şükela:  tümü | bugün
  • müthiş bir stratejik deha gerektirir.

hamdolsun!
  • bana faydası olmayan kilisenin papazı.
  • iktidar için gerekirse papaz elbisesi bile giyerim diyenlerin becerebileceği bir durum.
  • bu ve bunun tam tersi bir durum, fırıldak olmayı gerektirir. işine geldiği gibi davranırsan eninde sonunda bir yerde patlarsın. daha yeni putin ve ruhani ile poz verip, adb bombardımanının ardından, anında, memnuniyetle karşılıyoruz diye açıklama yapmak nedir yahu. adama! sormazlar mı sen ne ayaksın diye? bizde bir laf vardır, ne şiş yansın ne kebap. dış politikamız tam da bu laf gibi, suriye konusuda. bir gün gelip o şiş de kebap da yanacak haberleri yok. eskiden okullarda, osmanlı kazandığı savaşı masada kaybetti minvalinde bir şeyler öğretirlerdi. üzerinden yıllar geçti ama kafa hala aynı, değişmedi. politika üretme konusunda başarı yok. çünkü hep bir yaranma kaygısı var. dik dur eğilme deniliyor ya, dik durulduğu falan yok. duruluyormuş gibi gösteriliyor sadece. bunu gören görüyor zaten. bu coğrafyanın genlerinde sürü psikolojisi, biat, adamcılık vs. ne dersen de tuhaf kodlamalar var. rüzgar nereden eserse, güç kimdeyse ona tapınma, onun peşinden gitme. hani diyorlardı ya liyakat. devlet kademelerinde hatta toplumun her hücresinde adamcılık olduğu için. iş bilmez politikacılar ve bu yaranma/idare sevdası ile aynı anda papaz olup kanka olunabilir. şaşırmamak lazım.
  • akp 2009 sonrasi tum dis politikasini filistin yandasligi ve beşar esad dusmanligina bagladi. bu iki konuda en ufak geri adim atilmasi secim kaybettirir. ote yandan fetoyla ters dustugu icin yurticindeki counter-feto, counter-washington, pro-moskof kim varsa koalisyon yapti. bunun sonucunda pkk temizligine soyundu. burdan geri adim atarsa perincek ve avanesi tarafindan askeri darbe ile uzaklastirilir.

olay bundan ibaret.
  • dünya siyasetinin iç siyaset gibi popülist söylemlerle yürütülememesinden dolayıdır. yularını doldurup, yerine sağlamlaştırmaktan başka şey düşünmeyen bir iktidar, dış siyasette neyin stratejisini belirleyecek? ülkenin hali ortada. gelişmişlik, teknoloji filan hak getire. adam kalkıyor okyanus ötesinden kafasına göre at koşturuyor kıçının dibinde. sen halen masada yancılık yapıp, ortama ayak uyduruyorsun..