şükela:  tümü | bugün
 • fa$ism yolunda kucuk ama onemli bir adim.
 • istanbul'da helikopteri olmayanlara uygulanan muamele.
  köprülere de bugün gelen zamdan sonra iyice belirginleşen olgu
 • kişiye bireysel yeteneği dışındaki ölçütlerle farklı muamele yapılması. yaş, bedensel yetenekler, sınıf, etnik köken, cinsiyet, ırk ya da din ayrımına dayalı muamele. terim latince discriminare (bölmek, ayırmak, ayırdetmek) sözcüğünden geliyor.
  (ing:discrimination; isp: discriminacion.)
  ırkçılık ayrımcılığa verilebilecek en iyi örnektir.
 • günlük hayatta sıkça karşılaşılan durum. hayatı bir nevi kolaylaştırır çünkü insanın olaylar üzerinde düşünmesine gerek kalmadan olayları kendi kafasında bir şekilde çözümlemesini sağlar. genellemeler karakteristik özelliğidir. imajla çok yakından ilgilidir.
 • ayrılan* şeylerden birine yüklenen* negatif anlamla* oluşur*.
 • ayrimcilik her zaman ayrilan seye negatif anlam yukleyerek yapilmaz. bazen ayrilanin korunmasi amacli olarak yapilir ki buna da pozitif ayrimcilik denir. bir sosyal politika aracidir. yaslilara, cocuklara, eski hukumlulere, zihinsel ve bedensel ozurlulere ve pek tabi ki en az bu kategoriler kadar ezik ve zavalli olan kadinlara uygulanir. tartisma noktasi da kadinlarin ayrim yapilmayi gerektirecek bir kategori olup olmadigidir. iskandinav ekolune gore degildir o nedenledir ki erkeklere de dogum izni falan veriyorlar mutlak esitligi saglamak icin. genel kani yardima muhtac olduklari yonunde. ulkemiz de pozitif ayrimcilik yanlisidir. isyerlerine kadin calistirmak icin kotalar konur, partilerin gosterecegi adaylarin bile belli bir kismi kadin olmak zorundadir falan filan...

  ilginc olan, bazi koruma hukumlerinin berlin duvari ni andirmasi. koruma amacindan sapmis da sanki oteki tarafa gecmenize engel oluyormus gibi. "koruma be kardesim dus yakamdan" dedirtiyor. kadinin maden iscisi olmasinin yasaklanmasini bir dereceye kadar anlayabilirim ama profesyonel dalgic neden olamayacagini bana bir adem oglunun aciklayabilecegini sanmiyorum. yasemin dalkilic gibi olum denemeleri yapabilirsiniz ama hic bir sirket sizi dalgic olarak calistiramaz ve bu isten para kazanamazsiniz. kadinlarin ciger yapisi buna uygun degilmis. zararliysa erkek icin de surekli yapildiginda zararli degil mi, kisi ozgur iradesiyle karar vermiyor mu? gibi hakli sorular ucusuyor kafamda.
 • (bkz: segregation)
 • gencligin ilim irfan ve sanatla degil de otla bokla ugrasmasini saglayan, dis ve iç mihraklarca bir guzel doldurusa geldigimiz, millet aya giderken bizi yaya kaldirtan konular silsilesi.
  yurdumuzda ornegi bolca var. önce bolmeye sonra da parcalamaya yarar.

  ornek mi ariyorsunuz :

  turk, kurt, laz, rum, ermeni cerkez gurcu ...

  sag, sol, orta, ortanin sagi, ortanin solu...

  fb, bjk, gs, trb...

  sunni, sii, alevi, suryani, hanbeli ...

  fasist, komunist, kapitalist, sosyalist...

  dogulu, batili, kuzeyli, guneyli...
 • amerikan tarihini işgal eden kelimelerden biri.
  (zenci - beyaz)