şükela:  tümü | bugün
 • bir türkiye gerçeği. sayın bakanımızın da söylediği gibi ülkemiz bir ara eleman ülkesi ve eleman bulmak her geçen gün daha da kolaylaşıyor. yetişmiş ve kalifiye elemanımızın az olduğu gerçeğini bir kenara bırakırsak temel işlerde çalışabilecek o kadar fazla işsiz adam oldu ki kimse mevcut işinde şartların nasıl olduğunu önemsemiyor. iş dünyasının, yani vahşi kapitalin yeni mottosu: dışarıda aynı işi yapacak bir sürü işsiz var. bu bir tehditten öte bir toplumsal gerçek.

  dışarıda aynı işi yapacak bir sürü işsiz olduğunu bilerek beyinlere kazıdılar, bu gerçeği bilerek gündemde tuttular ve dediler ki; ben ne istersem yaparsın, ben sermayeyim. sen olmasan da ben adam bulurum ama sen nah iş bulursun, açlıktan ağzın kokar, evine haciz gelir. şimdi eşek gibi çalış sesini çıkarma.

  bu durum sadece eğitimsiz ve vasıfsız elemanı kapsamıyor. artık üniversite ( son 10 yılda açılan dandikleri değil kalitelileri de söylüyorum) mezunlarını, yüksek lisans yapanları falanda kapsıyor. eskiden temizlikçi, çaycı, satış danışmanı, kasiyer vb kişiler piyasada genelde asgari ücretle çalışırken okumuş adam bunun 2,3 katına iş bulurdu. siz sözlükçüler genelde çok para kazandığınız için bilmezsiniz, zira sözlükte sanırım az kazanan bir elin parmağını geçmiyor. bakın size özel sektörde bazı mesleklerin aldığı maaşları anlatayım;

  öğretmen: devlette aldığı maaş ve tatili sürekli gündeme gelen öğretmen özel sektörde 1500-2000 arası maaşla çalışıyor. mantar gibi türeyen özel okullarda fiyatlar bu oranlarda. bakın 10.000 alanı da var elbet ama genel olarak düşük ücret. birde etüd öğretmeni diye bir kavram var adlandırması daha da farklı olabilir onlar yarısı kadar alıyor.

  hemşire: eskiden yanımda çalıştırdığım ve patronun 1500 den fazla verdiği hemşire olmadı daha. sağlık lisesi mezunu yada lisans mezunu olması önemli değil.

  psikolog: 1500 tl ye koşa koşa gelen çok oldu

  fizik tedavi uzmanı: en son haftada 3 gün 800 tl ye alınıyordu şimdi farklı olmaz sanırım.

  güvenlikçi: bunu yazmamın nedeni lisans mezunu alımı yapılıyor artık ve maaş 1750 yi geçen zor.

  doktor: bakın bu en ilginci haftanın belirli günleri çalışan (haftada 3 gün) doktorla 1.000 tl ye anlaşılıyor.

  muhasebeci: lisans mezunu 1.500 tl

  sekreter: yabancı dil bilen ve office programlarını kullanabilen, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun (ilgili bölüm: bilgi belge yöneticiliği, rehberlik bölümleri vs) 1.500 tl

  ana okulu öğretmeni: tatillerde ücret ödenmiyor gerçi diğer özel okul öğretmenlerinde de aynı koşul çok var. 1.500 tl

  işletme iktisat mezunlarını saymıyorum bile alakasız işlerde 1.500 tl çok iyi para çoğu için.

  daha bir dolu örnek vardır eminim. bu saydıklarımdan parayı beğenmeyeni yada zam isteyeni çıkartısak aynı kalitede aynı paraya eleman bulmak 15 dakika alıyor, çoğu zaman işten çıkartmadan yerine 10 kişi hazır bekliyor oluyor.

  listenin çoğunda yeni mezun yada az deneyimli kişiler ele alındı fakat 10 yıllık deneyime inanın bazen 500 tl fark etmiyor. gerçekten dışarıda o kadar çok işsiz var ve hiç bir işletme sahibi fazla para vermek istemiyor. asgari ücret sistemi ortadan kaldırılsa bu paraları dahi vermeyecekler. mühendis adama 2.000 tl teklif ediliyor, avukata 2.000 tl teklif ediliyor.

  bir diğer püf noktada herkes işsiz olduğu için az paraya çalışacak adamda da kriter aranmaya başladı. 2 dil bilen, yüksek lisans mezunu adamlar bekçiliğe başvurunca şaşırdı bazı yazarlar fakat dışarıda asgari ücretle çalışan alacaklarında bile, adam fazlalığından eleme kriteri oluyor bu donanımlar.

  tekrar söylüyorum 3.000 ve üstü alanlarda mevcut ama sayısı az, tecrübeleri fazla ve o parayı verecek patron az.
 • her anlamda kaliteyi düşürmektir.
  en önemli değer insandır ve insan gibi yaşamaya gerektiği kadarını, her ne işi yapıyor olsa da, yeterince kazanmalıdır.

  kendisinin aldığı paranın yarısına bakanlık yapacak ne kadar kişi var araştırtmış mı onu sormak lazım.
 • anlattiklarina biraz supheyle yaklastim (ozellikle de 1.000tl'ye calisan doktora) ama dogru olsa da olmasa da bunun olmasinin en buyuk sebebi, en ufak is icin bile senelerce deneyim arayan is verenlerdir. nasil mi? iste boyle:

  x sirketinin bir kurumsal iletisim uzmani arayisi var diyelim. ayrica bu x sirketinin kurumsal iletisim departmani da su sekilde makamlar ilerlemekte:

  uzman<kidemli uzman<direktor/manager/yonetici<.....

  yani x sirketinin aradigi kisi, aslinda bu zincirin en kucuk halkasini temsil edecek. halbuki bu is icin yeni mezun birilerini de yetistirebilirler. ama yetistirmiyorlar. cunku biliyorlar ki 3 sene deneyimli birisi de gelip 2.500tl maasla burda calismak icin can atacak. ne diye sifirdan adam yetistirmekle ugrassin ki? ayrica yeni mezun birisini de alsaniz ona da diyelim 1.500tl vereceksiniz. saniyor musunuz ki o kisi sizinle 3 yildan fazla bir sure calisacak? o dusuk maasi kabul edenlerin cogu sirf bu deneyim engelini asabilmek icin ediyor. adam diyor ki 2-3 sene dusuk ucrete katlanayim, bu sure zarfinda zaten yeni isler de ararim. daha iyisini bulursam da (ki 2-3 senede bulurlar) oraya gecerim diyorlar. siz olsaniz deneyimsiz ve kendi yetistirdiginiz adamin mi 2-3 sene sonra gitmesine daha cok uzulursunuz yoksa zaten deneyimli olan birinin mi?