefsimden habersizim ve olduğum gibiyim. yahut: «güneş altında toprağa uzanmış, kıçını yalayan bir köpek kadar tabiiyim!»... ne alçak samimiyet hilesi!.. lûgaritma icabı... bütün dâva, güzellik ve disilik büyüleri pesinde gezmekten başka tasası olmayan zavallı burjuva kızının tersi olabilmek... bu ters olusun bastan basa hesaplı üslûp ocağını kurmak... ne o?.. ne bakıyorsunuz şaşkın kellelerinizle suratıma?.. günümüzün solcu bakireleri iste bunlar!..
  şu mine hanıma da bakın!.. hem bacaklarının dizden yukarı kısmını alabildiğine açar, hem de üzerine bir takım mürekkep lekeleri, toz toprak sürülmesine aldırmaz. bu, vücudunun güven noktalarını görmemek midir, inadına göstermek midir?.. evet, emine'den dönme mine! sen yok musun sen...
  --- spoiler ---
 • doğrudur. çünkü aynada gördüğün herşey yalandır. bu sebepledir ki asla gerçek yüzünü göremezsin sadece aynada ki yalanını görürsün.
 • böylesi kaliteli bir kitabın sözlükte bu kadar az entry alması üzüntü verici. siyasi görüşlerin bir kenara bırakılıp önyargısızca okunması gereken bir kitap.
 • tabi ki aktroll ve tabi ki atatürk düşmanı.
 • gereksiz bir aktroll..engelledim bitti.
 • necip fazıl kısakürek'in bir kitabı.

  --- alıntı ---

  lenin tarafından acı bir tenkide uğrayan bir komiser, "bu benim hususi hayatıma ait bir noktadır" diye karşılık verince, liderinden şu mukabeleyi görür:

  "bir komünistin hususi hayatı yoktur!"

  insan hayatında bâtıl ve dalaletlerin en büyüğünü devletleştiren bu adam, farkında olmadan, tam zıddı olduğu bir din icabının insan ve hayat görüşünü heykelleştirmektedir.

  asıl bir müslümanın hususi hayatı yoktur. o, akşamın belirli bir saatinde kepenklerini indiren bir dükkâncı gibi muayyen bir zaman çerçevesi içinde değil, her an ve her mekanda müslüman ve mesuldür. kenefte ve uykuda bile...

  --- alıntı ---
 • aktroll
  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)