şükela:  tümü | bugün
 • http://alkislarlayasiyorum.com/…aybettigi-kaza-1994

  aha budur. izlerken gözlerim doldu resmen. tam 18 sene olmuş ayrton aramızdan gideli... üstüne üstlük de araba viraj alırken sıkıntı olduğunu takımına daha önceden belirtmesine rağmen...

  rahat uyu ayrton... aklımızdasın
 • imola pistinde tamburello virajı'nda gerçekleşmiş kaza.
 • tamamen şahsi fikirlerimi aktaracağım.

  formula 1 adlı sporun gayet takip edildiği zevk alındığı yılların başlangıcıdır ayrton senna'lı yıllar. daha sonra michael schumacher'in ferrari dönemine mika hakkinen'in mclaren'la kafa tuttuğu yıllarda zirve yapmıştır bu sevgi bende.

  bana bu sporu ilk sevdiren adamın yaşamını yitirdiği kazadır. yukarıdaki adamların kaybolması ve kural değişiklikleri ile soğudum ve koptum bu spordan.
 • ayrton'un yarış hayatının anlatıldığı senna belgesel-filminde detaylarıyla gösterilmiş, 1 mayıs 1994 günü bütün brezilya'yla birlikte tüm f1 severleri yasa boğmuş kazadır. nur içinde yatsın.
 • http://www.thesennafiles.com/ şu adresten de ilgili bilgilere ulaşabilecek, aşırı talihsiz kaza. senna'nın ne kadar yardımsever birisi olduğunu hatırlatmak lazım: http://www.youtube.com/watch?v=a5utkwpxmps

  alttaki yorumu da türkçe'ye çevireyim: "leandrolefa 9 ay önce
  i'd say he also heard comas' engine stable at high rpm, realizing he had passed out with the right foot pressing the throttle.? you can hear the engine and @0:27 you notice that senna turns it off.
  i'm not denying what you said, only adding.
  senna was great, once more." (üstteki kullanıcıya cevap olarak yazmış)

  "bana göre senna ayrıca comas'ın motorunun yüksek rpm'de sabit kaldığını duydu ve sağ ayağının gazda basılı kalmış halde bayıldığını farketti. motorun sesini duyabilirsiniz ve 27. saniyede belli oluyor ki senna motoru kapatıyor.
  ben ne dediğine itiraz etmiyorum, sadece ekliyorum.
  senna harikaydı, bir kez daha."

  üstteki eleman da demiş ki, senna devam edecekti aslında, çizgisini de ona göre ayarlamıştı falan ama son anda adamın içinde olduğunu ve kafasının kötü yaralandığını farketti. prof watkins gelene kadar da kafasını sabit bir şekilde tuttu.

  daha sonra senna'nın kazasında ise, işte o comas yanına ilk koşan kişilerden sanırım. bu son cümleyi öğrendiğim yer ise, işte şurası: (bkz: #9627212)
 • japonların müthiş bir ses ve ışık gösterisi ile unutmadıklarını gösterdikleri kaza.

  http://www.webolay.com/…lar-ayrton-sennayi-andilar/
 • ölüm sebebi 220 km hızla duvara çarpmayla gelen şok etkisi ve maruz kaldığı g kuvvetinden ziyade, çarptığı an parçalanan aracın sağ lastiğinin kasketine gelmesi, hatta bir metal parçanın sağ göz üstünden kasketi delip kafasını ciddi derecede yaralamasıyla gelen travma kaynaklı beyin kanamasıdır.

  kazanın sebebi ise tamburello virajı'nda yer alan, ingilizcede "bump" denilen belli belirsiz yol tümsekleridir. o yıllarda zaten hızı maksimumda tutmak için neredeyse yere yapışacak kadar alçak tasarlanan f1 araçları, bu tip tümseklerde yere temas ederek metalik sürtünmeden kaynaklanan bolca kıvılcım çıkarırdı. mesele şu ki, aerodinamikte hava akışı bir yüzey üzerinde ne kadar hızlı olursa nesne o kadar az sürtünmeye maruz kalıyor. bu kural üzerinden tasarlanan, yer tutunumu maksimum olsun diye alçacık yapılan o araçlar yer ile temas ettiği an bu sefer bir saniyeliğine de olsa "sıfır" yer tutunumuna sahip olup kolayca spin atabilir, havalanabilir veya kontrolden çıkabilirdi, ki ayrton senna'nın kazasında da öyle oldu. tamburello virajı'nın hemen girişinde ayrton senna'nın aracı 1 saliseliğine de olsa yere sürtündü ve yer tutuşu minimuma indirgendi, aracın burnu o saniye havaya kalktı. ayrton senna bir refleks ile hemen frene basıp direksiyonu çevirdi ama etki-tepki süresi insan algısından çok daha hızlıydı ve duvara bindireceğini gördüğü an freni kökledi ve son anda hızını 80 kmh kadar düşürdü ve olacak olan oldu.

  williams'ın aracı zaten kötüydü. daha önce 2 kez dünya şampiyonu olan ayrton senna williams ekibine katıldığından beri bu aracın ne kadar yetersiz ve sıkıntılı olduğu konusunda yeni testler yapıp sürekli raporlar sunuyordu. bariz bir şekilde "bu araçta birçok yanlışlık var. hayatımda hiç bir aracın içinde bu kadar rahatsız hissetmedim" diyordu. amma velakin bu vahim kazanın sebebi sadece aracın teknik olarak yetersizliği değil, f1 kurallarındaki tasarım limitleri ve pistlerdeki tasarım ve bakım yetersizliği. tamburello virajı'nın sıkıntısı, pistteki tüm diğer virajların aksine hemen arkasında nehir olmasından ötürü beton duvar ile kapanmış olması ve bu duvar ile pist arasında hiç bir süspansiyon engeli konulmasına yetecek kadar mesafe olmaması. yani yoldan çıkan sürücü, oraya lastik dahi koysan mesafe çok kısa olduğundan ötürü her halikarda yine betona çarpmış kadar olacaktı. zaten bu kazadan sonra tamburello virajı kıvrımlı hale getirilerek sürücülerin yaklaşırken dahi önceden mecburi yavaşlaması tasarlandı.