şükela:  tümü | bugün
 • http://alkislarlayasiyorum.com/…aybettigi-kaza-1994

  aha budur. izlerken gözlerim doldu resmen. tam 18 sene olmuş ayrton aramızdan gideli... üstüne üstlük de araba viraj alırken sıkıntı olduğunu takımına daha önceden belirtmesine rağmen...

  rahat uyu ayrton... aklımızdasın
 • imola pistinde tamburello virajı'nda gerçekleşmiş kaza.
 • tamamen şahsi fikirlerimi aktaracağım.

  formula 1 adlı sporun gayet takip edildiği zevk alındığı yılların başlangıcıdır ayrton senna'lı yıllar. daha sonra michael schumacher'in ferrari dönemine mika hakkinen'in mclaren'la kafa tuttuğu yıllarda zirve yapmıştır bu sevgi bende.

  bana bu sporu ilk sevdiren adamın yaşamını yitirdiği kazadır. yukarıdaki adamların kaybolması ve kural değişiklikleri ile soğudum ve koptum bu spordan.
 • ayrton'un yarış hayatının anlatıldığı senna belgesel-filminde detaylarıyla gösterilmiş, 1 mayıs 1994 günü bütün brezilya'yla birlikte tüm f1 severleri yasa boğmuş kazadır. nur içinde yatsın.
 • http://www.thesennafiles.com/ şu adresten de ilgili bilgilere ulaşabilecek, aşırı talihsiz kaza. senna'nın ne kadar yardımsever birisi olduğunu hatırlatmak lazım: http://www.youtube.com/watch?v=a5utkwpxmps

  alttaki yorumu da türkçe'ye çevireyim: "leandrolefa 9 ay önce
  i'd say he also heard comas' engine stable at high rpm, realizing he had passed out with the right foot pressing the throttle.? you can hear the engine and @0:27 you notice that senna turns it off.
  i'm not denying what you said, only adding.
  senna was great, once more." (üstteki kullanıcıya cevap olarak yazmış)

  "bana göre senna ayrıca comas'ın motorunun yüksek rpm'de sabit kaldığını duydu ve sağ ayağının gazda basılı kalmış halde bayıldığını farketti. motorun sesini duyabilirsiniz ve 27. saniyede belli oluyor ki senna motoru kapatıyor.
  ben ne dediğine itiraz etmiyorum, sadece ekliyorum.
  senna harikaydı, bir kez daha."

  üstteki eleman da demiş ki, senna devam edecekti aslında, çizgisini de ona göre ayarlamıştı falan ama son anda adamın içinde olduğunu ve kafasının kötü yaralandığını farketti. prof watkins gelene kadar da kafasını sabit bir şekilde tuttu.

  daha sonra senna'nın kazasında ise, işte o comas yanına ilk koşan kişilerden sanırım. bu son cümleyi öğrendiğim yer ise, işte şurası: (bkz: #9627212)
 • japonların müthiş bir ses ve ışık gösterisi ile unutmadıklarını gösterdikleri kaza.

  http://www.webolay.com/…lar-ayrton-sennayi-andilar/
 • 220 km izla duvara carpan, ancak bir kac dakika kadar sonra olen sofor.

  200 km hizla duvara carpmak ne demek. arabaya degil duvara carpmak. yani sabit biseye, hic esnemeyen bir seye doksan dereceden carpmak. insan vucudu ne kadar dayanikli. carpisan arabada biraz hizlanip, (ne kadar hizlanilabilirki yani) bilerek kenarlara carptimmi kafam bi esniyor. yarim saniyede oluveren, siddetli sarsintili darbe, one dogru ci lenme. hizimda 3 km yoktur. ama arabalara carptimmi cok zevkli oluyor o ayri.

  bu adam 200 km hizla duvara carpiyor. bildigimiz tosluyor. beynin aldigi o darbeyle, yinede bir kac dakika yasiyabiliyor. demekki beynimiz cok saglam. hayatta kalma ustune porogramlanmis. kafatasi yarilmadigi surece, kafadaki elektriksel yukun bosalmasi zaman aliyor belkide. bu kadar saglam vucut nasil evrim olabilir ki. budami tesaduf.

  ---

  ayrton senna yeni takımı williams ile test sürüşlerine başlamıştı. ancak aracının yolu iyi kavrayamadığını, önceleri aracının ön kısmından başlayan sonraları ise aracın arkasına doğru ilerleyen bir titreşim dalgasının direksiyonu döndürmesini etkilediğini, direksiyonu döndürmesine veya döndürmek istemesine rağmen aracın düz bir şekilde yol almaya devam ettiğini teknik servisteki ve takımdaki yetkililere iletmişti. bu kötü sonuçlar doğurabilirdi.

  30 nisan 1994 tarihinde ayrton senna williams takımı ile gerçekleştirdiği üçüncü yarışının sıralama turları için piste çıkacaktı. roland ratzenberger’de sıralama turuna çıkacaktı. senna 1:21.548 ile ilk turunu tamamlamış padoka dönmüştü. ancak geldiğinde televizyonda gördüğü manzara onu derinden yaralamıştı. roland ratzenberger villeneuve virajini alamadı; neredeyse dik açıyla karşı bölümdeki beton bariyere çarptı. aracın sürücü bölümü zarar görmemiş olsa da, çarpmanın etkisi bazal kafatası kırığına neden oldu ve ratzenberger ağır bir şekilde yaralandı. doktorlar ratzenberger'e müdahale ederken sıralama turları durduruldu. yaklaşık 25 dakika sonra mücadele yeniden başladı ancak williams ve benetton'un da içinde olduğu takımlar sıralamalara devam etmedi. olayların ardından hastaneden yapılan açıklamada ratzenberger'in kazadaki yaralanmalara bağlı olarak hayatını kaybettiği duyuruldu.

  1 mayıs 1994 tarihinde ayrton senna attığı tek tur ile pole position’dan yarışa başlamıştı. ancak yarışın başlamasıyla birlikte motoru çalışmayan benetton sürücüsü j.j. lehto pist üzerinde kaldı. arka bölümden kalkan pedro lamy, görüş açışı diğer araçlar tarafından kapatılınca, lehto'nun benetton'unu göremeyerek arkadan çarptı. çarpışmanın etkisiyle aracın lastikleri ve gövdeden parçalar koptu. kazanın ardından güvenlik aracı piste girdi ve 5 tur boyunca pistte kaldı. yarışın 7. turuna gelindiğinde ayrton senna 306 km/sa hızla tamburello virajına yaklaştı. ancak daha önce söylediği gibi direksiyonu döndüremedi ve o hızla pistten çıktı. yaptığı son bir hamle ile hızını 218km/sa’ye kadar düşürmeyi başarmıştı. ancak bu kötü sonu değiştiremedi. kazanın hemen ardından senna'nın hareketsiz ve bir yana kaymış görüntüsü, ciddi bir yaralanma olduğunu haber veriyordu. pist görevlilerinin acil müdahale denemeleri, helikopter görüntüleriyle tüm dünyaya yayınlanmaktaydı. yakın çekimlerde, tedavi bölgesinde kan izleri görülmekteydi. senna'nın kafasındaki gözle görülür yaralanma, sağlık ekibinde ciddi bir beyin travması şüphesi doğurdu. kazadan 1 dakika 9 saniye sonra yarış tamamen durmuştu.

  kazadan yaklaşık 10 dakika sonra, larrousse takımı bir hata sonucu, pilotlarından érik comas'a piste geri dönme onayı verdi. halbuki yarış halen kırmızı bayraklarla durdurulmuş durumdaydı. eurosport yorumcusu john watson bu olayı "hayatımda gördüğüm en saçma yanlışlık" şeklinde yorumladı. pistteki görevliler, comas'ın yoluna devam ederek kaza bölgesindeki çalışmalara karşı bir tehdit oluşturmasını engellemek için, büyük çaba sarf etti.

  dönemin formula 1 güvenlik, medikal delegesi ve pistteki sağlık ekibinin başı olan, dünyaca ünlü beyin cerrahı profesör sydney watkins, ayrton senna'ya olay yerinde trakeostomi uyguladı. watkins kaskını çıkardığında pilotun kafasının kötü durumu ve burnundan kan akışı olması endişeleri artırmıştı.

  watkins o anları şöyle anlatmıştı: “çok kötü görünüyordu. göz kapaklarını kaldırdığımda, beyninde çok ciddi bir hasar olduğu ortadaydı. kokpitten çıkarıp yere yatırdık. bir an iç çeker gibi oldu; tam bir agnostik olsam da, o an ruhunun ayrıldığını hissettim.” brezilyalı pilotun üstünde, hastanedeki hemşireler tarafından, küçük bir avusturya bayrağı bulunduğu söylenmişti. gazeteciler bu durumu, brezilyalı pilotun zafer turunda bu bayrağı sallamayı ve 42. grand prix galibiyeti roland ratzenberger'in anısına adamayı düşündüğü şeklinde yorumladı.

  2000 italya grand prix’te 2001 avustralya grand prix'te çeşitli kazalar sonucu iki pist görevlisi hayatını kaybetmişse de, senna halen bir formula 1 kazasında ölen son pilottur

  ...7. tura gelindiğinde, senna tamburello virajında yoldan çıkarak beton bariyerlere çarptı. telemetri brezilyalının 310 km/sa hızla yoldan çıktığını, yapıtğı frenlemeyle çarpmadan hemen önce ise 218 km/sa'e düştüğünü göstermişti.

  viki
 • ölüm sebebi 220 km hızla duvara çarpmayla gelen şok etkisi ve maruz kaldığı g kuvvetinden ziyade, çarptığı an parçalanan aracın sağ lastiğinin kasketine gelmesi, hatta bir metal parçanın sağ göz üstünden kasketi delip kafasını ciddi derecede yaralamasıyla gelen travma kaynaklı beyin kanamasıdır.

  kazanın sebebi ise tamburello virajı'nda yer alan, ingilizcede "bump" denilen belli belirsiz yol tümsekleridir. o yıllarda zaten hızı maksimumda tutmak için neredeyse yere yapışacak kadar alçak tasarlanan f1 araçları, bu tip tümseklerde yere temas ederek metalik sürtünmeden kaynaklanan bolca kıvılcım çıkarırdı. mesele şu ki, aerodinamikte hava akışı bir yüzey üzerinde ne kadar hızlı olursa nesne o kadar az sürtünmeye maruz kalıyor. bu kural üzerinden tasarlanan, yer tutunumu maksimum olsun diye alçacık yapılan o araçlar yer ile temas ettiği an bu sefer bir saniyeliğine de olsa "sıfır" yer tutunumuna sahip olup kolayca spin atabilir, havalanabilir veya kontrolden çıkabilirdi, ki ayrton senna'nın kazasında da öyle oldu. tamburello virajı'nın hemen girişinde ayrton senna'nın aracı 1 saliseliğine de olsa yere sürtündü ve yer tutuşu minimuma indirgendi, aracın burnu o saniye havaya kalktı. ayrton senna bir refleks ile hemen frene basıp direksiyonu çevirdi ama etki-tepki süresi insan algısından çok daha hızlıydı ve duvara bindireceğini gördüğü an freni kökledi ve son anda hızını 80 kmh kadar düşürdü ve olacak olan oldu.

  williams'ın aracı zaten kötüydü. daha önce 2 kez dünya şampiyonu olan ayrton senna williams ekibine katıldığından beri bu aracın ne kadar yetersiz ve sıkıntılı olduğu konusunda yeni testler yapıp sürekli raporlar sunuyordu. bariz bir şekilde "bu araçta birçok yanlışlık var. hayatımda hiç bir aracın içinde bu kadar rahatsız hissetmedim" diyordu. amma velakin bu vahim kazanın sebebi sadece aracın teknik olarak yetersizliği değil, f1 kurallarındaki tasarım limitleri ve pistlerdeki tasarım ve bakım yetersizliği. tamburello virajı'nın sıkıntısı, pistteki tüm diğer virajların aksine hemen arkasında nehir olmasından ötürü beton duvar ile kapanmış olması ve bu duvar ile pist arasında hiç bir süspansiyon engeli konulmasına yetecek kadar mesafe olmaması. yani yoldan çıkan sürücü, oraya lastik dahi koysan mesafe çok kısa olduğundan ötürü her halikarda yine betona çarpmış kadar olacaktı. zaten bu kazadan sonra tamburello virajı kıvrımlı hale getirilerek sürücülerin yaklaşırken dahi önceden mecburi yavaşlaması tasarlandı.