*

şükela:  tümü | bugün
 • liberal yayın organlarında sıkılıkla insan hakları meseleleri üzerine yazan "araştırmacı-yazar".

  tını olarak ayşe buğra'ya çalıyor. kurumsal bir dip notu yok ama sanki "prof, marmara üniv." tadı var.

  türkiye'de insan hakları ihlalleri, demokratikleşme sorunları, devlet bürokrasinin kurumlaşma yordamları üzerine yazmanın-eleştirmenin sıkıntısından muzdarip gibi: durmaksızın kendini tekrar etmek. evet, 'türkiye pratiği' demokrasi konusunda hassasiyet sahibi araştırmacı-yazar'ı buna zorluyor olabilir, ama ... işte ama.
 • radikal 2 takipçilerinin yakından tanıdığı bir yazar. türkiye deki "derin" sorunların, çıkış noktaları, sebepleri üzerine çokça kafa yoran bir yazar. bilinen sloganların dışında bu konuları tarihi süreci ile birlikte ele alıp, aydınlatıcı fikirleri ile takip edilesi bir yazar.
 • amerikan karşıtlığının ana motiflerden biri olduğu iran devrimi sonrası işgal edilen amerikan konsolosluğu olayının aktörlerini terörist olarak nitelendiren yazar. birikim yazarı. bakınız birikim, sayı 206-206 mayıs haziran 2006.
 • bu kadar geç keşfetmemden dolayı "maalesef" dediğim bir yazar. gerçi yazılarını okudukça bir kısmını radikal 2'de okumuş olduğumu hatırladım ama ne zamandır, hasan celal guzel in radikal e yazar olmasinın verdiği soğukluktan dolayı gazeteyi düzenli olarak alıp takip etmemem nedeniyle bir yazar olarak dikkatimi çekmemişti. büyük kayıp olmuş benim için. işte hasan celal güzel'in radikal'de yazmasının bir olumsuz etkisi daha.

  geniş bir yelpazede yazıyor ayşe hür. tarih (özellikle siyasal tarih), türkler, kürtler, dış politika alanlarında ele aldığı konuyu bir bütün olarak tüm yönleri ile kuşatıp kendi yorumları ile zenginleştiren bir üslupla inceliyor ve bir tez formatında okuyucuya sunuyor. yazıları içinde verdiği bilgiler atıflı ve bir gazete makalesinden/denemeden ziyade bilimsel bir kaynak niteliğinde bir çalışma koyuyor ortaya. uzun yazıyor ama bu zaten ele aldığı konuların niteliği ile ilgili. işlediği konuya dair tecessüsü olan okur, okumaya başladığı yazısını sonuna kadar okumak durumunda hissediyor kendisini. zaten üslubu ve özgün yorumlarıyla, yerine göre ironik yaklaşımlarıyla yazıları zevkle okunuyor.

  radikal ve radikal 2'de'ki arşivlerini vererek ani bir kapanış yapalım entrye.
  http://www.radikal.com.tr/…i=&edi=ayşe hür&foto=&a=
  http://www.radikal.com.tr/…i=&edi=ayşe hür&foto=&a=
 • günümüzle bağlantılı olarak türkiye tarihinde gizli kalmış derin noktaları gün yüzüne çıkarmakta usta olan araştırmacı yazar. kanımca makalelerini belge niteliğinde görmek ve sindire-sindire okumak yerinde bir tespit olur.

  makalelerine ulaşmak için;
  http://tinyurl.com/2ewlql
 • 15 kasim 2007 de cikacak olan taraf gazetesinin yazar kadrosu icinde bulunacak olan tarihci yazar.
 • herkesin akademisyen sandığı aslında istanbul'da bir araştırma şirketinde profesyonel olarak çalışan ve halen doktora tezinin yazımını sürdüren kişi. yakın tarihimizin önemli meselelerine bakışındaki samimiyet, zihin açıklığı ve cool tarzı ile dikkat çekiyor.
 • süper 1 kadın.