şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaptığı programlarla yazarlar birliği ödülü ile mevlana büyük ödülüne layık görülen yapım sorumlusu.
 • (bkz: böhler)
 • tayyip erdoğan'ın cumhurba$kanı adayı olmasına kesin gözüyle bakılan günlerde cnn türk'te akp'nin yükseli$ini konu alan bir belgesel dönüyordu. kanallarda pe$isıra "cumhurba$kanı adayı kim olacak" geyikleri çevrilirken, kar$ıma bahsettiğim dokümanter çıktı. benim denk geldiğim bölümünde de bu hanımefendi partinin kurulu$ sürecini anlatıyordu. kendisine partinin kurucu üyesi olma teklifi getirildiğinde, *kadınların sadece vitrin mankeni olarak kullanılmasından korktuğunu ifade ediyor, kurulu$ sürecinde bu önyargısını a$tığını söylüyordu. sonrasının bildik parti propagandası olduğunu tahmin ettiğimden, tayyip bey ve $ürekasının "kadınlara ne kadar önem verdiği / sana tesettür çok yakı$ıyor dediği" telkinini daha fazla izlemeye gerek duymamı$tım.

  bunu takip eden günlerde abdullah gül'ün adaylığı açıklandı ama bu proce de mecliste nihayetine ula$amadı malum. aradan aylar geçerken, seçimden çıkıp yine/yeniden bir cumhurba$kanlığı sürecine girdik. ay$e hanım bu sefer abdullah gül'ün adaylığına kar$ı çıktığı için "kadına saygılı" arkada$larından/mahallelisinden beklenmedik (!) tepkiler almı$. ba$ından geçenleri kaleme aldığı yazısında en çok "sen gül’ün niye cumhurba$kanı olmasını istemiyorsun sürtük'' hakaretine aldındığını söylüyor ama, kimlerle yan yana durduğunu sorgularken zihnini en fazla kemiren kelamın "başörtüsünü çıkar niçin kullanıyorsun'' olduğunu tahayyül ediyorum ben*.
 • haftada bir gün, (cumartesi) yeni safak'ta yazan ak parti mkyk üyesi.
 • bir tv programında "türban moda haline getirilerek içeriği boşaltıldı. ve ne yazık ki böylece de türban saygınlığını yitirdi. başörtüsü takıldığı zaman sanılıyor ki bütün günahlardan arınılıyor, her şey mübah sanılıyor. ne kadar yanlış. işin özünde, iyi bir insan olmak yatmalıdır. başörtüsü takmayan bir kadın, başörtülü bir kadından daha dindar olabilir." diyebilmiş biri. başımıza taş yağabilir ya da kendisi akp mkyk üyeliğinden azledilebilir ya da her an her şey olabilir.
 • 1 kasim cumartesi gunku yazisiyla takdirimi kazanan yazar.

  http://yenisafak.com.tr/…=01.11.2008&y=aysebohurler
 • 23 aralik 2008 gunu, ntv'de can dundar'in neden programina katilmis kisi. konu, mahalle baskisi. binnaz toprak ve ekibi tarafindan hazirlanan “türkiye'de farklı olmak: din ve muhafazakârlık ekseninde ötekileştirilenler" adli, turkiye'nin dort bir yanindan 401 kisiyle gorusulerek hazirlanmis arastirma tartisiliyor. arastirmada turlu turlu sozlu ve fiziksel tacizin, siddetin kaydi mevcut...

  ayse bohurler'in konuya katkisi ise arastirmayi metodolojiden tut, kavramsallastirmaya kadar kotulemek (dogru olmayan bir sekilde), arastirma sonuclarini "ben oranin belediye baskaniyla konustum oyle bir sey yokmus" mealinde cumlelerle istisnai durumlara indirgemek, ve sıkıştığı durumlarda ise "biz de ezildik! islami kesim ezilmedi mi sanki??" seklinde cikislar yapmak... oyle ki, sonunda binnaz toprak'i delirtmis ve hocanin "bu ulkede bir tek islami kesim mi baskiya ugradi? solun iki kusagi yok edildi bu ulkede. biz bugun bunlari konusabiliyor muyuz? ama 25 yildir islami kesimin ugradigi baskiyi tartisiyoruz. sizden baskalari da var bu ulkede" seklinde cikismasina yol acmistir...

  gene de tatmin olmayan bohurler, "sizin arastirmadaki olaylar munferit olaylarlardir" argumanini da bir adim oteye tasimis, "sizin roportaj yaptiklariniz kisiler, kendilerine baski uygulandigini, hor gorulduklerini sanmislardir. onlara oyle gelmistir" seklinde bir aciklama yapmistir. bu aciklamasini da "ben bu ulkede en cok ezilen guruha mensubum, en iyi ben bilirim" argumaniyla desteklemis bir de ornek vermistir; mesela o bir yere girdiginde bakislarin ustune cevrildigini, herkesin kendine kucumser bir tavirla baktigini dusunurmus, ama arkadasi 'sana oyle gelmis, yok oyle bir sey' demis!!! mahalle baskisi denen seyin, boylelikle sadece bir algi* meselesi oldugunu ispatlayiverecekken, bohurler'in gozunde adeta "yerli halki degerlendiren bir kolonyalist" olan binnaz toprak "dayak yiyen, burnu kirilan insanlar baskiyi 'algilamiyor', yasiyor" diyerek olaya noktayi koymustur.

  bohurler'in “türkiye'de farklı olmak: din ve muhafazakârlık ekseninde ötekileştirilenler" uzerine yazdigi elestiri yazisi:
  http://www.timeturk.com/…kli-olmak-6901-yazisi.html