şükela:  tümü | bugün
  • namus ugruna esini, kizini, annesini, kiz kardesini ya da yakin akrabasini öldüren mahkumlarin neden cinayet islediklerini tüm türkiye’yi dolasarak bizzat onlarin agzindan dinlemis. hapishanelerde onlarla konusabilmek icin bir yil boyunca izin belgesi beklemis. meslekten psikolog ayse önal kurbanlarin yasadigi kentlere, köylere, yörelere de gitmis, mahkeme dosyalarini incelemis. öldürülen kadinlarin –bulabildigi kadariyla- günlüklerini okumus.
    calismasinin ürünü yeni bir kitap. 12 ülkede yayinlaniyor, türkiye’den ilgi gösteren yayinevi cikmamis. belki frankfurt kitap fuari hazirliklarindan dolayi vakit ayiramamislardir.

kitabin ingilizcesinin kapagi (honour killing: stories of men who killed):
    http://www.amazon.com/…=books&qid=1223056223&sr=1-1

almancasinin kapagi (warum tötet ihr? wenn männer für die ehre morden)
    http://www.weltbild.de/…zoom=1&p=pprod.img&b=632914

bir örnek vaka:
    ilyas 30’lu yaslarda. istanbul’un kenar bir mahallesinde oturur. komsulari „kiz kardesin aysel orospudur“ demekle kalmayip yüzüne bile tükürmüsler. ilyas, gecenin birinde kalkip öz kardesini boguvermis. ertesi günü tutuklanmis..
    adli tiptan gelen rapor: aysel bakireydi.
  • başını belaya sokacak diye diken üzerinde izliyorum programı, umarım saçma sapan davalarla uğraşmak zorunda kalmaz programdan sonra. "kurban olayım doğru anlayın" diye yalvarıyor bir de, ama ne fayda.

harika bir insanmış, bu kadar net, bu kadar içten konuşan insanlara ihtiyaç var.
  • mütevazi bir şekilde inandıklarını anlatan,gizli güdümsüz ve ahlaklı bir gazeteci izlenimi uyandıran şahıs. akp'nin politikalarını desteklemeye erken başlayıp erken yorulmuş gibi tanıdım. yine de bırakmış sayılmadığını söyledi

türk ordusunun laik bir ordu olmadığını
    6-7 eylül olayları
    ordunun kıbrıs a mücahit olarak çıkması
    kenan evren'in 80lerde ayetlerle meydanlara çıkması ile savunmuştur.

"akp orduya karşı değil kendi yöneteceği bir ordu istemektedir. zaten birçok konuda da orduyla ynı düşünmektedir" demiştir.
  • şafak paveyin annesidir.
  • özlemişim..hep televizyonlarda görsek dediğim aklına kurban, tatlı kadın.
  • su an siyaset meydani'nda tek basina butun studyoya cevap veren gazeteci. gercekten cok acik sozlu kendisi. herkes bu sekilde aklina geleni sansurlemeden konusmali kanimca. ozellikle studyoda bulunan kisilerin sordugu "iiimmsffs iii eee" tarzi sorulara guzel cevaplar vermekte.
  • gazeteci-yazar. uzun yıllar nokta dergisinde yazdı; nokta'nın nokta olduğu yıllarda nokta'yı nokta yapan kadroda yer aldı. iski skandalını ortaya çıkaran röportajı gerçekleştirdi; yazdığı bir yazıdan dolayı çakıcı'nın karısı tarafından kurşunlandı. bir dönem hbr maymunda yazdı. sonra ülkenin doğusu ile ilgili fikirleri yüzünden bir anda amcaları kızdırdı, gözden(?) düştü, kanal 7'de program hazırlamaya başladı. sonra benim görüş alanımdan çıktı.
  • şu anda cnntürk'te 8-9 senedir parti hükümetini böylesine korkusuzca eleştiren başka bir gazeteci daha olmamıştır. böyle ayar veren görülmemiştir, ne diyim yanaklarını sıkasım geldi. bünyede alışık değil doğan medya'da böylesine insanları görmeye, garip geliyor.
  • cok cesur bir insan. tam da bu ülkedeki korkunc karanligin karsisinda ihtiyac duyduklarimizdan. iyi ki var.
  • engin ardıç'ın yazısından sonra şöyle bir açıklamada bulunmuş.

--- alıntı ---

“kızım şafak pavey’in daha çok hakarete uğramasını istiyorum. çünkü kızım bu hakaretleri haketti. ben engin ardıç’ın yanlış yazmadığını düşünüyorum. şafak hem engelli hem de chp’li. bunun yanlış bir tarafı yok. birleşmiş milletler’deki görevini bırakmaması gerekiyordu. bıraktı ve şu anda bunları yaşıyor”.

--- alıntı ---

http://www.medyatava.com/haber.asp?id=90274