*

şükela:  tümü | bugün
 • d-slrlerin yerini alacağı öngörülüyor. ben demiyorum, sabit kalfagil söylüyor. tamamen o teknolojiye geçmeden d-slrlerden satabildikleri kadar satacaklar makine üreticileri. belli başlı bütün firmalar bu kategoride de ürün çıkarttı. yukarıda bir bölümünden bahsedilmiş. olympus zaten d-slryi bayağı boşladı; panasonic d-slrye girmedi bile. bunlara ek olarak nikon nispeten küçük algılayıcıyla, canon da aps-c algılayıcıyla girdiler bu pazara. henüz full frame bir aynasız model çıkaran olmadı. ben ilk hamleyi sony'den bekliyorum.
 • sony tarafından full frame sensöre sahip ilk modeli piyasa çıkmıştır. eğer bu hızla gelişmeye devam ederlerse dslr'lerin tahtını sallayacak gibi duruyor.

  inceleme için
 • (bkz: #51193173)
  aynasızlar slr'ların yerini alacak diyor bir kaç kişi daha. böyle şeyleri gerekçeleri ile tahmin edebilmiş kişi sayısı dünyada bir ikiyi geçmez. o yüzden yerini almak değilse de satış rakamları olarak öne geçebileceğini söylemek daha doğru olur.

  ancak şu nedenlerle aynasızları sevmedim.
  -su gibi pil harcıyor. slr ile 700 (canon 550d) kare çekerken ki bu rakam üst seviye model ve pillerde 1000'i aşarken 300 kare zor çekiyor. neden? evf
  -evf ile live view arasında bir fark yok. efv harika görebiliyorum dersen eh live view var. ama ben vizörden sürekli olarak enerji harcamadan görebiliyorum.
  -lan mal, eşek kadar makine taşıyorsun diyenelere.. e seviyorum? ayrıca aynasız'da da güzel bir lens takınca sonuçta yine eşek kadar makine taşıyorsunuz? dslr 800 gram + lens. aynasız 300-400 + yedek piller. + lens ne fark etti? sokak fotoğrafçılığı için küçük makine önemli... evet buna katılmakla birlikte zaten slr için de bir çok pancake lens var. yine eşitlendik.
  -dslr karmaşık? açıkçası geçen haftalarda kullandığım (bkz: #50832303) makinedeki menüler benim elimdeki canon 550d'den çok daha karmaşık ve detaylı idi. wireless ile fotoğraf çekmeyi basit bir özellik gibi anlatanlara bir şey demedim! ama bu işi basitleştiren değil "basitleştiren" bir özellik. teknolojiden nefret eden biri gibi yazdım ama konu bu değil. çünkü değilim. ama "çok basit" denilen cihazın menüsü android telefon menüsü kadar karmaşık ise.. basit demek yanlış olur.
  ben ilk iş olarak cihazı ingilizceye çevirdim. sonra fabrika ayarları yaptım. ardından aklıma gelen ayarları yapıp kalanları default veya etkisiz hale getirdim (örneğin jpg üretirken eski fujifilmleri emüle eden ayarlar vardı. onu kapattım) raw yaptım. preview kapattım falan filan. tek hoşuma giden şey ışktan emin olmadığım zamanlarda bana yardımcı evf oldu. çekilecek halini görmek işe yaradı elbette. ama zaten bunu liveview ile yapabiliyorum demiştim demin de.

  aynasızlar (!) slrın yerini alsın. alır da. ama sokakta, amatörde. yani bir nevi eski tip bas çek kompakt makineler bunlar. sadece lens kalitesi yüksek.

  ben şimdi filmle çekiyorum. şlak diyen ayna sesini duymazsam fotoğraf çektiğmi anlamıyorum. shutter sesi diye muhtemel bir ogg dosyasını dahili hoparlörden çalan kamera... bana göre değil.
 • adresinde marka ve modelleri detaylı anlatan faydalı bir yazı bulunabilir.
 • (bkz: polis kamerası) (bkz: aynasız)
 • mayıs 2015'de şunu yazmıştım: (bkz: #51193592)
  geçen hafta digitalrevbenim entryi okuyup neden mirrorless için dslrları atmamak lazım diye bir video yapmış.
  https://www.youtube.com/watch?v=pclaaa_whq0

  özellikle boyutları için ukalaık edenlere tam da benim pancake lens önerimi ve sözde "küçük" kamerayı dslr ile karşılaştırmaları pek hoşuma gitti doğrusu! pil ömrü konusunu da videoda babalar gibi anlatmışlar. kıyaslama yanlış ama nikon d5 bir şarj ile 3780 kare çekiyor. hadi diyelim ki o üst seviye makine. e öncede yazdığım gibi benim canon eos 550d bile bir şarjla 750 kareyi geçiyor. evf pişmanlıktır demek hiç yanlış olmaz. sadece "bakmak" için bile açmak gerekiyor (hybrid olanlar olsa da/o zaman ne anlamı kalıyor evf'nin?)
  neyse izleyin işte.
 • dslr alternatifi olabilecek kıvama gelmiş cihazlardır. 2011'den bu yana takip ediyorum aynasız piyasasını, inanılmaz gelişti. pil ömürlerinin az olduğu bir gerçek ama yüksek fps ve yüksek af noktası gibi avantajlarını unutmamak lazım. evf'ler de baya gelişti. geçen yıla kadar evf'lerden nefret eden biri olarak üst seviye aynasızların evf'lerinden baya memnun kaldım hatta.

  giriş seviyesi dslr'lar alınacağına çok daha uygun fiyata aynasız almak bugün daha mantıklı. ama üst seviye makineler arasında amaca uygunluk açısından hem çok iyi dslr'lar hem de çok iyi aynasızlar var.
 • benim için dslr lerin yerini almış olan. piyasada fujifilm, olympus, canon, nixon , sonyve samsungmodelleri var.
  samsung en ucuz aynasız makinaları üreten. ama kalite olarak da en kötüsü sanki. ama samsung telefonlarla uyumlu çalışması vs tercih sebebi olabilir. telefonum samsung olmadığı için eledim.
  canon ve nixon dslr piyasasını elinde tutan markalar olmalarına rağmen aynasız sektörüne tam giremediler. forumların birinde bu markaların bilerek bu alana girmediği, halihazırda dslr için teknoloji geliştirme çalışmalarına çok para harcadıkları ve yatırımların karşılığını almak için bulaşmadılarını okumuştum. bana mantıklı geldi. eski bir canoncu olarak bugün canon sağlam bir aynasız çıkarsa, yorumlar da olumluysa düşünmeden alırım. markaya güven var.
  sony aynasız sektöründe full frame üreten tek marka ama fiyatı uçuyor.
  geriye kalan fujifilm ve olympus başa baş gidiyor. orta sınıf segmentte fujifilm xt serileri ile olympus om-d serisi birbirine çok benziyor. özellikleri karşılaştırınca olympus bi tık önde gibi ve fiyatlar da üç aşağı beş yukarı benzer.
  ama ben tercihimi fujifilm'den yana kullandım. sebebi de fujifilm türkiye distribütörlüğünün iyi çalışması.