şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efendim geçin bir ayna karşısına ve çeşitli hareketler yapın. aynadaki de sizin yaptıklarınızı yapacaktır.
  aynalamak terimi psikolojide karşımızdaki kişinin yaptıklarını yapmamız olarak dillenmekte. karşımızdaki kişi esniyor mu biraz sonra biz de... biri kaşınıyor mu... biz de... görüyor, algılıyor ve aynısını yansıtıyoruz.

  bir nebze alakalıdır diye (bkz: ayna benlik)...

  bir kişiyle ilgi, alaka ya da benzeşir olmak adına insanlar aynalarlar. bir şey içilmesi gerekir, karşımızdaki sevdiğimiz bir kişiyse o ne içiyorsa biz de ondan isteriz. hatta içeceğimizi demiş bile olsak, yok yok ben de onun içtiğinden içeyim diyebiliriz.

  evet güzeldir aynalamak... klonlamak gibi bir his. ben sende buluştum deme bir tür.
 • bir hanım düşünün (ki hep yaptığımız şey) enteresan bir kumaştan etek giymiş ancak içerisinde astar yok. sonra bu hanımın bu vaziyette güneş ya da spot gibi bir ışık kaynağının önünde durduğunu hayal edin. işte eteğin altındaki her şeyin ışık vasıtasıyla bu biçimde görünmesine argoda aynalamak diyoruz.

  bu terimin bir de çocuklar arasında kullanımı var. o da kuş yakalamak için geliştirilen bir av yöntemi. özellikle böyle yine güneşli günlerde etrafta su birikintisi gibi herhangi bir şeyin olmadığı ortamlarda yere ayna koyarak kuş yakalama metoduna da aynalamak denir. yere konan ayna parıldadığında kuşlar onun su olduğu zannedip yanına geliyor ve aynanın etrafına fareleri yakalamak için şu adını bilmediğim yerlere sürülen yapışkan maddeden yaymış oluyorsunuz ve aynayı su zannederek yaklaşan kuşlar yapışıp kalıyor.

  bir keresinde çocuğun birine ayna koyup kuşun su zannetmesini deneyeceğine neden direkt su koymadığını sormuştum. aynayı cebimde taşıyabiliyorum, daha çok parlıyor, su kuruyup gidiyor filan gibi bin tane neden saydı. bu da böyle bir hanımdır. (ilk tanıma da gönderme yapmış oldum)
 • hacılanamayacak nitelikte olan şeylerin kopyalanması
  (bkz: hacılamak)
 • bir yerde kendinin nasıl göründüğünü ve algılandığını anlasın, fark etsin diye onun gibi yapmak, davranmak. psikoterapi manevralarından ve ilişki dinamiklerinden biridir.

  (bkz: aynasız)