şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • sadece ekşi sözlük'ün yöneticisi olarak değil, bir ekşi sözlük yazarı olarak da katıldığım çağrı. o yüzden beni de yazın listeye.

  ancak benim sizden farkım şikayet edecek değil, çözüm üretecek kişi olmam. bu sorunu kabul ediyor, bunun sorumluluğu alıyor ve çözüm sağlayacağımı taahhüt ediyorum. nasıl yapmaya çalışacağımızı da açıklayacağım.

  1. moderasyon ekibini güçlendiriyoruz. sözlük inanılmaz dinamik, sonsuz entry yazılıyor ve sonsuz şikayet geliyor, moderasyon ekibi yetersiz kalabiliyor ve bu yüzden aksamalar olabiliyor. moderasyon ekibimizi halihazırda arttırıyoruz ve moderatörlerden en az birinin sadece aşağılama, ayrımcılık ve ırkçılık konularında çalışacağını taahhüt ediyorum. (edit: açıklama sonrası arttırdık ve alıma devam ediyoruz.)

  2. yazarların entryleri şikayet etme sürecini kolaylaştıracağız. bu sistemi tümden yenileyeceğiz ama öncelikli olarak yazarların şikayet iletirken mail onaylama ve şikayet metni yazma zorunluluğu saçmalıklarını kaldırarak başlayacağız. bir entry'yi şikayet etmeniz 2 butona inmiş olacak ve bunu 2 gün içinde yapacağız. sonrasında da baştan sona medeni bir şikayet arayüzü hazırlayacağız. (edit: ilk geliştirmeyi yaptık ve diğerini de yapacağız.)

  3. yazarların yine yazarlar tarafından değerlendirildiği yeni karma sistemine geçeceğiz. yeni karma sistemi sadece entry oylanması üzerinden değil, yazarların sözlük'te genel olarak gördüğü takdiri tartan bir sistem olacak. başta sözlük'teki takipçi sayısı ve entry beğenileri olmak üzere, bir çok faktörü değerlendirdiğimiz, yazarların sözlük'teki gerçek kıymetini gösteren sistem kurulduktan sonra bazı hak ve yetkiler bu karmaya bağlı olacak. bu çerçevede yazarların entry silinme istatistiği ve engellenme istatistiği de yazarların kıymetini belirlemede etkili olacak. (edit: hazırlıklarını yapıyoruz, çoğulculuğu bozmayacak bir geliştirme yapacağımıza emin olabilirsiniz)

  4. karma sistemi hayata geçince gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak. burada yeni karma sistemini tartarak, kimseye haksızlık yapmadan ve dinamizmimizi kaybetmemeyi amaçlayarak ilerleyeceğimiz için aceleci davranamayacağımızı belirtmeliyim.

  5. nefret söylemi nedeniyle silinen her bir entry için yazarına en az 1 ay çaylaklık cezası uygulanacak. yazarın genel profilinin yetersiz olması / nefret söyleminin şiddeti / eylemin tekrarı gibi durumlarda yazar uçurulacak. (ki nefret söylemi zaten çaylaklık ve uçurma sebebi) (edit: uygulamaya başlandı.)

  6. nefret söylemi içermediği için kapatılmayan ama ayrımcı içeriklerin girilmesine vesile olan türden başlıkların işaretlenebilmesi için ayrı yeni bir kanal belirleyeceğiz ve bu şekilde işaretlenen başlıkların gündem filtresi üzerinden görünürlüğünü kısıtlayacağız. bu tür başlıkları görmek isteyenler ayarlardan bu filtreyi kapatabilecekler. bu özellik de en geç 2 gün içinde hayata geçireceğimiz bir fonksiyon olacak. (edit: yapıldı.)

  bunlar dışında önerilere de açığım, bana direkt mesaj atabilirsiniz. geç cevap verebilirim veya hiç cevap veremeyebilirim ama muhakkak, er ya da geç okuyorum mesajları ve hepsini değerlendiriyorum.

  bu sürece katkıda bulunmak isteyen yazarlardan ricam özellikle nefret söylemi olduğunu düşündükleri başlıklara yazarak başlığı gündeme taşımak yerine başlığı ve/veya entryyi şikayet etmeleri ve başlığı işaretlemeleri olacak. (bkz: don't feed the troll)

  nefret söylemi, tanımı çok geniş tutulabilen bir konu, bizim şu an esas aldığımız tanım 'belirli bir grubu ya da kişiyi, ırk, cinsiyet, ulus, din, dil, politik görüş, sosyal sınıf, sosyoekonomik durum, fiziki/zihinsel engel ya da cinsel yönelim gibi konularda aşağılama ve/veya tehdit etme' şeklinde, zamanla kapsamı genişletilebilir veya daraltılabilir. ifade özgürlüğü ile nefret söylemi dengesini korumaya çalışacağız.

  son olarak, gururla belirtmek isterim, moderasyon ekibimizin yöneticisi kadın ve onun yöneticisi de kadın. ama elinin hamuruyla moderasyon yapan erkek çalışanlarımız da var.
 • 330 entry daha
  • desteklediğim çağrıdır. bir topluluğa, cinsiyete, cinsel yönelime veya bir varlığa hakaret etmek fikir ve düşünce özgürlüğü değildir. eleştirini yapabilirsin, sevmek zorunda değilsin. hatta saygı duymak ve hoşgörmek zorunda da değilsin.

   hakaret veya nefret suçu başka bir şeydir. sahip olunan değerlerle dalga geçmek ve insanları ötekileştirmek başka bir şeydir. sözlük yönetimi ve yazarların bu ayrımı iyi yapması gerekiyor.

   edit: dün akşam geç saate yakın girilmiş ve bu saate dek girilmiş entrylerin dikkat çekeceğini tahmin etmiştim. ne yalan söyleyeyim kanzuk ya da ssg'nin (az ihtimal) bir açıklama yapmasını bekliyordum. gece yapmış olduğu açıklama gerçekten benim adıma önemli ve ekşi sözlüğü tekrar sevmeme sebep olan açıklama olmuştur.
   sansürleyici yaklaşıma karşıyım. ancak eline klavye alan herkesin anlık öfkeyle veya art niyetle yazdığı/yazacağı şeylerin birilerinin canını haksız yere acıttığını bilmesi gerekiyor. karmada ve şikayet sistemimde yapılacak değişiklikler diğer platformlarda olduğu gibi hakim görüşleri yükseltecek mi, bekleyip göreceğiz.
  • desteklemediğim çağrı.

   beğenmiyorsan cinsiyetçi veya ırkçı buluyorsan engeller geçersin kimse zorla başlığı gözünüze sokmuyor.
  • desteklediğim kampanyadır.
   fikri hür, vicdanı hür nesiller yetişmeli. fikir özgürlüğüne, demokrasiye, insan haklarına, medeniyete , bilime karşı olanlara karşıyız.
  • hiç bir şey anlamadığım çağrı. ekşi sözlüğü neden bu kadar önemsiyorsunuz anlamadım. ütopik dünyanızı ekşi sözlükte kurunca her şey düzelecek mi? buranın toplumun aynası olduğunun farkında değil misiniz? aynadaki görüntüyü değiştirmek için aynayla uğraşmaya benziyor yapılan.
  • desteklemediğim. ifade özgürlüğüne ters düşen fikir.

   küfür bir ifade biçimidir. kimse kimsenin ne yazdığına karışmamalı. kişi fikrini belli etti diye gelipte mıy mıy etmeyin. nerede özgür düşünce?

   ah bakın yalan ve iftira varsa buna ben de karşı çıkarım orası ayrı ama küfüre pek takılmamak lazım. tabi küfürler yoğun şekilde varsa o ayrı. küçük küfürler kabul edilebilir.
  • ekşi sözlük sığırsavar timi kuruldu demek sonunda! beni de yazıverin, bu konuda belli başlı başarılarım oldu yakın zamanda malûm :) sevgiler.
  • kesinlikle desteklediğim çağrıdır. zorbalar ve troller yüzünden siteye giresim gelmiyor artık. hayvan düşmanlığını da ekleyebiliriz buraya. inanılmaz hayvan düşmanı kişiler de var. bu dediklerim komple sosyal medya için de geçerli. sürekli bir şeylerden nefret ediliyor, olağanüstü bir öfke besleniyor her şeye ve gözünü kan bürümüş insanlar klavyenin başından terör estiriyor her yerde, gerçek hayatta da şiddet ve cinayetler görüyoruz sürekli. nefret neyi çözecek bilmiyorum.
  • katılmıyorum.

   amına kodumun salakları bi de liste falan yapmışlar. ayrımcılık veya nefret söylemi olmasın adı altında yaptığınız şey samimiyetsiz sikik bir hoşgörü gösterisi sadece başka da birşey değil. size kalsa hiçbir şey söylenmesin zaten. eleştirmeyelim ve konuşmayalım.

   hatalı olanın yüzüne gerçekler açıkça vurulmalı ki eksiğini görsün. şımarmasın. haddini bilsin. bu ülkede kalitesizlik iyice sıradanlaşmaya başladı.

   fikirlerimizi rahatça söyleyebildiğimiz şu ülkede tek liman ekşi sözlük kaldı zaten onu da size bırakacak değiliz siktiğimin çakalları.
  • neredeyse her gün ekşi sözlükte özellikle kadınlara ve hayvanlara yönelik ayrımcı başlıklardan bıktığım ve tiksindiğim için katıldığım çağrıdır. beni de ekleyin listeye. bu iğrençliğe artık dur deme vakti. başkaları hakkında çirkin düşüncelerinizi de alıp güzel güzel kullanın. anladınız siz onu.
  • yeri gelince düşünce ve ifade özgürlüğünden dem vuralım işimize gelmezse; ayrımcılık. eksileme olayı da kaldırılsın o zaman sadece fav ve şükela kalsın. hatta başlıklara hep "süper düşünmüşsün yazar kardeş", "çok zekisin", "katılıyorum" gibi aynı fikirde olduğunu beyan etmeyenler de yazar yapılmasın, hep çaylak kalsın.

   yazılarının hukuki boyutu yazarı bağlar. varsa mağduriyet açarsın davanı. ha yok mu(?) o zaman isteyen istediğini yazar.

   katılmadığım çağrı.

   edit: imla
  1135 entry daha