şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: anxiety)
  • cabuk baglanan insanlarda sikca gorulur.ayrilik kavrami cogunlukla cocukluktan kalma bir guduyle cok aci veren,telafisiz bir olay olarak yer edinmi$tir beyinde.ya$ ilerledikce de benzer duygu ve du$unceler ayni heyecani yapar bunyede farkettirmeden.hal boyle olunca da her ayrilik oncesi bir aglama krizi,bir kalp carpintisi ya$atir insana.
  • ebeveynlerle kurulamamış güvenli ilişkinin bir sonucu olarak insan ruhunda yer edinmiş bir kurtçuktur. çocuk önce annesinde arar bu güvenli bağı, henüz koca dünyanın karşısında minik bir çift el ve ayak ve hiç kapanmayan bir küçük ağzın üstündeki yarı görmez gözken annenin kokusu dünyanın ne kadar güvenilir yada güvenilir olmayacağı konusunda bilgi verir. ürkek bir annenin kaygısı, memelerinin dolgunluğuna rağmen beyaz sütüyle küçük ağza kendisini bekleyen kaderin hüznünü şimdiden yazar. kocaman dünyanın karşısında pek kısık kalan ufaklığın çığlığının yetişemediği kulaklar, ne oldu diye geldiklerinde artık çok geçtir. ufaklık yalnızlığı, çaresizliği ve terkedilmeyi çoktan öğrenmiştir...
  • şerif mardin'in,türk siyasal sisteminde güçlü devlet geleneğinin ardında yatan neden için kullandığı bir önermedir ayrılık anksiyetesi. türkiye,ne kadar görmezden gelinmeye çalışılsa da osmanlı devleti'nin mirasını yürüten bir devlettir ve bünyesinde de yalnızca türkleri değil,birçok farklı ulus ve grubu barındırır. osmanlı devleti'nin mirasını yürüttüğünden ve kurucu kadrosu da osmanlı'nın son dönemine tanıklık ederek yetiştiğinden;balkanların ve arapların osmanlı birliğinden vazgeçip ayrılmaları gerçeği sebebiyle,türkiye cumhuriyeti'nin kurucuları ve onların halefleri, bünyesindeki grupların direnerek günün birinde ayrılacağından endişelenir. o yüzden o grupların ayrılmalarını engelleyecek tedbirler almayı kendilerine vazife edinmişlerdir. bu tedbirler sert ve yanlış kararlar olmuştur belki kimi zaman;ama prensip olarak uygulanma nedenleri bu ayrılma ve dağılma korkusudur.
  • az evvel şahit olduğum ruh halidir. sevgi, saygı, ilgi, paylaşım ne kadar azalırsa azalsın -ki yok olmak bile denebilir- bırakıp gitmenin, alışkanlıkları terk etmenin, yepyeni bi bilinmeyene başlamanın getirdiği ortaya karışık, yerine göre acılı, bazen soğanlı sarımsaklı, bol yoğurtlu, üstüne tereyağı soslu bi durumdur. büyüyünce alışılır.*
  • separation anxiety. böyle bir spider man oyunu vardı zamanında, venom ve spidey seçiliyordu vs...
  • sadece aşık olunan kişiden ayrılmak sonucu ortaya çıkmaz bu durum. ilkokulda kuzeniniz 1 hafta sizde kaldıktan sonra ankara'ya dönerken de, sadece 1 ay staj yaptığınız yerden ayrılırken de salya sümük ağlatır sizi dünyanın sonu gelmişçesine. etkisi haftalarca sürer .midede ağrı yapar.
  • kayahan, "dostlar eve gidince bu geceler işkence" şeklinde tanımlamıştır.
  • panikatak yapar adamı, o kadar fena bişi. ama geçiyo bi zaman sonra üzülmeyin :)
  • annelerin ogullarina bir turlu kiz layik gormemelerinde yuzeye cikar. bu sefer bir zamanlar bebegi olan canli artik dengi olarak gorulmek istiyordur, ama anne onu hic kimseye layik gormedigi gibi hicbir zaman da gormeyecektir. oglunun mutlulugunu istedigi bir gercektir ama en ufak bir sorunu buyutup onu sevgilisinden ayirmak icin elinden geleni yapacak, hicbir seyi alttan almayacak ve kulturumuzdeki kaynana kompleksini sekillendirecektir. cogunlukla bilincsizce tezahur eder. kabul ettirmek birakin zoru imkansizdir.