şükela:  tümü | bugün
  • murat menteş'in süper bir deneme kitabı.en başındaki minicik blöf hikayesine dikkat. bir de ithafı pek hoştur...şöyle bir şeydi galiba:
    "ilk harfinden son harfine kadar, ismet* ve cahit* için".
  • "amerika ne istiyor? gecenin tüm dünyadaki şehirlere aynı anda gelmesini mi, zifiri boşluğu en ince ayrıntısına kadar tasvir etmeyi mi?, eceli sollamayı mı? 11 eylül 2001 salı günü amerika'nın dehşete düşmesinin sebebi, iktisadi maçoluğun tapınağının yerle bir olması değidi; amerikalıları kıskançlık krizine sürükleyen basit soru şuydu: "nasıl oldu da bunu önce biz akıl edemedik?"
    dünya şakalarla dolu bir yer: şölene katılıyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki yemek listesinde adınız yazılı! sizi uyandırmak üzere başucunuza gelen kişi kesin bir sonuç elde etmek için kılıcını çekiyor! rüyanızda hep batıya doğru giderseniz uyandığınızda ölü yada diri kendinizi yatağınızda bulursunuz.."
    murat menteş
    şule yayınları
  • murat menteş'in 2003 yılında şule yayınları'ndan çıkan kitabı.
    kitapları altını çizerek okuyanlara gıcık olmama rağmen, ben bu kitabı okurken bazı cümlelerin altını kalınca çizmemek için zor tutuyorum kendimi ve yazara nazik bir reverans yapmayı borç biliyorum...
  • aile ve akrabalık ilişkileri hakkında yaptığı mükemmel bir yazıyla okuyucusuna beyin jimnastiği yaptırdığı bir bölümü olan kitap.

evlendiğim dul kadının 18 yaşında güzel bir kızı vardı.
    7 yıl önce ölen anneme hâlâ sadık olan babamla bu kız sürpriz bir kararla evleniverdiler.
    böylece babam damadım, üvey kızım da annem oldu.
    üvey kızımın üvey oğlu, öz babamınsa kayınpederi pozisyonundaydım artık;
    babamın gelini olan karım aynı zamanda kayınvalidesi, benimse anneannem haline gelmişti.
    biricik karımın torununa dönüşmüştüm!
    kısa bir süre sonra babamla üvey kızımın bir oğlu oldu.
    bu çocuk babamın oğlu yani kardeşim, kızımın oğlu yani torunumdu:
    hiçbir zaman çocuğum olmamıştı ama torun sahibiydim;
    baba değilsem de dedeydim!
    derken karım da bir oğlan çocuğu doğurdu:
    babam böylelikle bir torun - kayınbiradere kavuştu.
    çocuğum, dedesine enişte, ablasına babaanne diyebilirdi.
    kendi oğlum, bir bakıma dayımdı.
    birkaç yıl sonra kızımız dünyaya geldi.
    babamın ikinci torunu, baldızı konumundaydı.
    ne hikmetse eşimin kızı da bir kız doğurdu:
    nur topu gibi bir teyzem oldu yani...
    intihar etmeye niyetleniyor ve/ fakat ölümümü duyuracak gazete ilanında ve hele mezar taşımda yazacakları düşününce vazgeçiyordum. ayrıca, damadımı öldürsem baba katili olacaktım; karımın, aramızda hiçbir kan bağı bulunmayan kızını temizlesem, annesini vuran hain evlat olarak anılacaktım; karımı boğazlasam annem öksüz kalacaktı!..

(bkz: beyin amcıklaması)
  • sanırsam piyasada artık bulunamayan, kitabın hemen hemen her yerinde terör vurgusu yapılan murat menteş kitabı.
  • nerden bulacağımı bilmediğim kitap. 2 senedir arıyorum geçen beyazıt sahaflarda 15 dk önce sattım dedi bir tanesi. 2 senemi aldı, buruşturdu, çöpü açtı ve attı yani. ağla ağla 2 gündür nefes alamıyorum. ağbiler biri bana bir yol göstersin ne olur
  • eski kız arkadaşım verdiği hediyelerden en güzeli aynı zamanda atılmayan tek hediyesi. 4 sene önce ev taşırken nasıl olduysa kaybolan ve hala bulamadığım okuduğum deneme kitaplarından kesinlikle en güzeli. üstelik son 2 yıldır piyasada bulunamıyor oluşu onu çok daha değerli ve anlamlı bir hale getirebilirdi.
  • ekşi sözlük yazarlarının dünyaya bakış açısındaki samimiyeti somut bir şekilde görmemi sağlayan kitaptır. yıllardır edinmek isteyip de bulamadığım kitabı an itibariyle kargoyla beklemekteyim. @zemin yesil 12 yildiz 3 ok sari vasıtasıyla tüm okuyucu ve yazarlara teşekkürü borç bilirim.
  • nadirkitap.com'da 300 - 400 lira arasında satılan kitap. bakın bu terbiyesizliktir. kitabın tekrar basılması lazım. aklında olsun murat menteş.

https://www.nadirkitap.com/…elime=aynal� barikatlar