şükela:  tümü | bugün
  • samimi insanların yaptığı veya zaruri durumlarda insanların zorunda kaldığı eylem. az bardak bulunan bir yerde*** kapasitenin üzerinde misafir olursa da uygulanır, bir sürahi ve bir bardak kafidir.

(bkz: bardağı orospu etmek)
    (bkz: su içilen bardağı yıkayan zihniyet)
    (bkz: su içilen bardağı yıkamayan zihniyet)
  • daha 5 yaşında hijyenik olmadığı farkedilip yapılmayan ,yaptırılmayan eylem.
    (bkz: beş yaşından beri aynı bardaktan su içmem)
    misafir gidilen evde aynı tabaktan yemek yenildiği görüldüğünde ayrı tabak isterim diye tutturmak,tutturulamadığı durumlarda sadece önünden yemek (bkz: duvar yıkılana kadar),kim nereye kaşığını ,çatalını değdiriyor diye takip etmek,aynı bardaktan su içmemek,bardakları kontrol etmek, kendin bardağı yıkayıp musluktan su içmek,su içilen bardak yıkanmadan kapatılıyor mu diye kontrol etmek ,aynı bardaktan su içen insanlara uzaylıymış gibi bakmak vb. olaylar zincirinin başlangıcı eylem.aynı bardaktan su içenler ,buzdolabından su şişesini alıp ağzına diken sonra gene dolaba koyan insanlar yüzünden su içmekten korkmak,su içememek .
  • aslında gayet normal bir eylemdir kimi gruplar açısından. örneğin bir basketbol maçında bir şişeden yaklaşık on kişinin su içtiği bakidir. kimse de ne şişenin ağzını siler ne de başka bir şey düşünür. hiçbiri de hasta olmaz. takım ruhu su içmeye kadar dayanır..
  • yapamadığımdır.. evet yapamıyorum ve bir takıntı, bir kişilik bozukluğu olduğuna inanıyorum şöyle ki ben annemin ,babamın, normal arkadaşlarımın bardağından, çatalından, kaşığından yiyip içemezken sevgilileriminkinden çok daha rahat yiyebiliyorum.. hatta, eeöö.. neyse.. küçükken mahalle maçlarında susuzluktan geberdiysem de içemedim o şişeden.. ya ucundan ısırılmış brownie'yi size sunan arkadaşınızı geri çevirmenin dayanılmaz ızdırabı.. elinizdeki kola'dan bir yudum isteyen arkadaşınıza dibinde bırakırım cevabınız.. aldığınız "ben mikroplu muyum lan?" yanıtı.. açıklayamamanız..
  • sadece aynı bardakla sınırlı olmayan olay. başkasının çatalını kaşığını tabağını da kullanamam. annemin kardeşimin içtiği şişeden içemem. yarısı yenmiş şeyleri yiyemem. giyilmiş kıyafetlerde, okunmuş kitaplarda da yaşıyorum benzer sorunu.

tek istisna sevgilim.
  • yaninizdakine gore degisken olandir.
  • temiz bardak kalmayınca mecbur olduğumuz durum. bende annemin bardağından bile içmezdim ta ki üniversiteye kadar. insan nelere alışmıyo ki
  • hanımın bardağından içerim. annemin bardağından içerim. çocuklarım içine tükürse içerim ama gel gör ki babamın bardağından mümkün değil içemem. tanıdığım hemen herkes de aynı durumda.

ben de babayım nedir bu işin büyüsü merak ediyorum. anneye doğal bir meyletme durumu hasıl oluyor.
  • küçük yaşta yurtta kalmış bireyler için çoğunlukla problem yaratmayan durum. yurtlarda hijyenden önce hayatta kalmaya çalışmak öncelikli amaç olduğu için değil aynı bardaktan su içmek aynı elmayı dişlemek zorunda kalırsınız. aynı bardaktan su içmek o kadar da koymaz.