şükela:  tümü | bugün
 • alişan adlı mini mekanik türkücümüzün her sahneyi aynı yüz ifadesiyle oynadığı, ayna ikonunun ne vesileyle ismine eklendiğini bilmediğim, mahalle paladinliğine nema ödeyen alık dizi.
 • fırtınalar dizisinin sektirmeden izlediğim o buhranlı dönemimde bu diziye de birkaç bölüm göz atma fırsatım oldu. berbat oluşuyla kendine çekecek gibiydi beni, ama bir şeyler eksikti yine de, tam nedir bilmiyorum şimdi. birkaç notum var aktarmalıyım: mahallenin kötü delikanlısı olan gencin (ki alişan'dan çok daha iyi bir oyuncu olduğu su götürmezdi) bir yardakçısı, ayakçısı vardı. aklımda yanlış kalmadıysa bu tombalak kişi tevfik gelenbe'nin oğlu idi. (arkın gelenbe imiş) ilk çıkışını bu dizide yakalamıştı. bir başka not da alişan'ın bedbaht kızkardeşini oynayan kişi hakkında. aslında bu kız da iyi rol yapmaktaydı ve geleceğini hiç de fena görmemekte idim, ama ne oldu bilmiyorum. kısa bir süre sonra alişan'ın yerine gelen arkadaş ise yeterince kötü bir oyuncu olmadığı için dizi gözümden düştü, sıradanlaştı, vasatlaştı, ilginçliğini kaybetti. yapımcılar bu eksikliği tuğba özay'ı diziye ekleyerek telafi etmeye çalıştılarsa da bu sakalet de diziyi kurtarmaya yetmedi, çünkü kötünün de bir estetiği var ve tuğba özay'da bu anlamda da bir parıltı yoktu. iticiydi o, o kadar. diziyi katlanılmaz kılıyordu. tuğba özaylı birkaç bölümü de yine de izlemeye çalıştım ama nafile idi, dizinin beyin ölümü gerçekleşmişti.
 • türk televizyonculuk tarihinin en muhteşem dizilerinden biridir bu. olaylar ve aksiyon sahnelerinin derinliği göz doldurur. özellikle kullanilan üstün çekim teknikleri ile , alişan beyin yürürken, kaldirimdan çikarttiği yildirimlar ve sokaği kaplayan duman , inanilmaz karizmatikleştirir o anda diziyi. izleyen herkes durup bi "voaaav be" der.

  dizide alişan isimli güzide şarkicimizin canlandirdiği aynali tahir tiplemesi her yönüyle de efsanedir. bi kere sari gömleğini üzerinden hiç çikarmaz. saçlari hep yana yatirilmiş ve hafiften kabariktir. dizinin kötü adami tilki ekrem karakteri , kötü karakter olayina o kadar isinmiştir ki , gerçek hayatta bu oyuncuyu görsem , kahveden çıkıp taş atasim gelir kendisine. o denli kötü bir adamdir , fena bir adamdir.

  bu dizideki combat sahnelerinde çok gizli mesajlar da gizlidir. mesela tahir , tilki ekremin omsuna kafa atarak , ekrem in burnunu kanatmiştir. bir çok izleyici bunu "aa kötü bi sahne olmuş" diye düşünmüştür. ama hayir! tahir aslinda yillarca bir ton dövüş sanati konusunda eğitilmiş , usta bir dövüşçüdür. o sirada aslinda rakibinin omzuna kafa atarak , omuzdaki bir sinir noktasini bulmuş ve vücudun farkli yerlerinde kanamalar başlatmiştir ama malesef bunu , bir çok kişi , dikkatsizlik sonucu gözden kaçirmiştir. zira tilki ekrem in göbeğinde de kan lekesi vardir.

  bugün gençliğimizin bilmesi gereken en büyük televizyonculuk başarilarindan biri olan bu dizi malesef 3. yilinda gereken ilgiyi görememiş ve yayindan kaldirilmiştir , benim gibi tutkulu izleyicilerin gözlerinde 2şer damla yaş birakarak.
 • rol alan bayan oyuncularin buyuk bir bolumunun paso dayak yemekten gozlerinin mor, dudaklarinin patlak oldugu dizi.
 • türk televizyon tarihinde, esas oğlan rölünün mahallenin 2 delikanlısı tarafından dönüşümlü olarak el değiştirdiği tek dizidir. alişan* miadını doldurup başka diziye geçerken senaryo icabı öldürülüp yerine seri üretim delikanlı kadir'e* bırakmıştır. bununla beraber alişan'ın seslendirdiği "aynalı tahirim biükülmez bileğim, doğruluk hastasıyam, kralı gelse döverim lan yine" sözlü jenerik müziği de değişmesine karşın dizinin ismi "aynalı tahir", sloganı da "ölümüne aşkların destanı olarak" kalmıştır. yapımcılar, dizinin alişansız yan çizdiğini, kadir tiplemesi ile devam edemeyeceğini anladıktan sonra aynalı tahir'i resurrect etmişlerdir. "summon of tahir the mirrored" şu şekilde vuku bulmuştur :
  alişan diziden temelli ayrıldığı için aynalı tahir'i yeniden canlandıracak biri ortada henüz yoktur fakat tahir karakteri bir şekilde dizide yer almalıdır. bundan ötürü aynalı tahir, cast ajansı tarafından bir oyuncu bulunana dek, alişan'ı andıran bir dublöre, sadece yüzünden aşağısı, profilden ve perspektiften gösterilmek suretiyle canlandırtılmıştır. müteakip süre içinde aynalı tahir'i oynayacak eleman (of aman nalan'ın acemi balık şarkısının klibinde yer alan, mankenden çakma arkadaş) bulunmuştur ve bir bölüm fragmanında düşmanlarınca verilen "sen hani ölmüştün, hangi yüzle geri döndün lan" tepkisine karşılık olarak; "anamı, babamı, kızkardeşimi, gururumu, cüzdanımı, telefon rehberimi, vesikalığımı, ders notlarımı kaybettim daha kaybedecek neyim kaldı ulann" cevabı verdirilerek uzun bir aradan sonra endamı tamamen gösterilmek suretiyle diziye döndürülmüştür. yapımcılar bu kez de "esas oğlan nasıl olsa diziye döndü, diğer yan sanayi ürününü defedelim gitsin" düşüncesiyle, kadir tiplemesini, senaryo icabı öldürmüşlerdir fakat aynalı tahir'in yokluğunda kadir tiplemesine iyice alıştırılan seyircinin beklenmedik tepkisi ve yeni aynalı tahir'in fizik olarak boyun bölgesi uganda çimi inceliğinde kıllandırılmış alişan'a hiç benzememesi yüzünden, kadir karakteri, yine bir bölüm fragmanında "belki ölen o değildir, belki o kurşun başka birinin kötüne girmiştir" sunumuyla resurrect edilmiştir, summon edilmiştir... überraschen...
  bu esas oğlan dönüşümleri, ölüp gökten zembille dirilmek olmak kaydıyla defalarca sürünce, bokunun çıktığını anlayan yapımcılar iyice azalan reytingleri de bahane edip diziyi bitirmişlerdir.
  dizinin bitirilmesinde, 2 delikanlıyı zibilyon kere resurrect etmek zorunda kalıp aşırı mana kaybından ötürü tansiyonu düşerek komaya giren mahalle elder'ı erdovan'ın "skerim çay ocağını da geçmişini de bana para mı veriysunuz la" serzenişinin büyük payı olduğu rivayet ediliyor.
 • bir zamanlar erkekliğin kitabını yeniden yazdığını iddia eden dizi.
  (bkz: erkekligin kitabini yeniden yazmak)
 • izledigim kısımlardan anladıgım kadarıyla reenkarnasyona inanan dizidir.bu da türk televizyon tarihinde bir milat sayılabilir senaryoyu yazan arkadas yeryüzündeki tüm kuralları ihlal edecek kadar bu diziye inanmış olsa gerek.bir bölümde baktım aynalı tahir * ölmüştü.biraz böyle takıldılar sonra daha yakışıklı bir arkadas koydular alın size gercek aynalı bu diye ama yemedi galiba gecenlerde yine gördüm alişan geri dönmüştü dizide kimse "abi sen birden yine çirkinleşmeye basladın" demedi.o kadar da kaypak bi diziymiş. en son gördügümde 156.bölümdü kaç sene sürdüyse artık...

  edit:nerden görüyorsun lan bunları diyenler için istemeyerek de olsa (bkz: dizi tv)
 • delikanlılığın lügatı'nı " ilk " yazan şahıs.
  daha sonra yusuf miroğlu tarafından tekrar kaleme alınan lügat 500 baskı yapmışken, aynalı'nınki 125 baskıda kalmıştır.
  miroğlu'nun lügatının preview'u için :
  (bkz: yusuf miroglu yasalari)
 • delikanlilik bilek isi degil yürek isidir gibi bir jenerigi vardi. dizi asiri salakca bir diziydi ama o yillarda kücük ibo dizisinin firtinasi yüzünden aynali tahir sönük kalmisti.
 • (bkz: aynalı sazan)