• 10 sene daha yasayabilseydi f1 daha izlenesi bir spor olacakti kendisini yasimdan mutevellit canli izleyemedim yine de herkes senna belgeselini izlemeli mumkunse online arsivlerden ne bulabiliyorsa izlemeli accik su adamlari ornek almalj prost ile olan mucadele mclaren efsanesi bunlar bize bu sporlari izletti sevdirdi

allah rahmet eylesin ne diyebilirim ki simdi bile eger usenmezsseniz

motortrend de eurosportta kendisi ile ilgili bir suru sey bulabilirsiniz eminim

arkadas hic olmadi hurmetten su belgeselini izleyin yaninda da sunlari izleyin sonra tesekkur edersiniz memleket olarak gotumuze giymeye donumuz yok motor sporlari neyimize diyenlerin farkindayim su corona morona hatrina evdeyken( evde kalabiliyorsaniz tabi malum memleketimin ekonomik sartlari ortada ) bakin asagiya accik vakit gecirirsiniz kafaniz dagilir

tt closer to the edge

faster ,fastest

ferrari

formati bellediysek af ola

not : telefondan yazdim ilk musaitlikte editleyecegim rica ederim mesajla bombalamayin imla kusurlari icin
  • senna adlı "belgesel" tadındaki dramayı izledikten sonra soluğu ekşisözlük'te alıp alain prost'a sövenlerin uğrak yeri olmuş bu başlık. prost'un fia başkanıyla sürekli senna'ya kumpas kurduğunu iddia etmenin saçmalığını geçtim, 1990 japonya gp ilk turundaki kaza için senna suçunu kabul edip bilerek yaptığını söylemişken bile buraya gelip prost'a sallamak cehaletten değil, art niyet ve saf kötülüktendir.
  • canlı izlemek istenen efsanelerden bir diğeri. limitleri zorlamış her daim kazanmayı amaçlamış biraz da yakışıklı bir abimizmiş. "bir boşluk gördüğünde dalmayacaksa niye yarışıyoruz " diyerek kendini özetle tanımlamış. belgeselini izleyip senna ve o dönem hakkında uzmanmış gibi konuşmayacağım. belgesele göre alain prost tü kaka ama öyle olmadığı aşikar. net olan bir şey varsa başarılı ve en iyiler salonunda adı olduğudur.
  • dun kendisini anlatan senna'yi izledim.

tum olaylari biliyor olmama ragmen kaza sonrasi ve cenaze goruntulerinde cok kotu oldum. oyle ki, 88 dogumlu biri olarak hic canli izlemedigim, duygusal bag kurmadigim bir insanin olumune bu kadar uzulebilecegimi hic dusunmemistim. yani kobe bryant oldugunde cok kotu olmustum ama yasim nedeniyle ayrton senna'yi yasarken bilmiyordum bile, iki durum birbirinden cok farkli. ustelik bu belgesel/film 25 yil oncesini anlatiyor ve surpriz degil.

tabutun ilk gorundugu an ve cenaze toreninde bulunan insanlar ve ayrton ile birarada olduklari onceki goruntulerinin art arda verilme anlari bir spor belgeselinden bir anmaya donusturuyor isi resmen. 36 yasinda bir insanin, tum dunyanin izledigi bir anda oylece gitmesi hala cok garip geliyor.

doktorunun dedigine gore vucunda hic bir morluk ya da kirik yokmus. basina gelen o parca 15cm asagi ya da yukari gelseydi aractan yuruyerek ayrilabilirmis. ancak iste oyle bir aciyla geliyor ki o viraja, geri donusu de olmuyor.

6. viteste takilip kalan aracla yaris bitirmesi, pistin ortasinda sikisip kalan bir pilota kendi aracindan inip yardima kosmasi ve bir baska efsane alain prost ile yasadiklariyla her seyiyle buyuk efsanelerdendi.
  • tanrı ona bütün hediyelerden,en muazzamını verecekti o da tanrının kendisiydi.

efsanevi yarış pilotu.
  • malum kazasının sebebi mahkeme kararınca da belirlenmiş olup, direksiyon mili kırılması olan efsane pilottur ve tarihin en iyisidir.
  • aytron'la ilgili bir entri yazmıştım. araba yarışçısı dedim diye iki arkadaş hemen ukalalık yaptı, yok araba değilmiş vs... ne peki o yaratığın adı? sorduğumda onlardan biri fotoğrafını gönderdi. anladım da, bu cevap değil... insanca bir cevap alamadım. her neyse, formula 1'le hiç ilgim olmadığı halde haberi okuduğumda ben de çok üzülmüştüm. "ölüme çarptı" diyordu haber...
  • gelmiş geçmiş en efsane formula pilotu
    belgeseli vardır bunun, çokda güzeldir
  • debedeki güzel entry görünce yine akla gelen, akıldan kolay kolay çıkmayan idol.... sarı kask, tutku, üstün sürücü. senna belgeseli yanlı mı anlatılmıştır kısmen evet ama hem onun itibarını gösteren hem de onu bilmeyen kişilere gerçek görüntülerle anlatıldığı güzel bir yapımdır. formula 1’in en iyi sürücülerindendir. lauda, hunt, mansell, piquet gibi devlerin açtığı yolu prost ile genişleten, schumacher’in çaylak zamanlarında formulada boy gösteren brezilya aşığı adam....

prost iyi bir sürücüdür hatta puan bazında sennadan daha başarılıdır ama senna, prosttan beş yaş da küçüktür. aradaki farkı yaşasaydı kapatıp geçmesi muhtemeldi. prost işin siyasetini çok iyi bilir, senna ise sadece yarışmayı ister ve severdi. fransız lobisi en çok formula 1de olduğu dönemde prost bir şekilde kayırılmıştır. sena’nın ilk sezonunda monako gpde olduğu gibi. 89 suzuka gp’de sena’nın şampiyonluğunun alınması gibi. jean balestre, prostu hep korumuş ve kollamış aralarında diğer pilotlarla olduğu gibi profesyonel bir ilişkiden ziyade abi kardeş hukuku ve iki fransız olarak milliyetçilikleri çok fazla idi. ki belgeselde prost önce gride gittim diyor suzuka kazasından sonra röportajı yapanlar yarış ofisi olmasın gittiğin yer dediklerinde bir iç çekip, aaaa evet yarış ofisine gittim ama balestre ile de görüşmedim diyerek günah çıkartmaya çalışır.

prost bu işi gücü, popülerliği ve para için yaparken senna yaşam biçimi olarak icra etmiştir. senna pistte acımasızdı ama eric comasa yardım etmek için aracını durdurup koşacak kadar da insandı. belki o sezon şampiyonluk iddiası olmadığından bunu yapmıştır diyenler de vardır siz onlara pek aldırmayın.

williams, renault ile çalıştığından fransız pilot prostu istemiş ve o sezon araçtaki teknolojik destek ile şampiyon olmuştur aynı sezon mclaren adına yarışan senna ise ikinci olmuştur. sena’nın daha genç olması ve popülerliği yüzünden renault takımda onu görmek istemiş, prost da mclarende yaşadıklarını tekrar yaşayacağını bahane ederek tüm ücretini alıp emekli olmuştur ve bu süreçte bir fransız olarak renault’un bu kadarından çok rahatsız olduğu aşikardı. senna aynı teknoloji ile şampiyon olmasın diye ilgili teknoloji fransız lobisi tarafından apar topar kaldırtılmış ve senna bir yerde küçük düşürülmek adına da bunun yapıldığı kanaatindeyim. daha 34 yaşında en verimli çağında son anda canavara dönüştürülmüş bir araç ile yarışlara çıkan senna, içinde bulunduğu durumdan hep rahatsız olduğunu, takım içi iletişimi hiç beğenmediği, şampiyon olmak için geldiği takıma adeta bir test pilotu gibi görüş bildirerek aracı toparlamaya çalışması da onu üzüyor ve araç onu tedirgin ediyordu.

araç güven vermediği için aslında yarışmak istemiyordu antremanlarda rubens baririchello nun yaptığı kaza ve ronald ratzrnberger in hayatını kaybetmesi onu iyice endişelenmiştir. ama sponsorlar ve kendisine yönelik baskından dolayı bir şey yapamamıştır. hayatını f1de kaybeden bir pilot olmuştur. ölümüne sebep olan olaylar silsilesinde, prostun da etkisi olmuştur. ölümünden sonra hep onu öven açıklamalar yapması adına kurulan vakfın yönetiminde olması da bunun göstergesidir.

tekrar söylüyorum prost çok iyi bir pilottur ama politikayı hem çok sever hem de çok iyi uygular. günümüzde renault f1 takımının özel danışmanıdır. yıllar önce williams’dan ayrılmasına sebep olan şirket. o oradadır ama senna kazanacakken kazanamadığı şampiyonluklar ve genç yaşında toprağın altına girmiş, gönüllere kazınmış olandır.
  • vakitsiz hayatını kaybettiği için ilahlaştırılan bir formula 1 pilotu. kendisinin vefatından en çok etkilenen kişi de prosttur. eğer senna ölmeseydi muhtemelen prost şuan daha iyi muamele görecekti ama maalesef bazı f1 fanları tarafından ezikleniyor kendisi.
hesabın var mı? giriş yap