şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir çukur ayna, bir yansıtma aynası ve bir göz merceğinden oluşan bir düzeneğe sahip olan teleskop şekli, aslında sadece teleskop denince kastedilen alet budur, hep sahip olmayı istediğim bir alettir aynı zamanda.
 • bu.
 • newtonian diye de adlandırılırlar. amatör teleskop yapımcıları tarafından geliştirilen dobsonian tipleri newtonianların bir çeşididir ve epey yaygındır.

  bunların büyük olanlarının ana aynası muntazam paraboliklik-küresellik kaygısıyla üretilmez. çukur aynalar el yapımıysa bunlarda da parabolik olması hedeflenmez, daha doğrusu 10 inç çapa kadar küresel aynalar aynı çaptaki parabolik aynalarla yaklaşık aynı geometride olduğundan parabolikliği hedeflemek lüzumsuzdur.

  aynayla yansıtma mercekle kırmada oluşan renk ayrışması sorununa yol açmaz, aynalı teleskopların önemli üstünlüklerinden biri de budur.
 • 1667-1668 yıllarında yansıtmalı/aynalı teleskobu ilk geliştiren insan isaac newton'dur. newton çalışmasını, royal society üyesi olarak seçilen ilk bilim insanlarından biri olan isaac barrow'a gösterir. barrow bu çalışmadan oldukça etkilenir ve newton’un yansıtmalı teleskobunu royal society’e gönderir.

  newton’un teleskobu kendi dönemi içerisinde bir devrim niteliğindedir. bunun iki esaslı sebebi vardı.

  - birincisi, o dönemde var olan mercekli teleskoplar çok büyüktü. çünkü gezegen ve yıldızlar gibi ışık noktalarını görebilmek için merceklerin çok büyük olması gerekiyordu. newton’un teleskobunda ise, ayna, aynı yansıtma işini yapıyordu. bu sayede teleskobun daha küçük boyutta olması sağlanmıştır ve böylece kullanımı da kolaylaşmıştır.

  - ikincisi, mercekli teleskoplarda yaşanan nesnenin kenarlarında görülen gök kuşağı şeklindeki renk sapmasısorunu newton’un teleskobunda yaşanmamıştır.

  sonuç olarak bakıldığında her ne kadar mercekli teleskoplar gezegen ve uydularını ortaya çıkarmış olsalar da, newton'un aynalı teleskobu ilk kez bunların daha ayrıntılı şekilde görülmelerini sağlamıştır.