şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buharlasma isilari farkli sivilarin karisimini biribirinden ayirmak için kullanillan fiziksel yöntem
 • ing. adıyla fractionation. fraksiyonlu ayırma da denebilir.
  kaynama noktaları (buharlaşma sıcaklıkları) birbirinden farklı sıvıların oluşturduğu bir karışımı, bu sıcaklık farkından faydalanarak bileşen fraksiyonlarına ayırmak için yapılan ayrıştırma prosesi. damıtma yöntemi.
  bileşen fraksiyonlarından kasıt da şudur: ayrıştırılan madde kendi içerisinde de bir karışım olmaya devam edebilir; fakat ayrıştırma sonrasında ayrıştırılan bileşenlerin hangi kaynama aralığında olduğu bilinecek, yani damıtma kaynama aralıkları bilinen fraksiyonlara şeklinde gerçekleşmiş olacaktır.

  örnek vermek gerekirse, farklı kaynama noktalarına sahip sıvılardan oluşan bir karışım fraksiyonlandırma sonrası (farazi):

  kaynama noktası 120-150 c aralığında olan bir set
  kaynama noktası 150-230 c aralığında bir diğer set ile
  ..
  ..
  kaynama noktası x-y c aralığında bir sete ayrılabilir.
 • sanayide (bkz: petrol) veya (bkz: kömür katranı) gibi maddelerin ayrıştırılması gibi çeşitli kullanım alanları vardır. ayrımsal damıtma yoluyla elde edilen içkilerde de önemli bir uygulama alanı vardır. özellikle (bkz: metil alkol) oranının düşürülmesi, doğru damıtma yönteminin uygulanmasıyla mümkün olabilmektedir. aksi takdirde, ev yapımı rakı da olduğu gibi, uygun biçimde damıtma işleminden geçmeyen içki, insan sağlığına önemli zararlar verebilmekte, hatta ölümlere neden olabilmektedir.
 • kaynama noktaları birbirinden farklı olan homojen sıvı karışımları bileşenlerine ayırmak için kullanılan bir damıtma yöntemidir.
 • seyretmesini çok fantastik bulduğum ekşın.

  düşünsenize kafanıza göre sıvıları karıştırıyorsunuz, sonra pıttıdı pıttıdı ayrışıyorlar yine...

  lise günlerine selam olsun.