şükela:  tümü | bugün
 • uzun zamandır farkettiğim birşeydi.bugün de yaşayınca yazmak istedim.türkiyeden yanımda getirdiğim şampuan ile burda arkadaşımın kullandığı şampuan birebir aynı marka aynı model.h&s mentollü.duş alırken aklıma geldi bir de arkadaşın şampuanını deneyeyim dedim fark var mı diye.sonuç şu romanyadan alınan şampuanın kokusu ve akışkanlığı acayip farklı mentol kokusu daha yoğun ve bana daha kaliteli hissiyatı verdi.daha önce aynı durumu ummandan aldığım bir diş macunu için de yaşamıştım.neden böyle olduğunu bilen varsa bizi aydınlatsın.
 • ürünler isimleri aynı olsalarda ülkelere göre degisik förmüllerde üretilirler. misal redbull her ülkede farklı içerik ve orantılarla üretilir ya da satisa sunulur. ben türkiyeden aldıgım bioxcin sampuan ile tam verim alırken, avusturyadan aldıgımla aynı verimi alamıyorum.

  tanım: dogru beyanat.
 • ukraya'da da bu böyle mesela.. kalitesiz ürünler kalitesiz ülkelere satılır. kalitesini sebep bu
 • (bkz: nutella)
 • almanya'da yaşarken 3 ay aynı bulaşık süngerini kullandığımda farkettiğim durum.
 • türkiye'de ürüne zam yapılmaz önce gramaj düşülür sonra kalite düşürülür.
 • farkı anlamak için örn.: dove marka bir krem aldınız. bu kremin üzerinde tr ibareler var. bir de yine dove marka krem aldınız ve bu kremin üzerinde etikete basılmış tr ibareler var ve orjinal ambalajda tr ibareler yok. aynı ürün olmasına karşın aradaki farkı kullanınca anlarsınız.

  unilever - henkel vb. gibi yabancı markaların tr de üretimi var ise o ürün yurtdışındakinden daha kalitesiz oluyor.

  yurtdışından da tr ye gelen ürünler için de aynı şeyler mevcut.

  ya da coca cola vişneli çok büyük örnek olabilir. bizdeki versiyonu acı badem tadında yurtdışındaki bildiğin vişneli.

  tanım: yurt içi ve yurt dışında birden çok kere deneyimlediğim durumdur.

  edit: kelime ekleme
 • normaldir. global çalışan firmaların çoğu ürünlerini ülkenin ekonomik seviyelerine göre üretir. en basitinden cooler masterın avrupada satılan bir fanı türkiyeninde içinde bulunduğu bazı bölgelerde daha yavaş rpmli ve daha düşük cfmli satılmakta. mesela aynı markanın x model fanı avrupada 1900 rpm, 80 cfm ile satılırken türkiyede 1600 rpm, 65 cfmde satılabilir.

  firmalar x ürünü ekonomisi iyi olan ülkeler için 1. sınıf üretirken ekonomisi kötü olan ülkelerde fiyat aşırı yükselipte satışlar düşmesin diye 2. hatta 3. sınıf üretebilir. bunu sadece yabancı firmalarda yapmaz yerlileride yapabilir. mesela x markası y model çamaşır makinesini avrupaya 1. sınıf malzemelerle gönderirken iç piyasada 2. sınıf malzemeler kullanabilir. tarım ürünlerindede benzer olay geçerli. türkiyeden almanyaya, rusyaya vs. meyve sebzenin en kalitelisi ve en ilaçsızı gider çünkü bu ülkeler halkına kalitesiz malı kullandırtmaz. malın kalitesizide iç piyasaya sürülür.

  bu kadarlada sınırlı değil. mesela x firması hem migrosa hemde bime fason olarak kaşar üretiyor diyelim. migrosa ürettiği kaşarda 11kg süt kullanırken bime ürettiği kaşarda 10kg süt kullanabilir.
 • böyle saça böyle tarak! siz buna layıksınız diye yapılır.
  arz talep meselesi diyelim, biz iyisini talep etmiyoruz, adamlar bu şekilde satabildiği için satıyorlar.