• 1958 yılında roma'da bir gece kulübünde, aralarında tyrone power, anna maria mussolini, anita ekberg ve federico fellini'nin de bulunduğu davetlilerin önünde, new orleans jazz band eşliğinde striptiz yaparak, "la dolce vita" filmine ilham periliği yapan ermeni asıllı istanbullu dansöz...

mesleğe 1950 yılında henüz 18 yaşındayken, orhan boran'ın şovmenlik yaptığı kervansaray gazinosu'nda başlamıştır...
    bugün roma'da erotik performanslar sergilenen bir cep tiyatrosu işletmektedir...
  • 1936 doğumlu asıl adı hermin arslanoğlu olan ünlü dansöz. 50'li yıllarda türk sineması'na da büyük katkıları olmuştur. aşk besteleri, efelerin efesi, istanbul çiçekleri, ingiliz kemal lawrence'e karşı gibi filmlerde oynadı. 1955 yılında son olarak kendi adına çektiği (nana film) "çılgın bakire"de başrol oynadı. seyfi havaeri'ni yönettiği ve senaryosunu yazdığı bu siyah-beyaz filmde nana'ya yılmaz duru ve muazzez arçay eşlik etmişti. uğruna şarkılar bestelenen nana 1958 yılında roma'ya yerleşti.

"nana balkonda yatar
    altına minder atar
    beyaz donu içinde
    kara kedi saklar..."
  • nana gitti parise
    kaldık semiramis'e
    semiramis yine hamile
    düştük türkan şamil'e,
  • paparazzilik böyle doğdu

istanbul kurtuluş’lu ayşe nana roma'da pavyonlarda çalışıyordu. arada bir sosyete partilerine çağırılıp göbek dansı yapıyordu. bundan tam 40 yıl önce, 5 kasım 1958'de bir partide çıplak dans edince paparazzilik mesleği doğdu. usta yönetmen federico fellini'nin ‘‘tatlı hayat’’ filmine ilham kaynağı olan fotoğrafları çeken, yine aynı filmin ‘‘paparazzo’’su tezio secciaroli'ydi. haftalık l'espresso dergisi, 40 yıl arşivinde sakladığı yedi fotoğraftan beşini tezio secchiaroli'nin temmuz ayında ölümünden sonra kapak yaptı.
  • ayse nana, bu aralar italyan televizyon kanali canal5'de yayinlanmasi öngörülen ve kendi hayatindan da bahseden bir film ile ilgili olarak filmin yapimcisi aleyhine dava acti. "paparazzinin hayati" adini tasiyan bu film, o cookk meshur, ayse nana'ya gercek söhreti getiren, 1958'in 365 gecesinden bir gecede, roma'daki bir gece kulübünde sundugu "striptease" gösterisine iliskin görüntüler yer aliyormus. ben filmi izlemedim, izleyenlerin yalancisiyim. ayse nana, davaya gerekce olarak, gecmisinde kara bir leke olarak gördügü bu gösteri bahtsizliginin, bütün hayatini degistirdigini, ayse nana ismiyle birlikte sürekli akillara hep o gece geldigi icin cok aci cektigini öne sürerek kisisel hayata ve haklara saygi cercevesinde bir zahmet "paparazzinin hayati"nin yayindan kaldirilmasini talep etmis. eee, "bu bir demdir gelir gecer", "la dolce vita"da demini coktan almis anlasilan ayse nana icin...
  • “dansöz nana vardı, çok severdim onu. asıl adı nana aslanoğlu’ydu. babası fransız, annesi istanbul ermenisi. dame de sion’da okumuştu. fransızcası iyiydi. nuri akıncı’nın 1952 yılında yönettiği, benim de başrolünü oynadığım ‘aşk besteleri’ filminde oynattılar. o zaman 16 yaşındaydı. sonra arkadaş olduk, kardeş gibi sevdik birbirimizi. sonra bu hasta oldu, ayhan ışık’a âşık olmuştu, kan kusuyordu. taksim’den elmadağ’a giderken, talimhane tarafında, bir apartmanın üst katında oturuyordu. gün aşırı oraya gider, çalar söylerdim. onu ben iyileştirdim, yaşattım. sonra nana ‘buralar bana dar geliyor’ dedi ve italya’ya gitti. ''
    gidiş o gidiş...sonraları italya'da ve ama aslında dünya'da adından söz ettirecek bir dansöz olur nana, hatta fellini anılarında la dolce vita filminde anlattığı karakterin nana olduğunu anlatır yıllar sonra (belki de genç kuşaklar açısından) ama o dönem filmi izleyenlerin çok büyük bir bölümü bunu zaten anlamışlardır, öylesi ünlüdür çünkü. maddi olarak refaha kavuşmuştur, bu gücünü asala'ya yardım ederek de kullanılır, örgüte maddi anlamda desteği dışında o dönem verdiği demeçlerde de sürekli örgüte yönelik açıklamalar yapar. türk vatandaşlığından çıkarılır. hala daha istanbul'da önemli gayri menkulları olduğu söylenegelir...
  • italya'da aichè nanà olarak tanınmaktaydı. ölümü gerçekten geniş yer buldu.
  • maddi durumu iyi olan nana, asala'ya yardım gerekçesiyle 1984’te türk vatandaşlığından çıkarılır. italya’da ona "la turca" diye seslenenlere "ben türk değil vatansız bir ermeniyim, türkler atalarımı kesip doğradılar" cevabını verir.
  • türkiyeli, dansöz, ermeni kızı.

italya'da, papa tarafından lanetlenmesi, paparazzilik mesleğinin doğmasına yol açmış.
hesabın var mı? giriş yap