şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eğer elinizde sıraya girmiş ve hangisini önce okumanız gerektiğine karar veremeyip hepsini birden okumaya heves ettiğiniz birden fazla kitabınız varsa kendinizi içinde bulabileceğiniz durumdur. böylesi durumlarda en fazla iki kitabı aynı anda okumak tercih edilmelidir, zira öbür türlü çoğu zaman istenen verim alınmaz, iş başladığınız kitapların hepsini bir anda bırakmakla sonuçlanabilir. bir daha da o kitaplara insanın dönesi gelmeyebilir. eğer okunan kitapların hepsi dili ağır kitaplarsa, bu durumda okuma işlemi bir süre sonra yine bir işkence haline dönüşür ve kendinizi sürekli bir kitabı bırakıp yeni bir tanesine başlar bulursunuz. eğer illa da dediğimi yapacağım diyorsanız bu durumda yapılması bir nebze uygun olan, en fazla iki kitabı bir arada okumak ve bunlardan birinin diğerine göre daha hafif dilli ve kolay okunabilir olmasını tercih etmek gibi görünmektedir.

  eğer iki kitabı 'aynı an'da okuma olayını abartıp da eşzamanlı okumaya kalkıyorsanız; yani okurken bir elinizde biri, diğer elinizde öteki olabiliyorsa, o zaman gerçekten garipsiniz demektir.
 • okunan her kitap evin farklı lokasyonlarında bırakılabilir. böylece biri tuvalet kitabı, diğeri başucu kitabı*, bir başkası çantada gezdirilen yolculuk kitabı vs vs olabilir.
 • aynı anda hem tevrat, hem incil, hem de kuran okumak şeklinde tezahür ettiğinde kafanın cehennem sesleriyle bozulmasına sebebiyet verebilecek durum olabilir. görüldüğü gibi büyük yüzdede verimsizdir. hangisini çerez, hangisini esas oğlan yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. bu durumda belki bazen en iyisi heves edilenlerin hiçbirini okumamak olabilir.
 • uzmanlastiginiz bir konuda okuma yaparken, arada zihni toplama adina yapilabilecek eylem.

  tatlinin yaninda tuzlu yemek gibi bir seydir. ustuste alinacak uc tatli dilimi, misal baklava, adamin tat alma duyusunu cokertecek, tatlidan alinan lezzet miktarinda ciddi bir dusus olacaktir. boyle anlarda yenecek olan bir dilim tuzlu nesne, tat alma duyularini yeniden uyaracak, bunun hemen akabinde alinacak yeni tatli dilimi, yiyen kisi uzerinde sanki ilk kez yiyormus hissi uyandiracaktir.

  biraz daha somutlastirirsak, misal, bernard lewiskülliyati okunmak zorundayken, es zamanli olarak uc silahsorler'e baslanir.
  lewis, bir suru deli sacmasini andiran sozlerle okuyucuyu bayarken, insan algilarinin kisa devre yapmasina neden olurken, uc silahsorler'de okunmasi muhtemel planchet'nin bir sebekligine gulmek, motivasyonu yenilemeye neden olur. algilar acilir, hemen akabinde lewis tekrar okunurken insanin sabir gucunde bir artis oldugu gozlemlenir.
 • kitaplarin tadinin cikarilmasini etkilemeyecek, oldukca eglenceli eylem.. televizyonda dizi seyretmekten, okulda her saat farkli derse girmekten, ayni anda birden fazla kizla beraber olmaktan farki yoktur.

  farkli tatlardan ayni anda faydalanabilme olayi. yogurtlu ispanak gibi bi sey.
 • iki elde kitap tutma suretiyle gözlerden birinin sağ taraftaki kitabı diğerinin ise sol taraftaki kitabı okuması durumu. bunun için gözlerin birbirinden bağımsız hareket etmesi gerekmektedir. o yüzden biz yapamayız bukalemun gibi hayvanlar yapabilirler.
 • bukalemun olmayi gerektirebilir. bir de benim beynimde 2 lob var mesela, 7-8 anca kaldirir heralde.
 • hayatı ne kabalıkta yaşadığınıza dair bir büyük seçim. mesela; sabahları tuvalet kütüphanesinde okunan birkaç kitap arasından seçim yapmak ve seçim yapmakla aynı anda dışkılamak; sonra yola çıkmak ve bir yol kitabından bir bölüm tüketmek; işe varmak ve bir iki gaste bakmak suretiyle hayatta sadece bir iki kitap okumuş kadar çaresiz kalmak; bütün gün insanları okumak, raporlar okumak, televizyon okumak, trafik okumak, okumak da okumak... akşam eve gelindiğinde, o yorgunlukla bir keyif verici kitap okumak, o kitabı almak ve yeniden okuyup yazmak. yaşama ertesi gün birden fazla kitapla katılım sağlamak. *
 • esaslı bir konuda araştırma yapmak icab ediyorsa gereklidir. aynı zamanda okunması gereken minik bir kitap dağı yaratılmışsa* olmazsa olmazdır. o kadar kitabın bitirilebilmesi için şarttır, üşenmemek, tepki vermemek, ağlayıp zırlamadan oturup okumak gerekir.
 • aynı yayın döneminde bir kac diziyi birden**** takip etmekten cok da farklı olmayan bi durumdur. yadırganmaması gerekir.