• murat menteş'in süper bir deneme kitabı.en başındaki minicik blöf hikayesine dikkat. bir de ithafı pek hoştur...şöyle bir şeydi galiba:
    "ilk harfinden son harfine kadar, ismet* ve cahit* için".
  • aile ve akrabalık ilişkileri hakkında yaptığı mükemmel bir yazıyla okuyucusuna beyin jimnastiği yaptırdığı bir bölümü olan kitap.

evlendiğim dul kadının 18 yaşında güzel bir kızı vardı.
    7 yıl önce ölen anneme hâlâ sadık olan babamla bu kız sürpriz bir kararla evleniverdiler.
    böylece babam damadım, üvey kızım da annem oldu.
    üvey kızımın üvey oğlu, öz babamınsa kayınpederi pozisyonundaydım artık;
    babamın gelini olan karım aynı zamanda kayınvalidesi, benimse anneannem haline gelmişti.
    biricik karımın torununa dönüşmüştüm!
    kısa bir süre sonra babamla üvey kızımın bir oğlu oldu.
    bu çocuk babamın oğlu yani kardeşim, kızımın oğlu yani torunumdu:
    hiçbir zaman çocuğum olmamıştı ama torun sahibiydim;
    baba değilsem de dedeydim!
    derken karım da bir oğlan çocuğu doğurdu:
    babam böylelikle bir torun - kayınbiradere kavuştu.
    çocuğum, dedesine enişte, ablasına babaanne diyebilirdi.
    kendi oğlum, bir bakıma dayımdı.
    birkaç yıl sonra kızımız dünyaya geldi.
    babamın ikinci torunu, baldızı konumundaydı.
    ne hikmetse eşimin kızı da bir kız doğurdu:
    nur topu gibi bir teyzem oldu yani...
    intihar etmeye niyetleniyor ve/ fakat ölümümü duyuracak gazete ilanında ve hele mezar taşımda yazacakları düşününce vazgeçiyordum. ayrıca, damadımı öldürsem baba katili olacaktım; karımın, aramızda hiçbir kan bağı bulunmayan kızını temizlesem, annesini vuran hain evlat olarak anılacaktım; karımı boğazlasam annem öksüz kalacaktı!..

(bkz: beyin amcıklaması)
  • sanırsam piyasada artık bulunamayan, kitabın hemen hemen her yerinde terör vurgusu yapılan murat menteş kitabı.
  • nerden bulacağımı bilmediğim kitap. 2 senedir arıyorum geçen beyazıt sahaflarda 15 dk önce sattım dedi bir tanesi. 2 senemi aldı, buruşturdu, çöpü açtı ve attı yani. ağla ağla 2 gündür nefes alamıyorum. ağbiler biri bana bir yol göstersin ne olur
  • eski kız arkadaşım verdiği hediyelerden en güzeli aynı zamanda atılmayan tek hediyesi. 4 sene önce ev taşırken nasıl olduysa kaybolan ve hala bulamadığım okuduğum deneme kitaplarından kesinlikle en güzeli. üstelik son 2 yıldır piyasada bulunamıyor oluşu onu çok daha değerli ve anlamlı bir hale getirebilirdi.
  • nadirkitap.com'da 300 - 400 lira arasında satılan kitap. bakın bu terbiyesizliktir. kitabın tekrar basılması lazım. aklında olsun murat menteş.

https://www.nadirkitap.com/…elime=aynal� barikatlar
  • yaklaşık yedi yıl önce bir sahaftan beş liraya aldığım, çok severek okuduğum şu an insanların fellik fellik aradığı kitapmış. geçenlerde artık bu diyarlardan taşınacağım için kitaplarımı satmaya karar vermiştim ve yaklaşık üç yüz tane kitabıma-bu kitap da dahil- sahafın teki en fazla iki yüz lira veririm demişti de kıyamayıp vazgeçmiştim satmaktan. ucuz atlatmışım.
  • güzel insan murat menteş'in uzun yıllar önce (bkz: şule yayınları) tarafından basılıp piyasada bulunması neredeyse imkansız (bulsanız bile çok pahalı) kitabı.
    ama bu güzel kardeşiniz gitti o kitabın pdfsini buldu, buyrunuz link sevgimi katıyorum,
    aynalı barikatlar pdf
  • (bkz: murat menteş) imzalı bir tanesine sahip olduğum nadide kitap. 2017 yılında imza atarken, (aynı zamanda (bkz: kaosa mütevazı bir katkı)yı da imzalattım), kendisiyle aramızda şöyle bir diyalog geçmiştir
    mm: kaç para verdin bunlara?
    jjsjd: 800
    mm: çok fazla. yazık değil mi o paraya.
    jjsjd: bence değer. neden bunların yeni basımı yok?
    mm: bazı şeyler aslında kitaplara yazılmamalı*
    * kurduğu cümleyi tam hatırlamıyorum ama bu minvaldeydi. bu 2 eski kitabının yazılmamış olmasını veya kitap olarak değil gazete, dergi gibi mecralarda olmasına dair bir mutsuzluğu vardı sanki. bilemedim. kendisi bunu okursa aydınlatsın beni.
hesabın var mı? giriş yap