şükela:  tümü | bugün
 • 1930-1935 yılları arasında sabahattin ali'nin yakınında bulunan birkaç kişiden biri.
  kendisi ve yazarla mektuplaşmalarıyla ilgili birçok bilgi aşağıdaki linkte görülebilir:

  http://www.sinop.gov.tr/…rabakin/tarih/memalik2.asp
 • 1930- 35 yılları arasında sabahattin ali’ye yakın isimler arasında olan ayşe sıtkı, tarih öğretmenidir.

  sabahattin ali, bir dönem nikâhına da tâlip olduğu ayşe sıtkı'ya, bir bölümü “iki gözüm ayşe” diye başlayan, çoğu cezaevlerinden yazılmış 67 mektup ile birlikte şiirler ve öyküler gönderir. sabahattin ali ve ayşe sıtkı 1936 yılına kadar mektuplaşmayı sürdürürler. mektuplar, ayşe sıtkı'ın 1937 yılında bir hukukçuyla evlenerek "ilhan" soyadını almasının ardından kesilir.

  mektuplar, ilhan’ın 15 yıl süren evliliği süresince gizli kalır. ayşe sıtkı ilhan, mektupları bu süre boyunca yakın arkadaşı talia hanım’ın babası rauf yekta bey’in beylerbeyi’ndeki konağında saklatır. ilhan, mektupların zorunlu yolculuğu için “sabahattin ali’nin son mahpusluğu” der.

  sabahattin ali'nin ayşe sıtkı ilhan'a yazdığı mektuplar "iki gözüm ayşe" başlıklı bir kitapta toplanmıştır.
 • ayşe sıtkı ilhan 1912'de kavala’da doğmuş. ortaöğrenimini erenköy kız lisesi’nde tamamlamış. 10'uncu sınıfta reşat nuri güntekin’in öğrencisi olma şerefine nâil olmuş. sonra tarih öğretmeni olmuş. izmir kız lisesi’nde öğretmenliğe başlamış, millî kütüphane’den emekli olmuş. 90’lı yıllarda cumhuriyet gazetesi’nde köşe yazıları yayımlanmış.

  sabahattin ali’yle yüksek muallim mektebi’ndeyken tanışır. arkadaşlıkları 1931 ve 1936 yılları arasında mektuplarla sürer.

  1936 yılında, avukat vahap bucak ile evlenir. iki oğlu ( süreyya ve ışkın bucak) olur. ikinci evliliğini emin ilhan ile yapar.

  sabahattin ali’nin ayşe sıtkı’ya gönderdiği, eski yazı 67 mektup “iki gözüm ayşe” adlı kitapta yer alıyor. kitap, ayşe sıtkı ilhan ve doğan akın imzasını taşıyor.

  ayşe sıtkı'nın sabahattin ali’ye yazdığı mektuplar ise filiz ali ile atilla özkırımlı’nın 1979’da yayımladıkları “sabahattin ali” kitabında yer alıyor.

  bütün bu bilgiler, "jeolog dr. emin ilhan" isimli bir blogdan öğrenildi. orada daha fazlası var...
 • ayşe'nin sabahattin ali'yi önemsemediği fikrine katılmıyorum. ayşe, sabahattin ali'ye 21 mektup yazmış. mektupları oldukça uzun ve edebi denecek kadar güzel... çok özendiği belli. ayrıca yüz vermediğini de söyleyemeyiz. çünkü ayşe evlilik teklifine cevabında, sen çok sık aşık oluyorsun ve değişkensin, teklifini kabul edersem hayatım mahvolur demiştir. teklifi reddettikten sonraki bazı mektuplarında tuhaf bir burukluk vardı. ayrıca önemsemese sabahattin ali'nin mektuplarını 15 yıl rauf yekta bey'in konağında saklamazdı.